Kult hvg.hu 2013. február. 09. 21:10

Kimúlt a sárkány, becsúszik a kígyó

Szabaduljon meg a régi ruháitól, függessze fel be nem vált ötleteit és legyen óvatos a szerencsejátékokkal. Babonák, hiedelmek és egy kis asztro a vasárnap beköszöntő Kígyó évéről.

Vége a sárkány évének, ami a szerencse, a jóság, az intelligencia és a gazdagság jegyében telt, legalábbis a kínai horoszkóp szerint. Február 10-re virradóra beköszönt a kígyó – pontosabban a vízikígyó - éve, és egészen jövő év január 30-ig határozza majd meg a hétköznapokat a távol-keleti kultúrkörben. A kígyó éve a sárkányéhoz képest kevésbé aktív, ahogy ezidáig a buzgó tettvágy, most az ész, a logikus gondolkodás és a kreativitás határozza majd meg a mindennapokat.

Február 10-én től tart a kínai holdújév, amit már Magyarországon is ünnepelnek. Érdemes megismerni a kulturális hátteret, amennyiben január 1-jén elbaltáztuk a kezdetet, most újra belevághatunk.

Mi a kígyó?

A kígyó viselkedésének kiszámíthatatlanságára hivatkozhatnak azok, akik 2013-ban diszharmóniával találkoznak: ezek veszekedésekben, de akár természeti katasztrófákban is megnyilvánulhatnak. De a kígyó évében fontosak a veszteségek, mert nélkülük nem lenne lehetőség növekedésre, ahogy a hüllő sem tudna vedlés nélkül cseperedni. A bőrének levetése több szempontból is szimbolikus, az újévben meg kell szabadulni a használt ruháktól, de a régi ideák, ötletek, és berögződések helyére is újakat kellene keríteni az ősi hitrendszer alapján. És, ha összevetjük a maja naptárral, ahogy a 2012-es mindennek a lezárása volt, ez az év az újrakezdésé.

Készülődés az új évre Sanghajban.
AFP / Peter Parks

A kígyó földközeli életmódja a nőiesség szimbóluma a keleti gondolkodásban, de a fűben rejtőzködő életmód a ravaszságot, és a csalfaságot is előhozhatja az emberekből. A kínai csillagjegyek tudósai szerint ezért bár jó időszak az elkövetkezendő a pénzügyletekhez, viszont a szerencsejátékokkal és a spekulációkkal vigyázni kell.

Ezt vagy nem tudják az ázsiaiak, vagy nem érdekli őket, ugyanis a távol-keleti Las Vegasban, Makaóban mind a 17 kaszinóhotel kirakta a megtelt táblát az újévi 15 napos időszakra a Bloomberg jelentése szerint. A Deutsche Bank kutatása szerint idén 15 százalékkal nő a kaszinók bevétele a tavalyi ünnepi szezonhoz képest, ami akkor egy hónapra számolva 3,5 milliárd dollár volt.

A szerencsepénznek nagy jelentősége van az ősi tradíciók szerint az újévi ünneplésben, ami már az utolsó napon elkezdődik. A hagyomány szerint ekkor a gyerekek kapnak kis piros borítékban pénzt (ang pow), miután a nagycsalád egy fedél alatt összegyűlt, és megette az ünnepi vacsorát, ami vagy csirke, vagy hal. Kínában este 8-tól éjjel 1-ig megy a helyi szilveszteri műsor, de 11-kor illik elhagyni a házat, és azzal együtt elvinni a múlt év nyomait. Aztán viszont gyorsan vissza kell menni, hogy kinyissák az ablakokat, ezzel utat engedve az újévi jószerencsének. Éjfélkor persze ott sem maradhat el a csinnadratta. A tüzijátékban a piros szín újfent fontos szimbolikát hordoz: arra szolgál, hogy elűzze a gonosz nian szörnyet, mely a régi idők meséi szerint frászt hozott a jónépre, és csak a hangzavar és a piros szín láttára visszakozott.  

15 nap csak a családé

Az Újévet azonban nem csupán egy - másnapossággal számolva másfél - napig ülik meg. A Távol-Keleten, pontosabban Kínában, Mongóliában, Koreában, Tajvanon, Vietnamban, és azokban az országokban, ahol számottevő a kínai jelenlét, úgy mint Malajziában, Thaiföldön, Indonéziában, Fülöp-szigeteken, Szingapúrban összesen 15 napon át ünnepelnek, és mindegyik napon más-más tradíciónak hódolnak. A lényeg: hogy a család együtt legyen.

Az ész, a logikus gondolkodás és a kreativitás határozza majd meg a mindennapokat.
AFP / Ed Jones

A harmadik és negyedik napot chikounak hívják, ami veszekedést jelent, ekkor kell meglátogatni ugyanis a hőn szeretett rokonságot. Csak akkor ússza meg a család a rokonlátogatást, ha haláleset történt, ez három évig felmentést jelent az elhunyt tiszteletére. Helyette a halott nyughelyét kell felkeresni. A két hetes ünnepen a hetedik nap is érdekes, az ugyanis minden ember születésnapja, és sokáig überelte Kínában az emberek valódi születésnapját. Ekkor lesz mindenki egy évvel öregebb a hagyományok szerint. A 15. nappal záródik az újévi szezon, a lámpásünnepen gyertyákat és piros lampionokat aggatnak a házak falára, hogy elűzzék a gonosz szellemeket.

Tabu a könyv és a hajvágás

Számos babona kapcsolódik az újévhez, melyeknek nagy része etimológiai gyökerekkel rendelkezik. Könyvet például nem szabad venni az első napokban, ugyanis a szó másik jelentése a veszteség. Ugyanezért új cipőt sem szabad vásárolni, mert az pedig rosszat, egészségtelent jelent. Az ünnepek alatt hajat vágatni sem ér, mert a haj homofón a gazdagsággal, amit senki sem szeretne elvágni az újévben. De sem fehérben, sem feketében nem illik megjelenni ilyenkor, az előbbi a távol-keleten a gyász, az utóbbi a szerencsétlenség szimbóluma. A seprés babonáját Nyugaton is ismerik, a kínaiak sem akarják kiseperni a szerencsét, de állítólag sírni, és a halottakról beszélni sem szabad ezidőtájt.

Ajánlatos viszont minél több édeset enni, hogy az újév is édes legyen, égetni a villanyt, hogy betaláljon a szerencse, és elkerüljék a rossz szellemek a környéket, továbbá megfogdosni a kínai szerencsekutya fehér foltjait, mert az is szerencsét hoz. Több babona kapcsolódik viszont az előestéhez: új cipőt kell venni (és nem szabad az újévre halogatni a vásárlást), hogy másnap felvéve elkerüljék a viselőjét a pletykák. Továbbá pomelóvirágfürdőt kell venni, ami egészséget hoz az egész évre.

Holdújév a Millenárison

Idén nagyszabású eseménysorozat ünnepli a holdújév beköszöntét Budapesten, melynek előestéjét a Váci utcából nyíló Buddha Barban tradicionális kínai vacsorával tartják. Vasárnap ingyenesen látogatható a Millenáris B csarnoka, ahol 10 órától este 6-ig oroszlántánccal, harcművészeti bemutatókkal, kung-fu kupával, teaszertartással, este 7-től pedig egy gálaműsorral várják az érdeklődőket. 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?