Dübörög a kisfilmek nagy fesztiválja
Szeptember első hetében kilencedik alkalommal várja hat – hazai és határon túli – városban a rövidfilmes műfaj szerelmeseit a BuSho (Budapest Short) Nemzetközi Rövidfilm-fesztivál.
A rövidfilmszüret mát tart, szombatig az is kiderül, ki nyeri a 2013-as BuSho fődíját és az azzal járó ezer eurót. Van mit nézni, a mezőny gazdag: az idei jelentkezési határidőre 939 kisfilm érkezett, amiből 723 fikciós, 102 animációs és 114 kísérleti alkotás. 78 országból neveztek, ahogy korábban is, a számokat tekintve most is a spanyoloké az elsőség, a második helyen a németek végeztek, harmadikok a britek.
A több mint kéthónapos szelektálást követően 78 alkotást juttatott a versengésbe az elő-zsűri, akik nem bánkódtak amiatt, hogy a tavalyi rekord után ebben az évben némileg kevesebb alkotás érkezett, mert a színvonal újra csak kiemelkedő. Az előzetes válogatás munkáját a már korábban összeszokott bírálók végezték: Orosz Annaida fesztiválkurátor, Mag István rendezőasszisztens, Rimóczi László forgatókönyvíró és Patrovits Tamás animátor; rajtuk kívül „friss szemként” debütált az Észt országban élő filmes, Csüllög Edina.
A végső döntést a nemzetközi zsűri hozza meg, olyan filmesekkel a tagjai között, mint a Maestro című kis-animációjáért Oscar-díjra jelölt M. Tóth Géza, Adam Paplinski, lengyel filmes szakember, Jana Grimova, a Brno16 fesztivál munkatársa, Daniela Chlapikova, a szlovák 4zivly filmszeminárium igazgatója, valamint a bírálóbizottság egyetlen állandó tagja és koordinátora, Wolfgang Leis marketing-szakember. Ők várnak minden alkotót és érdeklődőt az esti nyilvános zsűri-konzultációkon, és ők ítélik oda a szokásos díjakat, a hét kategória- és a három fődíjat, amelyek ismét a Solide Art jóvoltából jutnak majd a nyertesek polcaira.
A versenyfilmeket tizenöt egyórás blokkban vetítik. A pesti bemutatókkal párhuzamosan szeptember 4-6-án tűzik műsorra a versenyprogramot a szolnoki Tiszap’Art moziban, illetve a romániai nagyváradi, a szerbiai magyarkanizsai, a szlovákiai érsekújvári és az ukrajnai ungvári helyszíneken.
A kisfilmeket illetően Európa minden szeglete képviselteti magát, felbukkan a vásznon többek között Franco Nero és a Csendőrfilmekből ismert Michel Galabru is. A megmérettetésből épp kimaradt filmek az úgynevezett információs szekcióban mutatkozhatnak be, s jó hír a hazai filmbarátoknak: valamennyi benevezett magyar alkotást levetítik.
A kísérőprogramok tekintetében hasonlóképpen bőséges a felhozatal. Lesznek vetítések a partnerfesztiválok legjobb filmjeivel, workshopok és filmversenyek bemutatói, kiállítások, koncertek a Trafikban és – „oldás gyanánt” – kultúrdiszkó. Az idei főtámogató, a Visegrádi Alap jóvoltából egy különleges vetítést is rendeznek, aminek során sikeres filmrendezők korai rövidfilmjeivel lehet megismerkedni, így Tímár Péter, Jacek Bławut, Jan Svěrák és Dušan Hanák „szárnypróbálgatásaival”. Az idén tavasszal indított rövidfilm-pályázatuk kapcsán és a jövő tavaszi Bohumil Hrabal-centenárium apropóján minden estét egy Jiří Menzel-filmmel zárnak.
A 2012 végén sajnálatosan alkotóereje teljében elhunyt magyar rendező, Xantus János tiszteletére emlékvetítést tartanak. Xantus egyik fő mentora volt a BuSho fesztiválnak.
Magyarországon kizárólag a BuShón tekinthetőek meg az Európai Filmakadémia előző évi rövidfilmes kategóriájának jelöltjei. E szekció örömteljes hazai vonatkozása, hogy míg tavaly ezen alkotások közt Szimler Bálint Itt vagyok című kisfilmjét láthatta nagyérdemű, idén Till Attila alkotása, a Csicska tekinthető meg (a film tavaly Busho-ezüstérmet nyert, és a krakkói, stockholmi, tamperei, valamint a magyar filmszemlén is a legjobb rövidfilmnek bizonyult).