Kult hvg.hu 2014. január. 14. 15:30

Budapest föld alatti élete nem marad titok – galéria

Egy metrómegálló még a maga mocskával is lehet szép. Kate Seabrook metrófetisiszta végigfotózta a berlini és a prágai metróhálózat minden egyes megállóját, de itt nincs vége a projektnek. További európai városok hálózatát akarja végigjárni, így Budapest is várólistás. A fotós egy dolog miatt még irigyli is a magyar főváros lakóit.

Odavan Budapestért és eddig már négyszer is járt a magyar fővárosban Kate Seabrook, Berlinben élő ausztrál metrófotós, aki most azt tervezi: újra ellátogat hozzánk, hogy végigfotózza az itteni hálózatot. Ehhez viszont – bár a kedvence természetesen a kisföldalatti – kivárja, amíg átadják a 4-es metrót is.

"2007-ben jártam először Budapesten, és azonnal beleszerettem" – mesélte a hvg.hu-nak a fotós. "Soha nem felejtem el, amikor először kisétáltunk a Duna-partra éjszaka. Minden aranyban úszott: a Vár, a Citadella, a Halászbástya és a Parlament. Isteni ételeket ettünk, és mindenki nagyon vendégszerető volt." Seabrook lelkesedése itt nem állt meg, azt is elárulta lapunknak, hogy a fürdők miatt irigyli a budapestieket, és ha itt élne, minden hétvégéjét a Rudasban töltené. És persze a magyar nyelv hangzását is gyönyörűnek találja.

Levelezésünkből az is kiderült, hogy szerinte a Keleti Pályudvar a világ egyik legszebb pályudvara. "Rengeteg érdekes karakterrel lehet találkozni, és mindig nagy a pörgés."

Kattintson a képre galériánkért!
Kate Seabrook

A 34 éves fotós Sydney egyik álmos kertvárosában nőtt fel, de valójában pont ez a nagyvárosi nyüzsgés izgatta a fantáziáját: a villódzó fények, a hangzavar és a mozgás nyugtatták meg.

Így kezdte el fotózni azokat a föld alatti városrészleteket, amelyek mellett az emberek a mindennapi rohanásban gondolkodás nélkül elmennek.

Mert egy metró szép is lehet

"Beutazni egy város metróhálózatát tökéletes módszer arra, hogy megismerjük az adott hely sajátosságait. Ha letérünk a jól megszokott turistaútvonalakról, és ugyanazt az utat járjuk be, amit a helyiek nap mint nap, sokkal többet megtudunk az ott élő emberekről" – többek között ezzel indokolta a hvg.hu-nak a Kate Seabrook, miért vágott bele 2009-ben Párizsban a metrófotózásba. Akkor vette észre életében először, hogy egy metró szép is lehet.

Az első metróhálózat, amelyet végigfotózott, a berlini volt, azóta pedig Prága földalatti világát is feltérképezte, mert – ahogy lapunknak fogalmazott –, meg akarta ismerni azokat a "misztikus pontokat a térképen". "Az ablakok mögött felvillanó szokatlan, hóbortos pop-art és a posztmodern design meggyőztek arról, hogy mindezt dokumentálnom kell."

Kate Seabrook Photographer / Facebook

Még azt a kis mocskot is

Kate Seabrooktól azt mondja, a metró nem csak egy közlekedési eszköz, hanem arra is képes, hogy egy ország történelméről meséljen. "Ha valaki hajlandó kicsit kutatni, akkor a tipográfia, egy alig észrevehető tábla vagy kép is izgalmas történetekhez vezetheti el. Én szeretem a merész színeket, az érdekes formákat és a háromdimenziós dizájnelemeket, és még azt a kis mocskot is, ami a metrót metróvá teszi."

"Nagyon sok csodálatos, történelmi metrórendszer van a világon, de az én személyes kedvencem mégis a berlini. Az egykor kettévágott várost az építészeti sokszínűsége teszi igazán különlegessé. Ezen a metrón utazni valódi időutazás, és nem kell hozzá több, mint egy darab jegy."

A fotós egy korábbi interjúban azt is elmondta, Berlinben a történelmi munkásosztály által lakott területek megállói sokkal puritánabbak és funkcionálisabbak. A Rohrdamm megállón például egyértelműen látszik, hogy egy ipari területhez tartozik, míg a kifinomultabb dizájnmegoldásokat az egykori Nyugat-Berlin megállóiban lehet megtalálni, például Wilmersdorfnál.

Ha tetszett a cikk, kövesse a hvg.hu Élet-Stílus rovatát a Facebookon is!

hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 10. 15:00

„Nem az az érdekes, hogyan ülsz, hanem hogy tíz-húsz percenként mozdulj meg” – minden, amit megtehetünk a gerincünk egészségéért

204 ország között Magyarország jár az élen a derékproblémák terén. Hogyan jutottunk idáig? Milyen képességeinket veszítjük el a kevés mozgás következtében, és miként befolyásolja a mentális állapotunk a mozgásszervi problémáinkat? Mi az az exercise snack, és miért kellene úgy, mint egy falat kenyér? Miért tévedés, hogy az úszás a gerincbetegek Szent Grálja, és hogyan kellene jól mozognunk? Ádám Judit gyógytornásztól és Almásy Csilla gyógytornász-fizioterapeutától szinte mindent megtudtunk a gerinc egészségmegőrzéséről, amit csak lehet.