Tizennégy komolyzenei koncert, hatvan klasszikus zenei mű, ötven előadó, tizenöt ezer látogató, nyolcvan millió hallgató világszerte. Mindez egy hét alatt, Kaposváron, vagy ahogy a helyiek nevezik: Somogy kis ékszerdobozban.
Idén harmadszorra népesítik be a város utcáit a világ legjobb klasszikus zenészei és a komolyzene szerelmesei: augusztus 14-20. között ismét megrendezik a Kaposvári Nemzetközi Kamarazenei Fesztivált, vagyis a Kaposfestet.
A magyarországi felhozatalból a komolyzenei kínálat sem maradhat el: immár három éve várják a klasszikus zene kedvelőit Kaposvárra. A fesztivál megnevezés ugyanakkor nem félrevezető – bár a hangulat kétségtelenül más, mint az egyéb könnyűzenei fesztiválokon – itt is könnyed kikapcsolódásra, nem pedig komolykodó feszengésre számíthat a látogató.
A fesztivál mássága a fellépők és a koncertek hangulatában keresendő. A koncerteken óhatatlanul elkapja a hallgatót az érzés, ide nem dolgozni, hanem kikapcsolódni jöttek a zenészek is. A sok világutazó, hotellakó művész végre egy héten át kollegáival, barátaival lehet, és ez egyszer nem csak egy közös fellépés erejéig.
Örömzenélni, pihenni jönnek ők is. Ezért fordulhat elő, hogy már jó előre bejelentik a művészeti vezető Kokas Katalin hegedűművésznek, szívesen jönnének, sőt, más kamarazenei fesztiválok gázsijának töredékéért töltenek több napot nálunk.
Három évvel ezelőtt a kaposvári születésű – innen a rendezvény helyszínének ötlete – Kokas Katalin, férjével, Kelemen Barnával együtt megálmodott egy fesztivált, ahová meghívják a barátaikat, zenéljenek együtt pár napig. A pláne az egészben, hogy nem akármilyen barátokról van szó, a világ legjobb muzsikusairól. Bolyki Györgyöt kérték meg, segítsen a szervezésben, ő pedig örömmel vállalta a fesztivál igazgatói posztot.
Az első Kaposfest hamar világhírnévre tett szert. Nem csak az EBU-nak, azaz az Európai Műsorsugárzók Uniójának köszönhetően (akik segítségével több tízezer ember hallgathatta rádión keresztül világszerte a kaposvári koncerteket), de a fellépő muzsikusoknak köszönhetően is. Volt, hogy az első Kaposfest harmadnapján az egyik zenésznek le kellett mondania másnapi koncertjét, helyére viszont szívesen beugrott kollégája Londonból, aki már akkor sok jót hallott a magyar fesztiválról.
Egy évben legalább egy hétig a „kisváros” teltházzal működik: bérletet már hónapok óta nem lehet kapni, és nem csak a városi, de a környékbeli hotelek, fogadók, panziók mind megtelnek. A szervezők pedig nem szeretnék a tizenöt ezer fős maximum létszámot tovább növelni, egyrészt, mert Kaposvár több vendéget már nem bírna el, másfelől pedig odaveszne a fesztivál bensőséges hangulata.
Idén a fellépők között a rangidős a kilencven éves Ivry Gitlis lesz, aki mindezidáig még nem járt hazánkban, a legfiatalabb pedig a tizennégy esztendős Devich Gergő. De fellép többek között Laticia Honda-Rosenberg, Pekka Kuusisto, Alina Ibragimova, James Boyd, Jose Gallardo, Jonathan Cohen. A magyarok közül találkozhatunk a Kelemen Kvartett tagjaival, Kocsis Zoltánnal, a Nemzeti Filharmonikusoktól és a Fesztiválzenekarból meghívott művészekkel, Oláh Ernővel és cigányzenekarával és még sok más kiváló művésszel.
A komolyzenei koncerteken kívül – amikből mindennap kettő lesz, egy délelőtt, egy pedig este – más kísérőprogrammal is várják az érdeklődőket a Somogy megyei településen. Három kiállítás közül válogathatunk a fesztivál ideje alatt: az Esterházy hagyaték eddig nem látott darabjait, a „legnagyobb celeb-fotós” Juan Gyenes képeit, vagy akár a Kortársak címet kapó, kortárs képzőművészek alkotásait is megtekinthetjük. Lesz Filmklub is, a zene és film kapcsolatát boncolgató beszélgetésekért Réz András esztéta felel.