Roma témájú filmjei miatt nem szerepelhet idén a DunaDock rendezőcsapata a miskolci Jameson CineFest Nemzetközi Filmfesztiválon. A kikosarazott filmesek szerint a szervezők a közelgő választások előtti botránytól rettegnek, a fesztivál igazgatója azonban kitart amellett, a cigányság rögvalóságának bemutatása nem aktuális, inkább sikertörténetekről vetítenének filmeket.
Roma témájú filmjei miatt nem lesz idén DunaDock workshop a Cinefest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon: a szervezők szerint mindössze szakmai alapú döntés született, a tárgyalóasztaltól felálló filmesek azonban a botránytól való rettegésről beszélnek.
“Nem rasszista döntésről van szó, ebben biztos vagyok. Egyszerűen félnek jelenlegi a miskolci helyzettől, hogy kirobbanhat egy botrány” – állítja Ugrin Julianna producer, a DunaDock egyik alapítója, aki szerint épp a romákéhoz hasonló kényes témák – alapvetően szakmai és nem szociális alapon való – körbejárása oldaná leginkább a városvezetés gettópolitikája körüli feszültséget. “Soha nem volt célunk a botránykeltés” – szögezi le Ugrin, hozzátéve a DunaDock csapatában akad, aki már 10 éve rendszeresen szerepel a CineFesten, a fesztivállal pedig mindeddig kifejezetten jó viszonyt ápoltak. “Szomorú, hogy így alakultak a dolgok” – teszi hozzá.
Bár a konfliktusról Ugrinék leültek tárgyalni a CineFest képviselőivel, a fesztivál szervezői által kínált kompromisszumot, miszerint a film címe és az alkotó megjelölése nélkül vetítsék le a filmeket, elfogadhatatlannak tartották. “Innentől ez elvi kérdés volt” – mondja a producer. A filmes csapat ezt követően egy közleményben tudatta a közönséggel, nem vesznek részt a 2014-es CineFesten. “Érthetetlen számunkra a CineFest vezetőségének indoklása, miszerint a filmfesztivál időpontja idén az önkormányzati választások elé esik, így a politikai konfliktusok elkerülése végett, és biztonsági okokból nem vállalnak semmilyen magyarországi roma témájú filmvetítést, sőt a szokásos roma programjukat sem tartják meg” – olvasható a közleményben. “Mi hisszük, hogy a dokumentumfilm olyan médium, amely segíti az egymás iránti empátiát, és elfogadhatatlannak tartjuk, hogy egy független filmes szakmai program szabadságát korlátozhatja az aktuálpolitika” – folytatódik az írás.
Korántsem látja ennyire drámainak a szituációt Bíró Tibor, a CineFest fesztiváligazgatója. “A sajtóban felbukkant híresztelesékkel kapcsolatban cáfolnám, hogy elzárkóznánk a roma témától” – jelenti ki Bíró, aki szerint politikai elővigyázatosságról szó sincs, a fesztivál vezetősége csupán egy szakmai döntés hozott, mikor nem engedte át a kifogásolt filmeket.
“A DunaDock csapata a tavalyi fesztiválon együttműködött a CineFest szervezőgárdájával, idén is megkerestek bennünket azzal, hogy egy roma tematikájú workshop programot hoznának a fesztiválra, azonban úgy gondoltuk, hogy – mivel a fesztiválnak a korábbi években is voltak hasonló programjai – idén ezt az összeállítást nem kívánjuk a programok közé felvenni, ezért a témához kapcsolódó saját programot szerveztünk. Így az együttműködést közös megegyezéssel nem újítottuk meg” – áll a filmfesztivál a konfliktusra reflektáló, CineFest szervezői nevében kiadott közelményében. “Mi egy pozitív képet szeretnénk mutatni a romákról, ahol a középpontban a romák által elért sikerek és személyes teljesítmény áll” – magyarázza a fesztiváligazgató, min csúszott el a DunaDock által kínált 1978-as Schiffer Pál mozi és egy nemzetközi fesztiválokat megjárt, friss dokumentumfilm. “Ezek a filmek egyszerűen nem aktuálisak” – indokolja Bíró, miért inkább a CineFest saját szervezésű Roma-Kép programja foglalkozik majd a cigánytémával, melynek keretében idén is inkább sikeres, miskolci roma emberekről mutatnak be öt portréfilmet. Jameson CineFest – Miskolci Nemzetközi Filmfesztivált szeptember 12-21. közt zajlik majd Miskolcon.