Kult Hungler Tímea 2011. december. 24. 12:20

Unja a Reszkessetek, betörőket? Alternatív karácsonyi filmek

Nem múlik el karácsony anélkül, hogy valamelyik csatornán ne futna a Reszkessetek, betörők-sorozat egyik epizódja. Gondolkodtunk, hogy az elcsépelt, milliószor vetített vígjátékok helyett mit néznénk szívesen a tévében. Íme egy válogatás, melyben szintén hull a hó és hózik, a csendes éj is leszáll, ám nem konvencionális módon.

A megszokott készülődés: fadíszítés, ajándékcsomagolás, főzőcskézés mellé - és persze a Csendes éj, a Kis karácsony, Nagy karácsony eléneklése után - egy-egy karcos, kevésbé szirupos film is dukál a szeretet ünnepén. Ilyeneket ajánunk most.

1. Drágán add az életed (1988)

Klasszikus akciómozi a nyolcvanas évekből, melyben a terroristáknak egy multivállalat részvényeire fáj a foguk a szent ünnepen. A szuperzsaru (Bruce Willis) ezt azonban másképp gondolja, és belevaló bozótharcosként felforrósítja a hangulatot a Los Angeles-i télben: éppen karácsonykor érkezik. A Die Hard-széria első darabja mérföldkőnek bizonyult az akció műfajban, és több mint húsz év után az ötödik részénél tart, melyet 2012 január végétől épp Magyarországon kezdenek forgatni. A hírek szerint a Moszkvában játszódó és A Good Day to Die Hard címre hallgató mozi apropóján a stáb közel 14 milliárd forintot is elkölthet nálunk.

2. Tapló télapó (2003)

Télapó itt van, és hót részeg a subában. Az iszákos, orbitálisan trágár és szexéhes plázatélapó (Billy Bob Thornton) minden évben alig várja az ünnepeket, hiszen segítője, a karácsonyi manó oldalán ilyenkor termeli ki éves jövedelmét a bevásárlóközpontok kirablásával. A fáma szerint a főszerepet játszó Billy Bob Thornton olyannyira beleélte magát a piros csizmás kandúr szerepébe, hogy – a method acting híveként – szinte az egész forgatás alatt részeg volt. A szülőket méltán sokkoló karácsonyi történet kapcsán számos statisztika is napvilágot látott, ezek közül a leginformatívabb szerint a moziban bemutatott verzióban 159-szer, míg a rendezői változatban 170-szer hangzik el a létfenntartásra ösztönző ige valamilyen variánsa.

3. Az ajánlat (2005)

Kőkemény western Cormac McCarthy Véres délkörök című könyvének modorában. Az ausztrál városka elöljárója, Stanley kapitány (Ray Winstone) úgy dönt, hogy a Burns bandát adja a közösségnek karácsonyi ajándékként. Ha a középső báty (Guy Pierce) megtalálja gátlástalan pszichopata testvérét a sivatagban, a legkisebb Burns fiú megússza a kivégzést. Az ajánlat szentestéig áll, és a banda véresen komolyan veszi. A mozi egyik legnagyobb érdekessége, hogy a történetet a legendás zenész-polihisztor, az ausztrálok nemzeti büszkesége, Nick Cave jegyzi, akit a rendező eredetileg csupán azzal keresett meg, hogy írjon filmzenét egy westernhez. Az eredmény: a legjobb forgatókönyvnek járó díj a Velencei Filmfesztiválon. 

4. A betolakodó (2007)

Ebben az üde francia karácsonyi horrorban mindannyiunk Betty Blue-ja (Béatrice Dalle) rászáll egy frissen megözvegyült várandós anyára, aki egyedül tölti az ünnepeket. Hiába a felmentő sereg: a szomszédok, rendőrség, leendő nagymama és a főnökség a munkahelyről, Dalle mindenkit lemészárol a szeretet nevében. Szinte nem is született olyan, az új évezred horrorjait rangsoroló lista, melyen a vérmes Betty Blue kisded játékai ne az elsők között végeztek volna.

5. Erőszakik (2008)

Megjelenik egy kultúrafüggő bérgyilkos (Brendan Gleeson), akit lázba hoz a középkori város, Bruges összes műemléke, peches bunkó ifjú kollégája (Colin Farrell), aki minden flamand nevet röhejesnek talál, no meg a mocskos szájú megbízó (Ralph Fiennes), akinek nem ártana némi dühterápia. A főtéren szól az Oh Tannenbaum, a harangtoronyban viszont mészárlás folyik, avagy lelkiismeret-vizsgálat karácsonykor, gengsztermódra. 2008 egyik legjobb mozija a két főszereplő személyében profi módon elegyíti a magas- és a tömegkultúrát: az egész filmen végigvonul a Hieronymous Bosch-párhuzam. Hőseink a németalföldi festő Utolsó ítélet-triptichonját nézik a helyi múzeumban, a filmbeli utolsó ítéletben ráadásul egy Bosch alakjaihoz hasonlatos amerikai törpe is komoly szerephez jut.

És a ráadás: Karácsonyi lidércnyomás (1993)  

Tök király és roppant szellemes animációs rémlátomás, avagy a karácsonyfa árnyékos oldala. A munkájába belefáradt halloweeni Tökkirály elirigyli a télapó melóját, ezért túszul ejti őt és megpróbálja helyettesíteni a soron következő karácsonyon. A történetet a legendás Tim Burton jegyzi, akit állítólag egy áruházi látogatás során csókolt homlokon a múzsa. Ahogy a töklámpások, a szellemfik és a boszorkányok helyét egy kirakatrendezés során átvették a száncsengők, a rénszarvasok és a túlsúlyos, nagyszakállú télapók, Batman tiszteletbeli apukáját gondolkodóba ejtette az élet igazságtalan körforgása, így megszülethetett minden idők egyik legjobb animációs filmje.