2012. február. 10. 20:50 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 10. 20:42 Kult

Múmiák lakják május végéig a Skót Nemzeti Múzeumot

Lenyűgöző múmiák címmel nyílik szombaton a Skót Nemzeti Múzeum nagyszabású nemzetközi kiállítása, amelyen bemutatják az ókori egyiptomiak halotti rítusait, a túlvilági élettel kapcsolatos hiedelmeit és az elhunytak balzsamozását.

A tárlat, amelynek anyagát részben Hollandiából, a leideni egyiptológiai gyűjteményből kölcsönözték, május 27-ig látogatható. A felvonultatott múmiák közül a legkorábbi hatezer éves, Kr.e. 4000 tájáról származik. A kiállítás első része az elhunytak tartósításával kapcsolatos rituálékat villantja fel, a második részt a korszerű orvosdiagnosztikai eljárásoknak szentelték a szervezők, bemutatva, hogy a CT vagy a DNS segítségével mennyi minden megtudható az évezredekkel ezelőtt eltávozott emberekről - olvasható a The Scotsman napilap online kiadásában.

A kiállítás egyik sztárja Ankhor főpap múmiája. A férfi Kr.e. 650 táján Montúnak, Théba helyi főistenségének templomában szolgált.

A múmiák többségétől eltérően Ankhort sohasem "csomagolták ki", viszont a közelmúltban elvégzett CT-vizsgálatok során rengeteg információt szereztek arról, hogy milyen volt az egészségi állapota, hány éves korában távozott az élők sorából, és miként mumifikálták. A komputeres tomográfia azt is elárulta, hogy milyen amuletteket rejtettek a pólya alá.

A Skót Nemzeti Múzeum egyiptológiai gyűjteményéből látható lesz s Sir William Matthew Flinders Petrie (1853-1942) által 1908-ban feltárt királyi temetkezésből származó két múmia. Az ismeretlen királyné a Kr.e. 16. században 20 éves korában hunyt el, és mellette aludta örök álmát egy 2-3 év körüli gyermek.

"Minden jel szerint saját gyermekét temették el a fiatal királynővel, de azért porcból és fogból vett mintákat küldtünk Párizsba abban a reményben, hogy DNS-t sikerül nyerni. A vizsgálat nem sikerült, de reményeink szerint néhány éven belül annyit fejlődnek a vizsgálati módszerek, hogy megállapíthatjuk a két elhunyt közötti rokonság fokát, valamint a gyermek nemét" - magyarázta Maureen Barrie, a kiállítás kurátora.

Kiállítják Iufenamon háromezer éves múmiáját is. A férfi, kinek neve azt jelenti, hogy Ámonhoz tartozó, vezető pap volt a Karnaki templomban, de számtalan címe között szerepel a nekropolisz felvigyázójának titulusa is. A feltételezések szerint Iufenamon lehetett az a pap, aki Kr.e. 961-ben részt vett a fáraók múmiáinak "áthelyezésében" a Királyok Völgyéből Deir el-Bahriba, elmenekítve az uralkodókat és túlvilági javaikat a sírrablóktól. Az 50 királyi múmiát rejtő temetkezést csupán 1881-ben találták meg a régészek.

"A múmiák többsége azonban nem királyok és királynék földi maradványai, hanem hozzánk hasonlatos hétköznapi embereké. Ezzel a kiállítással vissza szerettem volna adni e rég eltávozott embereknek a nevüket és a méltóságukat, hiszen fontos emlékezni arra, hogy emberekről van szó. Nem fura művészeti tárgyak, hanem emberek, akiknek van nevük" - mondta Barrie.

hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.