Elképzelhető, hogy a jövőben egyre több nevet olvashatunk majd az amerikai szuperprodukciók stáblistáján? Ha a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola és az Origo Filmstúdió nemrég kötött együttműködése beválik, akkor biztosan.
"Az a célunk, hogy betöltsük azt az űrt, ami a Hollywood megalakulásakor fontos szerepet betöltő figurák (Zukor Adolf, William Fox, Kertész Mihály), majd a nagy operatőr generáció óta (Zsigmond Vilmos, Kovács László) tátong a nemzetközi filmiparban. Azt szeretnénk ha ez az együttműködés lehetővé tenné, hogy minél több magyar filmes szakember juthasson a szuperprodukciók közelébe" – árulta el a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola (BKF) és az Origo Filmstúdió közötti együttműködés egyik motivációját Tóth Mihály, a "rákospalotai Hollywood" marketingigazgatója.
A két intézmény ettől a szemesztertől kezdve szorosan együttműködik egymással. A BKF filmes képzéseinek hallgatói ugyanis mostantól gyakorlati óráikon birtokba vehetik a megastúdió egyik műtermét, így lehetőségük nyílik arra, hogy az elméleti tananyagot a legmodernebb körülmények között a gyakorlatban is kipróbálhassák. Az egyetem részéről egyértelmű, miért is éltek ezzel a lehetőséggel, de ahogy azt Kecskés Ilona, a stúdió cégvezetője a megállapodás sajtótájékoztatón elmondta, az Origo is jól járhat a jövőben a megállapodással. A cégvezető azt is elárulta, hogy némileg meglepő módon ők keresték meg a BKF-et az ügyben.
"Az itteni gyakorlat lehetőséget biztosít a BKF-es hallgatók számára, hogy ha tehetségesek és kitartóak, nemzetközi stábok munkájába is bekapcsolódjanak. Ez egy remek tapasztalatszerzési és kapcsolatépítési lehetőség a fiatalok számára, és ha a program jól működik, egyre több magyar szakember kerülhet a stábokba. A nálunk forgató produkciók jelenleg sokszor külföldről, a világ távoli pontjaiból hívnak specialistákat. Jó lenne, ha ez a jövőben megváltozna, és itt helyben találnák meg az alkalmas munkatársakat" – mesélt a megállapodás hátteréről Kecskés Ilona.
Szeptembertől kezdve a kameraman, média designer vagy a mozgókép és médiaismeret szakos hallgatók is igénybe vehetik óráikon a filmstúdió tanműhelyeit és műtermeit, megismerkedhetnek például a vágástechnikával, vagy megtanulhatják, hogyan áll össze egy fillmes produkció költségvetése.
De miért is olyan nagy szó, hogy a BKF hallgatói az Origó stúdióban is képezhetik magukat? A filmstúdió kétségkívül az egyik legmodernebb ilyen jellegű komplexum Európában. Technikai felszereltsége kimagasló, és itt található a világ egyik legnagyobb alapterületű (4373 négyzetméter) műterme, aminek láttán sokat látott filmes szakemberek is eltátották a szájukat.
Az itt forgatott filmek közül a Die Hard 5 – Drágább, mint az életed a leghíresebb, a stúdió bejárás során Bruce Willis által is használt exkluzív lakókocsiba is bepillanthattak a sajtó munkatársai. Ezen kívül itt forgott például Angelina Jolie első, saját rendezédű filmje, A vér és méz földjén, vagy az idén bemutatott Herkules film is.
Egy statiszta szubjektív beszámolója a Herkules forgatásáról
Az Origo Filmstúdió sorsát a kezdetek óta nagy figyelem övezi, a komplexum 2010 áprilisában nyílt meg, egy 70 millió dolláros beruházás eredményeként. A stúdió az Amerikában mintegy 40 stúdiót működtető Raleigh Studios, valamint a magyar befektetők alkotta Origo Film Group közös vállalkozásként jött létre. A megnyitáskor Michael Moore, a Raleigh Studios vezetője úgy nyilatkozott, hogy a jelentős adókedvezmények, a sok tapasztalt, tehetséges embert felvonultató magyar filmszakma, az olcsó gyártási költségek és Budapest változatos építészete miatt döntöttek úgy, hogy a magyar fővárosban építik fel a megastúdiót.
Tóth Mihály azt is elárulta, hogy jelenleg egy amerikai és holland produkció építkezik a stúdióban. Az Origoban azonban nem csak külföldi, hanem magyar filmek és tévés műsorok is készülnek. Így például itt vették fel a Terápia című sorozat epizódjait, de Pálfi György nemrégiben bemutatott alkotásának (kritikánk a Szabadesésről) néhány jelenetét is itt vették fel. A stúdió marketingvezetője szerint a külföldi és magyar produkciók aránya 80-20 százalék környékén mozog.
A filmes forgatásokat érintő adókedvezmény miatt megerősődő hazai filmstúdiókről, például Etyekwoodról korábbi cikkünkben olvashat bővebben.