2014. szeptember. 08. 21:55 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 08. 21:55 Kult

Megszűnik a Fischer Ádám vezette Dán Nemzeti Kamarazenekar

Takarékossági okokból megszűnik az év végével a Fischer Ádám vezette Dán Nemzeti Kamarazenekar.

A dán rádió és televízió (DR) égisze alatt 75 éve működő, 42 tagú zenekart egy hétfőn bejelentett nagyszabású takarékossági csomag részeként számolják fel. Ennek révén 644 millió dán koronát, azaz 27,2 milliárd forintot akarnak megtakarítani 2015 és 2018 között.

A DR kulturális igazgatója, Tine Smedegard Andersen sajnálkozását fejezte ki a nagy hagyományú együttes megszüntetése miatt, amelyet főként a dán lakosság változó médiaszokásaival indokolt.  Bár a zenei szektor szenvedi el a legnagyobb érvágást, az ugyancsak a médiaszolgáltatóhoz tartozó Dán Nemzeti Szimfonikus Zenekart, a DR Big Bandet és a rádió leánykórusát megerősítik.

A takarékossági csomag következtében a 3000 főt foglalkoztató, hat televízió- és 10 rádiócsatornát működtető DR 170-200 alkalmazottja veszíti el állást. A takarékossági lépések között szerepel, hogy 2017-től a dolgozók nem fogyaszthatják el reggelijüket a munkaidő terhére. 

Fischer Ádám 1998 óta volt a zenei vezetője a Dán Nemzeti Kamarazenekarnak, amellyel hét évi munka eredményeként tavaly megjelentették lemezen Mozart összes szimfóniáját.

Klaus Ib Jörgensen, a zenekar igazgatója a 12 CD-n 45 szimfóniát tartalmazó gyűjteményes kiadás bemutatóján azt mondta, hogy az együttes a magyar karmesterrel való együttműködés eredményeképp a skandináv térség legjobbjává vált.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.