Kult hvg.hu 2014. szeptember. 09. 15:00

10+1 koncert, amit nem érdemes kihagyni

Az elmúlt egy-két év kedvező változásai mintha idén ősszel csúcsosodnának ki igazán: egyre kevesebbszer kell Bécs, vagy más nyugat-európai város felé venni az irányt egy régóta vágyott előadó koncertjéért. Persze a hazai koncertnaptár még így sem hibátlan, de szeptembertől decemberig csak az nem talál magának izgalmas könnyűzenei programot, aki ezt a műfajt csak amolyan kellemes aláfestésnek tartja.

Legendás dalszerzőkben, és előremutató produkciókban sem lesz hiány az őszi koncertszezonban Budapesten. Míg az elmúlt években sokan ilyenkor lázasan a bécsi vagy berlini klubok és koncerttermek programját böngészték, ahhoz képest most már biztosan jóval kevesebbszer kell a külföldi kínálat felé kacsintgatni. Persze nem kell feltétlenül elájulni, de annak azért örülni lehet, hogy ebből a szempontból már nem vagyunk bántóan messze Európától. A teljesség igénye nélkül összeszedtünk néhány izgalmas koncertet a következő hónapokra.

Többször is beköszön a poptörténelem

Egy rutinosabb hazai koncertlátogató valószínűleg már nagyon unja, a "legendás" vagy a "nagy hatású" jelzővel beharangozott, öregedő, pocakos külföldi "sztárok" budapesti fellépéseit, mondván hozzánk már csak haknizni és nosztalgiázni járnak a megkopott renoméjú zenészek. De idén ebben is némi változás tapasztalható, ugyanis olyan zenekarok és produkciók érkeznek Budapestre, akik pályájuk zenitjén túl is jócskán megérdemlik a figyelmet.

 

Blondie, Budapest Sportaréna, szeptember 9.

A New York-i Blondie zenekar fontosságát aligha kell ecsetelni. Debbie Harry és társai punk és new wave között egyensúlyozó zenéje egyszerre volt trendformáló és előremutató a 70-es évek végén és 80-as évek elején.

A zenekar hatása megszámlálhatatlanul sok zenekaron kimutatható, és ez 1982-es feloszlásuk után csak tovább erősödött. A dalszerző Chris Stein és Harry az ezredforduló környékén újra összerántotta a zenekart, és azóta már négy lemezt is megjelentettek. Most épp idei, Ghosts of Download című albumuk adja az apropót a turnéhoz, de gyaníthatóan Budapestre egy best of dallistával érkeznek.

Laurie Anderson, Művészetek Palotája, október 6.

Laurie Anderson Magyarországra csábítása óriási fegyvertény. Az avantgárd ikon, aki minden művészeti ágban képes kimagaslót alakítani, idén Európában csak Krakkóban és Helsinkiben adott koncertet, de Budapest lesz az egyetlen helyszín, ahol a The Language of the Future című showját adja elő, ami az idei CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál egyik fő attrakciója lesz.

Anderson munkásságát nehéz jelen időben megítélni, hiszen képzőművészeti alkotásai, előadásai, dalai mind-mind megelőzik korát, de egy biztos: a MüPában adott koncertje kultúrtörténeti esemény lesz.

Nina Hagen, Művészetek palotája (CAFe sátor), október 19.

Nina Hagen, a német punk keresztanyja is a CAFe fesztivál vendégeként lép színpadra. A kelet-berlini születésű Hagen már a hatvanhoz közelít, de továbbra is fáradhatalanul hökkenti meg újabb és újabb őrültségeivel a közönséget. Budapesten sem tudni, hogy pontosan mire lehet is számítani tőle, de ha valakit nem bánt, ha olykor provokálják koncerten, annak ott a helye a német new wave egyik fő arcának showján.

Elvis Costello, Művészetek Palotája, október 24.

Elvis Costellot a a legfontosabb dalszerzők között szokás emlegetni, és nagyjából minden magára valamit adó zenész vigyázzba vágja magát a neve hallatán, vagy legalább megpróbálja őt elcsábítani egy közös fellépésre. A rengeteg műfajba belekóstoló Costello hozzánk szóló-előadásával érkezik, az eddigi hírek szerint legnépszerűbb számai mellett feldolgozásokkal is kedveskedni fog majd a közönségnek.

Már az aktuális előadók sem kerülnek el minket

Aki a nagy klasszikusok helyett valami frissebbre, a tágas, úrias koncerttermek helyett pedig inkább fülledtebb klubokra vágyik az sem fog csalódni az őszi koncertfelhozatalban. Az utóbbi években már szerencsére nem csak a Szigetre érkeznek izgalmas kritikus- és közönségkedvenc előadók hazánkba, de a következő hónapok kínálata egészen elkényezteti a vájfülűbb közönséget is.

Austra, Dürer Kert, szeptember 11.

A kanadai trió hűvös, hipnotikus szintipopja előtt néhány éve leborult a teljes zenei sajtó, de emellett masszív rajongótáborra is szert tettek két hasonló színnvonalú stúdiólemezükkel (Feel It Break, Olympia), ezért nem meglepő, hogy budapesti fellépésükre is alig van már elővételes jegy.

