Kult Balla István 2013. szeptember. 19. 18:45

"Kollektív zsákmányszerzést nem tudunk támogatni"

Balla István
Szerzőnk Balla István

Nem teljesíthetők a szakszervezet követelései, létezik kollektív szerződés, és mindenki többet keres, mint két éve – mondta el a hvg.hu-nak az Operaház főigazgatója. Ókovács Szilveszter szerint mindenképp megtartják a szombati Falstaff-bemutatót, ha netán sztrájk lesz, az is csak 4-5 embert érint. A szakszervezeti elnök szerint Ókovács súlyos tévedésben van.

Könnyen elmaradhat a világhírű művészeket felvonultató operaházi évadnyitó előadás, az egyik érdekképviselet, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete (ODFSZ) ugyanis sztrájkot hirdetett szombat estére a kollektív szerződés hiánya miatt. Ókovács Szilveszter főigazgató közleményben azt írta: „a felszállóágban lévő intézménynek és a magyar operakultúrának is árt, aki az Opera startját akarja tönkretenni”. Villáminterjú.

hvg.hu: Lesz szombaton Falstaff-bemutató?

Ókovács Szilveszter: Természetesen. Fel sem merült, hogy elmarad. Teljesen komolytalan az ODFSZ sztrájkfenyegetése. Az Operaházban három szakszervezet van, egy nagy és két kisebb, ez utóbbiakból az egyik az ODFSZ. Valójában szerintem ők azért hirdettek ilyen hirtelen sztrájkot, mert nem hitték el, hogy megjön a nemrég megkapott állami plusztámogatás. Az Operaházban 11 éve nem volt béremelés, tavaly épp ezért meggyőztük a kormányt, hogy szükséges valamilyen illetményemelés. Erre kaptunk is akkor címzett állami támogatást, ekkor meg is kötöttük a Közalkalmazotti Tanáccsal és a három szakszervezettel azt a – kollektív szerződésként is működő – egyezséget, amelynek értelmében a zenekar, énekkar, balettkar, színpadi műszak, és az adminisztráció munkatársai is kaptak valamilyen juttatást. Nem béremelést, mert azt nem lehet adni, de juttatást: előadáspénznek hívjuk itt, készenléti díjnak ott, Erzsébet-utalványnak amott. Ez az egész rendszerbe volt foglalva, és szeptembertől június 30-ig, 10 hónapon át működött. Akkor lejárt, de most újraindul.

Takarítás az Operaházban
Túry Gergely

hvg.hu: Az ODFSZ pont azt kifogásolja, hogy nincs 2011 óta kollektív szerződés. Ez tehát nem igaz?

Ó. SZ.:
A szakszervezet fogalmi tévedésben van. Az az egyezség, amit aláírtak az érdekképviseletek, az kollektív szerződésnek számít. Hogy ezt bővítjük-e vagy sem, erről volt egy sor tárgyalás. Pillanatnyilag ott tartunk, hogy az ODFSZ által beterjesztett javaslatokat nem lehet elfogadni. Például nem lehet 75 nap nyári szünetet engedélyezni, nem lehet a törvényhez képest kétszer annyi felmentési időt adni, nem lehet megtiltani a közmédiának, hogy munkaidőben felvegye az Operaházban állami pénzen előállított produkciót. Volt kollektív szerződés. Most, hogy az állam újabb apanázst adott, újra tudjuk kötni azt, így szeptembertől június végéig visszaállítható a juttatásrendszer. Kollektív zsákmányszerzést azonban nem áll módunkban támogatni. Biztos vagyok benne, hogy szombaton nem lesz sztrájk, vagy mondjuk maximum öten fognak sztrájkolni. Ezt egy több száz ember munkája eredményeként létrejövő produkció nem fogja megsínyleni. Valójában a drámai vétek már elkövettetett: sikerült szétkürtölni egy olyan hírt, amiről az információ nélkül lévő emberek úgy gondolhatják, hogy valami baj van az Operával. Miközben az elmúlt két évben a juttatás mértéke jelentős mértékben nőtt minden operaházi dolgozó esetében.

hvg.hu: Akkor nem mond igazat Bárány Balázs Péter ODFSZ-elnök, aki azt állítja, hogy több dolgozó most kevesebbet keres, mit egy-két éve?

Ó. SZ.: Ilyet nem mondott. Ha ilyet mondott volna, lepottyant volna a nap az égről.

hvg.hu: Nekem mondott.

Ó. SZ.: A két évvel ezelőtti nívóhoz képest az Operaház dolgozói most a különböző teljesítményekhez köthető juttatások – a készenléti munkakörhöz kötött juttatás, illetve közreműködői díj –, vagy például az étkezési hozzájárulás biztosítása révén összehasonlíthatatlanul jobb helyzetben vannak.

hvg.hu: Ha jól értem, szombatig már újabb tárgyalások az ODFSZ-szel nem lesznek. Az esetleges sztrájktól pedig nem tart, hiszen nem befolyásolja a produkciót.

