Kult hvg.hu 2013. január. 22. 14:50

Íme, a Facebook legjobb funkciói

Néhány napja söpört végig a Facebookon egy bejegyzés: egy lány csak egymillió Facebook lájkért hajlandó lefeküdni egy fiúval. A küldetés 16 óra alatt teljesült, a hasonló próbálkozások pedig gombamód kezdtek szaporodni. Azóta tudjuk, hogy a közösségi portálon szinte bármit el lehet érni. A Magyar Kultúra Napján nemes célra használjuk a közösségi oldal hatalmát. Hogyan mutat utat nekünk a Facebook a kultúra világában? Megnéztük.

"Aki idősebb, mint 12, fiatalabb, mint 35, és nincs a Facebookon, az nem létezik" – a web2-be beleszületett tizenévesek előszeretettel hangoztatják ezt a véleményt. A kinyilatkoztatás szélsőséges és kegyetlen, de van alapja. A Facebook az emberi kapcsolatoknak, az információszerzésnek, és a kultúrafogyasztásnak is képes teljesen új irányt adni.

A kézirat szerint 1823. január 22-én tisztázta le Kölcsey Ferenc a Himnuszt Csekén. Ez a nap a magyar kultúra napja. Megnéztük, milyen kapukat nyit meg a Facebook, ha kultúráról van szó. (Vigyázat! A legfrissebb kutatások szerint nem árt óvatosan bánni a facebookos információfogyasztással, mert egyeseknél irigységet és elégedetlenséget válthat ki.)

1. Last minute – színház az egész világ

Ha nem ragaszkodunk görcsösen ahhoz, hogy hetekre előre tudjuk az esti programunkat, és nem riaszt a spontaneitás, fél áron vehetünk last minute színházjegyeket a Ma este színház jóvoltából – mindig aznap estére. A kínálatban rendszeresen felbukkannak a Vígszínház, a Centrál, a MU, a Thália, a Pesti Színház, és most már a nem budapesti színházak darabjai is.

Ha viszont inkább a háttér érdekel, és interjúkat, friss információkat szeretnénk megtudni színházi emberekről, a szinhaz.hu is felköltözött a Facebookra.

2. Bolhapiacok

Egy egészen friss gyűjtőoldal bolhapiacokról, garázsvásárokról, és régiségvásárokról - összeszedett vásárnaptárral. Véres hurka, kézműves cuccok, ruhák, régiségek, bringás kellékek Budapesten és vidéken is. Ha már unjuk az Ecseri-Pecsa-tengelyt, itt még érhetnek új impulzusok.

3. Fotók a profilképeken túl

A Facebookon elárasztanak bennünket a fényképek, a családi- és partifotókból viszont nehéz kimazsolázni a valódi értéket. Az egyik kedvencünk a Mai Manó Ház oldala. Klasszikus és kortárs alkotók fotográfiái esnek az ölünkbe minden nap – majdnem mintha a Nagymező utcában lennénk.

Izgalmas a Magyar városi fotósok közössége is, ami olyan fotósok munkáit gyűjti össze, akik képesek elszakadni a megszokott, beállított képektől, szokatlan perspektívát adva a városnak, ahol élnek.

Ezen túl a Magyar Fotótörténeti Társaság is megjelent a közösségi portálon, aminek köszönhetően igazi ritkaságokkal találkozhatunk.

Ha viszont nemcsak virtuálisan szeretnénk a képek között tobzódni, sokat segíthet a Fotókiállítás figyelő is.

4. Lakáskultúra

Az Inspirációk Lakberendezéshez az egyik legnépszerűbb lakberendezési oldal otthonteremtő fortélyokkal, és kreatív ötletekkel a világ minden tájáról – mert szerintük a stílus nem pénz kérdése. Ugyancsak nagyon hasznos a csináld magad tippeket, és friss lakberendezési trendeket felvonultató Otthonkommandó, és a Home Bazaar is.

5. A Nyáry Krisztián jelenség

Szerelem- és szexmátrix, Facebook-mesék kávézáshoz. Az irodalmi alakok kultikus papírmaséból hús-vér emberré válnak, hithű liberálisok és masszív jobbosok kacsintanak össze, kamaszok somfordálnak a könyvespolchoz. Vágyakat, öngyilkossági kísérleteket, kifacsart beteljesüléseket, és lágy szövésű boldogságot sodornak a suhogó szoknyákba gabalyodott bajuszok. Vagy valami egészen mást: nyilas és kommunista múltat. Így költözött be az irodalom a közösségi portálra.

6. Zene

A fotók mellett zenéből jön szembe a legtöbb a Facebookon az ismerősökön keresztül, ebbe a versenybe pedig több rádió, így a Class FM, az MR2-Petőfi Rádió, a Jazzy vagy éppen a netes Neston is beszállt.

Nincs olyan magára valamit is adó zenekar ma, aki nem promózná magát a Facebookon is, viszont ha egy csokorban akarjuk látni az aktuális koncertajánlatokat, használhatjuk a koncert.hut is.

"Mindennap hallgass néhány ütem zenét, ha másképp nem lehet, szólaltasd meg a zenedobozon Bach, Beethoven, Gluck vagy Mozart valamely tételét." - Ha inkább klasszikus zenét hallgatnánk, válasszuk a Mindennapi klasszikusokat.

7. Budapest, te csodás

Ha a fővárost akarjuk másképp látni, megint csak vannak befutók. Ha új hely nyílik, tudni akarjuk, hol vannak a legjobb hentesek, cukrászdák, vagy mondjuk levesezők, használjuk a We love Budapestet, de a "Szeretjük Budapestet. Megtanítunk arra, hogyan szeresd te is" szlogennel operáló Egy nap a városban is aranybánya a fővárosi tájékozódáshoz. Mindkettő megtalálható blog formájában is.

8. Facebook-dalok

A Facebook a kultúrával nemcsak hasznos tippek formájában mosódik össze, de a közösségi oldal világa és nyelvezet nem egy magyar dalszövegbe is beszivárgott. Ez a jelenség akkor kezdte csípni a szemünket igazán, amikor meghallottuk a "fészbuk-kék" ég kifejezést a Magyar Császári Pillanatművek Helló-belló című slágerében.

Ezen felbuzdulva kezdtünk el kutatni, és így találtuk meg többek között a Facebook-rapet a magvas üzenettel: "Új a profilképem a facebook-on, ha tetszel nekem a képed lájkolom, ha nem hiszed el hát nézd meg a facebook-on."

Vagy a Szentlélek Network című dalt Kowalski meg a Vegától a következő refrénnel: "A szívem a NET. Az eszem az ENTER. Lájkollak ezerrel!"

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?