Trentemøller, Akvárium, október 1.

A dán elektronikus producer és dj, Anders Trentemøller már arra a szintre jutott, hogy ha csak saját lélegzetvételét venné fel és adná ki lemezen, arra is garantáltan felrobbanna az internet. Ehhez a státuszhoz persze hosszú út vezetett: Trentemøller remixei és saját szerzeményei lassan egy évtizede folyamatosan az agyasabb elektronika élvonalába tartoznak. Ma már nem neki megtiszteltetés, hogy remixet készíthet egy előadónak, hanem inkább mások álmodnak azzal a gondolattal, hogy bárcsak Trentemøller látna fantáziát a dalukban. A sztárproducer október elején végre Budapestre is eljut egy önálló esttel az Akvárium Klubba.

Swans, Pharmakon,  A38, október 15.

A Swans turné hazai állomása az experimentális, kompromisszumoktól mentes rockzene rajongóinak kis túlzással olyan lesz, mint a a hívőknek egy istentisztelet. Az élőben rendkívül szuggesztív Michael Gira vezette zenekar már harminc éve aktív, de az elmúlt négy évben három monumentális és földbe döngölő lemezzel tették fel a koronát életművükre. Külön öröm, hogy az előzenekar az ugyancsak nagyon izgalmas és földöntúli hangokkal kísérletező Pharmakon lesz ezen a szeánszon.

Caribou, A38, október 17.

A Caribou név mögött megbújó kanadai Dan Snaith sokáig csak az ínyencek kedvence volt retrós beütésű finom elektronikájával, aztán a 2010-ben kiadott Swim című, még inkább táncra ingerlő lemeze szinte már mainstream sztárrá tette; a lemezbemutató turnéval még Magyarországra is eljutott. Idei, Our Love című kiadványa - hangozzon ez akármilyen furán - egy a táncparkettre álmodott szerelmeslevél, mely még szélesebb körben teheti őt népszerűvé. Az A38-ra négy tagú koncertzenekarával érkezik, és az új turné eddigi felvételei szerint még felszabadultabb showra számíthat a hazi közönség, mint legutóbb.

St. Vincent, A38, október 18.

Sok helyen leírták már, (mi is megtettük) de Annie Clark, azaz St. Vincent fellépése lesz az év legfontosabb klubkoncertje Magyarországon. Hogy miért? Nos St. Vincent azt jelenti a mostani huszon- és harmincéveseknek, amit a fentebb taglalt Lurie Anderson az idősebbeknek. Egy titokzatos, sokoldalú, és a tekintetet vonzó művésznőt, aki egyre bátrabban halad saját és senkihez sem hasonlítható hangjának megtalálásához. Utolsó, cím nélküli lemeze jelenti pályája csúcsát: idén minden valamit magára is adó zenei oldal róla cikkezett, koncertjeiről minden beszámoló áradozott. Ez a koncert tényleg kötelező.

Tycho, A38, október 18.

Közvetlenül St. Vincent után, de már külön belépős eseményként érkezik az intelligens ambient élmezőnyéből Scott Hansen Tycho nevű projektjével. Pszichedelikus dalszerkezetek, csilingelő gitárok, és azonnal beszippantó álomszerű hangulat: nagyjából erre lehet számítani, csak mindez leírva semmit sem ad vissza abból, hogy mennyire magával ragadó a Tycho zenéje. Lehet messzire utazni, de aki fejben szeret távoli helyekre eljutni, annak aznap éjjel csak a Petőfi híd budai hídfőjééig kell elbotorkálnia.

Electronic Beats Festival Budapest, Millenáris, október 31.

Az elektrnikus zene színe-javával utazó cirkusz, az Electronic Beats Festival október utolsó napján ismét kitesz magáért. Az egy napos fesztiválon mi is élőben deríthetjük ki, hogy a minimalista, de mégis rendkívül érzékeny stílusával tömegeket meghódító londoni dalszerző, James Blake valóban akkor tehetség-e, mint amilyennek az eddigi munkái alapján tűnik. Rajta kívül a 2000-es évek elejének fontos szintipop kollektívája a Zoot Woman és feltörekvőben lévő, ígéretes  brüsszeli duó a Joy Wellboy lép fel még.

A november sem lesz gyengébb

Bár még odébb van, az ősz utolsó hónapja sem lesz gyengébb az előzeknél. Még az Electronic Beats fesztivál napján lép fel a város másik pontján, az A38-on, az őrült bulijairól ismert német Rotfront, majd november elején érkezik ugyancsak Németországból a kultikus ős-stoner banda, a Kadavar. A hónap második fele már inkább a elektro-pop rajongóknak fog kedvezni, november 20-án a francia Yelle a vidámabb, míg 28-án a dán borongósabb hangulatú elektronika kedvelőire számít a hajón. Hogy ebben a hónapban se maradjon legendás fellépő nélkül  a főváros, arról a The Beach Boys gondoskodik majd, 26-án a Sportarénában.

hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?