2011. október. 13. 19:50 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 13. 20:13 Kult

Villámfeszítő, forgony: kiállították Jedlik Ányos találmányait

Jedlik Ányos munkásságát bemutató kiállítás nyílt csütörtökön a budapesti Elektrotechnikai Múzeumban annak kapcsán, hogy százötven éves a bencés szerzetes dinamója. A tárlaton több berendezést működésbe is hozhatnak a látogatók.

A Kazinczy utcai múzeum időszaki kiállítása az első villanymotor és dinamó mellett bemutatja Jedlik Ányos számos találmányát.

A pannonhalmi kollégiumban tanító szerzetes 1861-ben készítette el unipoláris generátorát, amelynek mágneses terét elektromágnes állítja elő. Ezzel a készülékkel jutott el az öngerjesztés - dinamó-elv - felismeréséig öt évvel a német Siemens és az angol Wheatstone előtt, de felfedezését nem publikálta. A dinamó-elv új utat nyitott az áramfejlesztő generátorok tervezésében.

A tárlat első részében a látogatók egy tabló segítségével ismerhetik meg részletesebben Jedlik Ányos életét és munkásságát. Az ezt követő vitrinekben olyan kísérleti eszközök láthatók, amelyek szemléltetik a kor azon ismereteit, vívmányait, amelyek inspirációt jelenthettek Jedlik számára.

Ezt követik legérdekesebb masinái, amelyek között kiemelt helyen szerepel a működő influencia gép, rácsosztó gépe, hullámrajzoló gépezete és az általa "villámfeszítőnek" nevezett feszültségsokszorozó kondenzátor is, amelyet egy 1873-as bécsi kiállításon mutatott be a nagyközönségnek. Ezzel az eszközzel már akkor csaknem 60 centiméter hosszú szikrát volt képes előidézni.

Kiállította a múzeum forgonyait is, ezeket - a kiállításon szereplő több eszközhöz hasonlóan - régi iskolák szertáraiból válogatták össze, sok tárgy került át például a Pannonhalmi Főapátság és Könyvtár gyűjteményéből is.

Jedlik Ányos 1830 körül részletesen tanulmányozta az elektrodinamikus forgó mozgás minden lehetséges változatát: több kommutátoros és unipoláris forgonyt, azaz villanymotort készített. Sikeresen alkalmazta az elektrodinamikában szerzett ismereteket az elektrosztatika területén is. Ennek eredménye volt a villámfeszítő. 1855-ben villamos mozdony modellt készített és ugyanebben az évben a galvánelemek tökéletesítése, fejlesztése terén eredményeit nemzetközileg is elismerték. Tudományos tevékenységének legnagyobb része az elektrotechnika területére esik, de maradandót alkotott a finommechanikában és a fénytanban is.

A kiállítás decemberig tekinthető meg a múzeumban, utána vándorkiállításként az ország több pontjára is ellátogat.