2013. április. 05. 14:17 MTI Kult

Halász János "megkezdte a szakmával való párbeszédet"

A Magyar Írószövetség képviselőivel folytatott megbeszélés után rövidesen további írószervezetekkel egyeztet Halász János kultúráért felelős államtitkár.

A Fiatal Írók Szövetsége, a József Attila Kör Irodalmi Egyesület, a Magyar Műfordítók Egyesülete, valamint a Szépírók Társasága március 26-án intézett nyílt levelet Balog Zoltánhoz, az emberi erőforrások miniszteréhez, bírálva a művészeti és az irodalmi díjak odaítélésének módját.

A négy szakmai tömörülés tiltakozott "a mindenkori miniszter három éve tartó önkényes gyakorlata ellen", aki az "idén is semmibe vette az általa felállított szakmai kuratórium javaslatait és önkényesen megváltoztatta a díjazottak névsorát". Mint ekkor közölték, a jövőben addig nem kívánnak részt venni a jelölési folyamatban, amíg a díj szakmai rehabilitációja nem történik meg.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) másnapi válaszában hangsúlyozta: a 2013-as művészeti középdíjak odaítélése során a hatályos jogszabályok és a vonatkozó miniszteri rendelet szerint járt el

Válaszában az Emmi kiemelte, hogy Halász János kultúráért felelős államtitkár a miniszter megbízásának eleget téve áttekinti a jelölési és bírálati rendszert, és javaslatot dolgoz ki annak módosítására abból a célból, hogy a szakmai szervezetekkel kialakított konszenzus alapján, széles körben elfogadott döntés szülessen. 

Mint az Emmi Kultúráért Felelős Államtitkársága pénteken közölte, Halász János megkezdte a "szakmával való párbeszédet": az államtitkár már megbeszélést folytatott a Magyar Írószövetség képviselőivel, majd a közeljövőben a Balog Zoltánnak nyílt levelet megfogalmazó négy írószervezettel is egyeztetni kíván.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.