Az ökofalvakról és a Harlem shake-ről is szó lesz a hétvégén a Fogasházban
Idén nyolcadszor rendezik meg a Szimbiózis Napok elnevezésű kulturális antropológiai fesztivált május 10-11-én a budapesti Fogasházban. A rendezvény kiváló találkozási lehetőséget biztosít a határ- és rokon tudományterületek, valamint a média, a művészeti és civil szféra képviselőinek az aktuális szakmai kérdések megvitatására, a különböző megközelítések bemutatására és ütköztetésére.
A Szimbiózis Napok fesztivál kiemelt témája idén Indonézia világa, amelyet tánc- és könyvbemutatón, fotókiállításon, utazási élménybeszámolón keresztül ismerhetnek meg az érdeklődők. E távoli kultúra megértését nemcsak a kutatók tereptapasztalatai, hanem maguk a kultúrában élők is segíteni fogják, így a látogatók nemcsak külső szemek által, „kívülről”, hanem „belülről” is betekintést nyerhetnek a szigetország varázslatos világába.
Május 10-én, pénteken egymást követik az indonéz kultúra változatosságát bemutató programok: a Profilantrop Egyesület szervezésében indonéz fiatalok által készített dokumentumfilmeket tekinthetnek meg a látogatók, majd Egyed Péter fotókiállításának megnyitója következik. Az este zárásaként Sebestyén Anikó Kakasvér és Virágszirom c. nemrég megjelent könyvének táncbemutatóval és vetítéssel egybekötött könyvbemutatóján vehetnek részt az ide látogatók.
A fesztivál az ismeretterjesztés és a sajátélményű programokon túl minden évben figyelmet szentel a jelenkori társadalmi, kulturális környezet jelenségeinek és eseményeinek, így ezekkel kapcsolatos előadásokat, kerekasztal-beszélgetéseket és workshopokat szervez. Hallhatunk a digitális identitásokról, azok formáiról és kommunikációjáról, a Harlem shake-jelenségről is. Workshopokon feszegethetjük saját határainkat Mégis, kinek a szexizmusa? és a Határok Átlépése címmel.
Több szekció témája lesz az egészség és a kultúra kapcsolata, a táplálkozáskultúra mint antropológiai kutatási terület vizsgálata: az Ember- és betegségképek, egészség és gyógyítás címmel szervezett kerekasztal-beszélgetés például orvosok és antropológusok kutatási módszereit ötvözve járja körül az egészség témakörét.
A hazai kulturális antropológia minden szegmensét felvonultató fesztivál keretében Társadalom és fotográfia szekciójában a kultúra képi ábrázolási módjairól hallhatnak érdekességeket a látogatók. Emellett szó lesz a magyarországi ökofalvakról, amelyek a mai magyar vidék problémáira való reflektálásként születtek meg, és nyújtanak alternatívát a vidéki emberek számára.
Szintén kiemelt témája a rendezvénynek a velünk élő bevándorlók, menekültek helyzete Magyarországon. A Református Menekült Misszió élőkönyvtár keretében nyújt lehetőséget beszélgetésre itt élő bevándorló fiatalokkal, a Néprajzi Múzeum munkatársai pedig a menekültek tárgyi kultúráját elemezve ismertetik meg velünk, hogyan is teremtünk otthonosságot egy idegen környezetben.
További részleteket a fesztivál honlapján és a Facebook-oldalán olvashat!