Kult hvg.hu 2011. november. 09. 11:59

Szőcs: esélyt kell adni Csurkának és Dörnernek

A drámaíró politikai szerepvállalásának nem lehet következménye az, hogy többé nem engedjük színpadra - mondta Szőcs Géza kulturális államtitkár az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Az Új Színház ügyéről az államtitkár a rádióműsorban azt mondta, hogy a színházigazgatói kinevezés szigorúan fővárosi hatáskör, abba nem akar, de nem is tud beleszólni, semmiféle kompetenciája nincs, ezért is nem ment el a kulturális bizottság hétfői parlamenti meghallgatásra.

Személyes véleményeként Szőcs úgy fogalmazott: Csurka István száműzetése a magyar kultúrából nem volt helyes, a drámaíró politikai megnyilvánulásaiból nem kellett volna annak következnie, hogy a rendszerváltás egyik jelentős szellemi előkészítőjét többé nem engedjük színpadra.

Hozzátette ugyanakkor, hogy ha az Új Színház, vagy bármely másik teátrum rasszista, uszító, fajgyűlölő, embertelen tartalmak tervével állna elő, annak azonnal megálljt kell parancsolni. Az esélyt azonban Dörner Györgynek és Csurka Istvánnak is meg kell, kellett volna már korábban adni arra, hogy a színpadon mutassák meg hozzáértésüket, igaz, szerinte nem feltétlenül most, és nem feltétlenül az Új Színházban.

A költségvetési források kultúrát is érintő jelentős szűküléséről szólva Szőcs úgy vélte, téved az, aki azt hiszi, hogy a pénzek ügye „bozótharcokban”, test-test elleni harcban dől el.

Stiller Ákos

Nem egy államtitkár harci kedvén múlik, mennyi pénz kerül ki egy területről, ezt a költségvetés helyzete alapozza meg, és szikár, szakmai számítások döntik el, az államtitkár feladata ebben a helyzetben csak annyi lehet, hogy a keletkezett lyukakat valahogy megpróbálja betömni, és a rendszert, amennyire lehet, a nehezebb feltételek, az elvonások közt is működőképes állapotban tartsa.

A megyei kulturális intézmények állami kézbe kerüléséről Szőcs azt mondta, még nem látni, ez pontosan mivel jár majd, hiszen egy ki nem próbált modellről van szó, a tárca ezért egyelőre figyel, és a tapasztalatok alapján javasol majd esetleg módosításokat.

A magyar kultúra javát szolgálja, egy világszínvonalú, vonzó megagyűjteményt és növekvő látogatottságot hozhat a Szépművészeti Múzeum és a Nemzeti Galéria tervezett összevonása – mondta a kulturális államtitkár a 180 perc című műsorban. Szőcs Géza szerint a gyűjtemények, amelyek közt eddig nem látott, raktárban porosodó művek is megjelenhetnek, nem a Szépművészeti Múzeumba kerülnek majd, hanem új, modern otthont kapnak majd a leendő múzeumi negyedben, a Műcsarnok mögötti „Múzeum-ligetben”.

A Nemzeti Galéria több százéves, a festmények tárolására kevésbé alkalmas épülete új, az adottságokhoz jobban illeszkedő funkciókat kaphatna, például a nemzetet reprezentáló hivatalok kaphatnának itt helyet. Amíg az új komplexum nem épül meg, addig egyelőre csak az adminisztrációt vonják össze, és készülnek a logisztikai és építészeti tervek. Leépítések lesznek ugyan az átfedések kiszűrésére, de ezek elsősorban az adminisztratív munkahelyeket érintik majd.