A 32. Magyar Sajtófotó Pályázaton Munkácsi Márton különdíjat és négy további díjat nyert Stiller Ákos, a hvg.hu fotóriportere. A versenyre 310 fotós nevezett közel 10 ezer képpel, amelyek legjobbjait március 28-tól a Capa Központban állítják ki.
Ugyanebben a kategóriában egyedi képpel is sikerült díjat nyernie egy 93 éves, kilkoltatás előtt álló néniről készült drámai fotóval. Mint mondja, szakmájában alapszabály, hogy az esemény előtt jóval érjenek a helyszínre. Neki is így sikerült bejutnia a néni lakásába fél órával a kilakoltatása előtt, s épp azt a pillanatot megörökítenie, amikor valaki vigasztalni próbálja a fia halála miatt az adósságot tovább fizetni nem tudó idő hölgyet.
Sport-kategóriában lett harmadik, de akár a társadalomábrázolás-kategóriában is indulhatott volna a salgótarjáni bokszoló roma fiatalokról szóló képe. Ott a reménytelen munkanélküliség, jövőtlenség ellen próbálnak a sporttal valamilyen pozitív példát felmutatni, értelmes elfoglaltságot nyújtani a fiataloknak.
Emberábrázolás-portréjával 3. díjat nyert továbbá a kiábrándult értelmiségi, Michel Houellebecq francia író porréjával. Az Elemi részecskék, A térkép és a táj, A csúcson című regények szerzője, aki a ''kiábrándult értelmiségi'' internetes mémet is ihlette, tavaly a Könyvhét vendége volt, ekkor sikerült Stillernek kiültetnie az írót egy utca közepére.
A Munkácsi Márton különdíjat azok között a fotósok között osztják ki, akiknek az adott évben a legerősebb volt a kollekciójuk a pályázaton. Idén ezt Stiller Ákos nyerte el.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége Fotóriporterek Szakosztálya harminckettedik alkalommal írta ki a Magyar Sajtófotó Pályázatot. Az egyedi kategóriák közül az Emberábrázolás-portré kategóriába érkezett a legtöbb pályamű, 182 kép.
A verseny nyilvános zsűrizése január 17- 19. között volt a Magyar Sajtóházban. A pályamunkákat a a Stéphane Arnaud, az AFP Photo főszerkesztő-helyettese (elnök), Hannah Hess, az EPA Photo főszerkesztője, Máté Péter, a Magyar Nemzet fotóriportere, Pályi Zsófia, az Origo fotóriportere, és Radu Sigheti, a Reuters vezető fotóriportere alkotta zsűri bírálta el.
„A fotográfusok érzékenysége nem csak a magyar, de a nemzetközi események iránt is megmutatkozott. A beérkezett pályaművek között igen népszerűnek bizonyult az árvíz, a hóhelyzet és a fesztivál téma. A képek minősége szinte minden kategóriában meghaladta az elmúlt évek képanyagáét, kivétel talán a Sport kategória, ami a nagyobb sportesemények hiányával magyarázható. Ugyanakkor a sorozatok minden kategóriában kiemelkedő, jól kidolgozott, erős anyagot képviseltek. Nemzetközi viszonylatban is jó képanyagból kellet válogatnia a zsűri tagjainak” – összegezte a zsűri a 32. Magyar Sajtófotó Pályázatot.
A díjakat a 32. Magyar Sajtófotó Kiállítás ünnepélyes megnyitóján, 2014. március 27-én adják át a kiállítás helyszínén, a Capa Kortárs Fotográfiai Központban (volt Ernst Múzeum). A kiállítás a nagyközönség számára 2014. március 28. – május 18. között látogatható.
A legkiemelkedőbb teljesítményért járó MÚOSZ Nagydíjat Bielik István a Népszava fotóriportere érdemelte ki – a hvg.hu-n is közölt - A véget nem érő pokol című szíriai képriportjáért. A legjobb emberközpontú dokumentarista fotográfiáért járó André Kertész Nagydíjat Hajdú D. András az Origo.hu fotoriportere Zürich Express című képriportjáért kapta, ő elnyerte az Emberábrázolás egyedi 2. díját, a Társadalomábrázolás sorozat 2. díját és a Bulvár és humor kategória 3. díját is.
A legjobb hírképért járó Escher Károly különdíjat Mészáros Mátyás a Lapcom Zrt., Kisalföld fotoriportere nyerte Fáklyásmenet című képével, szintén ezzel az alkotással vitte el a Hír kategória 1 díját.
A megyékben dolgozó legjobb fotóriporter idén Balázs Attila, az MTVA/MTI külső munkatársa lett, a legjobb teljesítményt nyújtó 30 év alatti fotóriporter pedig Mudra László az Origo.hu munkatársa.