A magyarországi szólásszabadság mellett kiállók írókat támogató alap létrehozását javasolta Szőcs Gézának Lawrence Ferlinghetti, a Magyar PEN Club Janus Pannonius díjának kiszemelt nyertese. Azt ugyanis az amerikai író a magyar kormány szabadságjogokat korlátozó lépései miatt visszautasította, hogy ő maga fogadja el a jutalmat. Végül nem sikerült megegyezni, így az első ízben odaítélt díjat nem sikerült átadni.
Kínált egy esélyt a Magyar PEN Clubnak Lawrence Ferlinghetti amerikai költő, az idén első ízben odaítélt Janus Pannonius-nagydíj kijelölt győztese, aki értesülve arról, hogy az elismeréssel járó ötvenezer euróba a magyar kormány is beszállt, visszautasította azt. A Rochester egyetem honlapján közzétett levele szerint a 93 éves író úgy fogalmazott, "mivel a díjat jelenleg részben a magyar kormány finanszírozza, és mivel a jobboldali rezsim politikája a tekintélyelvű irányítás felé, következésképpen a szabad véleménynyilvánítás és a polgári szabadságjogok korlátozása felé tolódik, nem tartom lehetségesnek, hogy az Egyesült Államokban elfogadjam a díjat".
Ám ugyanebben, a Szőcs Géza volt kulturális államtitkárnak, egyben a Magyar PEN Club elnökének címzett levélben jelezte: kiindulva a társaság és maga Szőcs elkötelezettségéből a szólásszabadság és a társadalmi igazságosság iránt, javasolja, hogy a pénzből hozzanak létre egy alapot, amely kizárólag a szólásszabadság, a civil jogok és a társadalmi igazságosság támogatását szólgáló magyar írók műveinek kiadására. Csakis ebben az esetben tudom elfogadni a Pannonius díjat – írta Ferlinghetti.
A Magyar PEN Club deklarált szándékai szerint a Janus Pannonius-díjat olyan szerzőnek ítélik oda, akinek költői életműve illeszkedik az európai kultúra főáramába. Azzal a szándékkal alapították, hogy egyfajta költői Nobel-díj szerepét töltse be a világ irodalmi életében. A díjazottról a Bollobás Enikő irodalomtörténész-műfordító, Tomaso Kemény Olaszországban élő magyar származású költő, Szőcs Géza, Edwin Thumboo szingapúri és Dorin Tudoran Amerikában élő román származású költő alkotta zsűri döntött. Ők szűkítették le a lehetséges díjazottak körét Ferlinghettira, Adonira, Simin Behbahanira, Geoffrey Hillre, Jevgenyij Alekszandrovics Jevtusenkóra, Tomaz Salamunra és Tomas Venclovara, majd választották ki a San Franciscóban élő győztest. (Ferlinghetti 1919-ben New York államban született, a beatnemzedék alkotója, sőt, az általa alapított City Lights kiadónál jelent meg az ötvenes években szinte az egész amerikai beatirodalom.)
Ferlinghetti és Szőcs levelezéséről beszámolva, a műveit gondozó New Directions kiadó megjegyzi: az első amerikai válasz után a Magyar Pen Club elnöke felvetette, hogy kiveszik í díjból a magyar kormánytól kapott pénzt, és megkezdjék az egyeztetéseket a javasolt alapról, az amerikai költő azonban innen már nem engedett. „Tisztelettel elutasítom a díj minden formáját. Nem látok lehetőséget arra, hogy elfogadjam a díjat az Egyesült Államokban vagy bárhol máshol. Sajnálom, hogy ez történt, és hálás vagyok mindazoknak Magyarországon, akiknek a legtisztább szándékaik lehettek, amikor nekem ítélték a díjat” – fogamazott a költő.