Ó. SZ.: Egy intézményt 3-4 ember problémája nem rengeti meg. Számunkra a legfontosabb a produkció megtartása. És semmi okunk arra, hogy olyan követeléseknek engedjünk, amiknek képtelenség engedni. Ránk közpénz van bízva, nem az a kérdés, hogy jó fejek vagyunk-e, vagy sem. Azt fizetjük ki, amit a törvény meghatároz, ezen felül pedig fenntartjuk a kollektív szerződésként működő juttatásrendszert. De az abban foglaltakat nem lehet elvinni a végtelenségig.

hvg.gu: Az igaz, hogy a minisztérium korábban 2,4 milliárd forintot ígért az Operaháznak, és ebből most csak 1,1 milliárd pluszpénz lett?

Ó. SZ.: Nem ígéretről volt szó. Volt egy olyan kormányzati előterjesztés, amelyben egy csomó beruházási terv szerepelt, közte az Operaházat érintő terv is. Eddig ugyanis nem jutott állagmegóvásra, fejlesztésre. E tervezetben valóban magasabb összeg szerepelt, és végül ebből lett az 1,1 milliárd. De hangsúlyozom, ebbe belefér a juttatásrendszer, tehát kár nem éri a dolgozókat. Sőt, mivel az Erkel Színház megnyitásával több előadással lehet számolni, ez több pénzt is eredményezhet azoknak, akik többet vállalnak.
Ókovács Szilveszter
Stiller Ákos

hvg.hu: Az Operaház éves támogatása 8,3 milliárd forint. Ehhez jött még a plusz 1,1 milliárd. A Nemzeti Színház, ami szintén kiemelt intézmény, ugyanakkor kevesebb mint egymilliárdból gazdálkodik, de említhetném a Vígszínházat a két épületével, amely büdzséje szintén egymilliárd alatt van. Ennyivel drágább műfaj az Opera?

Ó. SZ.: Nagyon sajnálom, hogy nem tudom ezt elmondani egyenként 10 millió állampolgárnak. Egy prózát játszó kőszínháznak nincs zenekara, énekkara, balettkara. Ráadásul mi két nagy színházépületet tartunk fenn. Az Erkel Színház sem magától működik, az Operaház művészei, produkciói nem klónozzák magukat a másik épületbe. És az Opera 800 fős gárdája nem duplázódott meg az új játszóhely beindulásával, mindössze 290 új munkatársat alkalmazunk. Azt kell mondjam, a költségvetésünk tehát még így is alul van tervezve.

Nincs kollektív szerződés, nem keres mindenki többet, komoly bajt okozhat a sztrájk

„Miért, mikor kellene sztrájkolnunk?” – kérdezett vissza a hvg.hu kérdésre az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete (ODFSZ) vezetője. Arra voltunk kíváncsiak, hogy nem lett volna-e lehetőségük annál kevésbé drasztikus lépésre, minthogy megakadályozzák a világhírű francia rendező, Arnaud Bernard által több nemzetközi hírű énekessel színpadra vitt évadnyitó előadás, Verdi Falstaffjának bemutatóját. Bárány Balázs Péter emlékeztettet, hogy korábban már tartottak kisebb figyelmeztető sztrájkot, de sem annak, sem a parttalan tárgyalássorozatnak semmi eredménye nem volt.


Az ODFSZ-elnök szerint téved Ókovács Szilveszter, amikor a tavalyi megállapodást „kollektív szerződésként is működő” egyezségnek nevezi. Az szerinte egy teljesen más jogi kategória. Abban sem ért egyet a főigazgatóval, hogy minden operaházi dolgozó összehasonlíthatatlanul jobb helyzetben van, mint két éve volt. „Van, akinek nőtt a bére, van, akinek csökkent” – mondja. Adott munkavállalóknak az egyes előadások után adható úgynevezett „játékpénzzel” nőhetett a fizetése, másoknak – például a műszakiaknak – nem jár ilyen pluszjuttatás.


Továbbra is azt követeli tehát az ODFSZ, hogy a Magyar Állami Operaház kösse meg a munkavállalókkal a két éve nem létező kollektív szerződést, különben nem látják elkerülhetőnek a – műszaki dolgozók szakszervezete által is támogatott – sztrájkot. Bárány még lát esélyt erre, mint mondta „ma is, holnap is, de még szombat délelőtt is meg lehetne állapodni, ha a vezetés akarna”.


Azt Bárány nem tudja megmondani – hiszen az egyéni döntés –, hogy hányan fognak sztrájkolni. Nem tudja, honnan vette a főigazgató, hogy 5-en fognak csak sztrájkolni.  De, mint mondja, elég furcsa lenne például a Verdi-művet kórus nélkül, vagy a világosítók közreműködése nélkül előadni.