Az MTA jogosultságaival látják el Fekete György testületét
A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjainak számát azért emelik meg 250-re, hogy a köztestület tagsága lehetőség szerint lefedje a magyar művésztársadalom egészét - hangzott az intézkedés indoklása. A most elfogadott jogszabály másik célja, hogy az MMA-t olyan jogosultságok illessék meg, amelyekkel a Magyar Tudományos Akadémia rendelkezik.
A parlament hétfőn elfogadta a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) kultúrstratégiai szerepének megerősítését célzó törvénymódosítást. Eszerint a köztestület rendes tagjainak száma kétszáz helyett kétszázötven lehet.
Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter indítványát 266 igen szavazattal, 32 nem ellenében és egy tartózkodás mellett fogadták el.
Hammerstein Judit kultúráért felelős helyettes államtitkár az Országgyűlés szakbizottságában korábban azt hangsúlyozta, a köztestület rendes tagjainak számát azért emelik meg, hogy az MMA tagsága lehetőség szerint lefedje a magyar művésztársadalom egészét.
A jogszabály másik célja, hogy az MMA-t olyan jogosultságok illessék meg, amelyekkel a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendelkezik. Az MMA elnöke ennek megfelelően részt vehet majd az Országgyűlés Szent Korona Testületének munkájában, az akadémia pedig tagot delegálhat a Nemzeti Előadóművészeti Érdekegyeztető Tanácsba.
A művészeti akadémia tagjai ezentúl - az MTA analógiájára, ám egyelőre kisebb összegben - művészeti életjáradékban részesülnek, az MMA elnöke és főtitkára pedig az MTA elnökével és főtitkárával hasonló státussal és juttatással rendelkezhet.
Az MMA öttagú felügyelő testületébe a kormány a jelenlegi három helyett egy tagot delegálhat majd.
Az előterjesztés nem rendelkezik a Műcsarnok sorsáról, ugyanakkor egy közelmúltbeli kormányhatározat 2013. január 1-jével a Magyar Művészeti Akadémia tulajdonába adta a Műcsarnok épületét, és az MMA elnökének, Fekete Györgynek egyetértési jogot biztosított az azt működtető Műcsarnok Nonprofit Kft. művészeti tevékenységében.