New York-i vámosok az elefántcsont-kereskedelemre vonatkozó szabályozás miatt koboztak el hegedűvonókat a metropoliszban fellépő Budapesti Fesztiválzenekartól.
A Fischer Iván vezette világhírű zenekar hangszereket szállító különgépe szombaton landolt a John Fritzgerald Kennedy reptéren, ahol a vámosok összesen hét darab hegedűvonót foglaltak le azzal a gyanúval, hogy elefántcsontot tartalmazhatnak. A vonókat a zenészek csak kedden, az Avery Fisher Hallban tartott koncerteket követően kapták vissza, 525 dolláros pótdíj ellenében – írja a New York Times.
Stefan Englert, a Fesztiválzenekar ügyvezető igazgatója elmondta, az utazás előtt – a szigorított szabályozást figyelembe véve – tették meg az ilyenkor szokásos lépéseket, a lefoglalt hangszerek eredetét pedig dokumentumokkal igazolták, amelyek szerint nem tartalmaztak elefántcsontot. „Előzetesen szakértő állapította meg, hogy a vonókhoz nem használtak fel elefántcsontot. Külön érdekes, hogy az egyik zenész vonókészletében volt két olyan darab, amelyek bár ugyanattól a mestertől, ugyanabból az időből származtak és ugyanabból az anyagból készültek, mégis csak az egyiket foglalták le” – fejtegette Englert.
„Minden vonónak teljesen más a karaktere, ezért kicsit kellemetlen, hogy egyes zenészeinknek a számukra teljesen ismeretlen kölcsönvonóval kellett játszaniuk” – magyarázta Englert.
Az amerikai hatóságok nem kommentálták az esetet.
Az elefántcsont-kereskedelem becslések szerint évente 35 ezer afrikai elefánt életét követeli, naponta mintegy 96 példányt ejtenek el. A hangszerkészítők hivatalosan a 80-as évek óta nem használnak elefántcsontot a vonó kivitelezéséhez, de az eredethitelesítés ma is sok vitát kavar.