Visszaadják a holland múzeumok a nácik idején elkobzott műkincseket
A holland múzeumok összesen 139 olyan műalkotást találtak gyűjteményeikben, amelyeket valószínűleg a nácik koboztak el zsidóktól. Ezek között van két 17. századi portré, egy Matisse-kép, számos holland festő, például az amszterdami impresszionizmus jegyében alkotó Isaac Israels munkája, valamint nyolc olyan festmény, amelyeket az amszterdami Rijksmuseumban őriznek.
A 139 alkotás közül hatvanegynek sikerült már felkutatni a jogos, többségben zsidó származású tulajdonosát – mondta Rudi Ekkart, a négy évig tartó vizsgálat vezetője. Az azonosított tárgyak értékéről nem beszélt, mert az nem ez volt az átvizsgálás célja, de annyit elárult, hogy akadnak köztük "bizonyos értékkel" bíró darabok is.
A holland múzeumok birtokában lévő műtárgyak 1933 és 1945 közötti történetének áttekintését egy konzorcium végezte, amelyet az intézmények hoztak létre.
A múzeumok kifejezetten azokra a tételekre összpontosítottak, amelyek tulajdonjogi jegyzékében bármilyen hiányosságot észleltek azokból az évekből, amikor a nácik eltulajdonították a zsidók műtárgyait Hollandiában, akár kikényszerített eladásokkal, akár egyszerű elkobzással.
A 2009-ben kezdődött vizsgálat eredményeit egy külön erre a célra létrehozott internetes oldalon ismertette a hollandiai múzeumok egyesülete. A 162 múzeum részvételével végzett vizsgálat során 69 festményt, 24 rajzot, két szobrot, 31 formatervezett alkotást és 13 zsidó rituális tárgyat azonosítottak.
A honlap emellett magyarázatot ad arra, hogyan kerülhettek kétes eredetű műtárgyak a múzeumok gyűjteményeibe.
Az érintett alkotások jogos tulajdonosainak örökösei a holland kulturális minisztériumnál működő kártérítési bizottsághoz fordulhatnak igényeikkel. A bizottság vezetője szerint eddig tucatnyi alkotást adtak vissza jogos tulajdonosaiknak.