Az Egységes Magyar Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija szerint elfogadhatatlan Dörner György kinevezése az Új Színház élére.
A hitközség szerdán közleményben juttatta el Köves Slomó álláspontját az MTI-hez. A rabbi az MTI megkeresésére a leírtakat kiegészítve kifejtette: azért mond véleményt, mert szerinte ez az ügy már nem csak színházi szakmai kérdés. Köves Slomó azt mondta: egy olyan ember, aki pártrendezvényeken vesz részt, és pártot, politikusokat jelöl meg "példaképként", az a személy már közszereplő is és nem csak színész.
Hozzátette, "az említett párt (...) és politikus (...) pedig nem csak hogy rasszista, antiszemita nézeteket hirdet, hanem szinte szimbóluma (...) az ilyen típusú nézeteknek a demokratikus Magyarország elmúlt 20 évében". Így elfogadhatatlan, hogy az általa képviselt szellemiség helyet kapjon egy közintézményben - közölte Köves Slomó.
A vezető rabbi kitért arra: ez ügyben megkereste Tarlós István főpolgármestert is, "akivel személyes jó viszonyban van", de ennek ellenére nem tudtak egyetérteni a kérdésben. Tarlós István ugyanakkor biztosította őt arról, hogy nem "politikai poszt" az Új Színház vezetése - mondta Köves Slomó.
Az EMIH a közleményben azt írta, hogy Köves Slomó az elmúlt időszakban ezen kívül a népszámlálással kapcsolatos viták miatt szólalt meg. Mint hozzátették, a két kérdéskör látszólag nem kapcsolódik össze, valójában azonban mindkettő ugyanannak a kérdésnek két vetülete, azé a kérdésé, hogy olyan-e magyar a társadalom és közélet, amelyben félelmek nélkül vállalhatják az emberek zsidó identitásukat.
A Főpolgármesteri Hivatal múlt csütörtökön tájékoztatta arról az MTI-t: Dörner György színművész lesz öt éven át az Új Színház igazgatója. A pályázatokat a bizottság véleményének mérlegelésével a főpolgármester bírálta el - írták. Pénteken Csurka István író, dramaturg, leendő intendáns az MTI-vel közölte, hogy a magyar drámákra helyezik majd a hangsúlyt.
A döntés ellen tiltakozott kilenc fővárosi színházigazgató, a Magyar Színházi Társaság, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), valamint az LMP és az MSZP. A színházi társaság nehezményezte, hogy a főpolgármester annak ellenére döntött Dörner György mellett, hogy a szakmai bizottság 6:2 arányban a másik pályázót, a színházat 13 éve vezető Márta Istvánt támogatta. A tiltakozókhoz kedden két osztrák írószervezet is csatlakozott.
Hat budapesti díszpolgár - Fischer Ádám karnagy, Ferge Zsuzsa szociológus, Donáth László evangélikus lelkész, Heller Ágnes filozófus, Konrád György író és Zsámbéki Gábor rendező - szerdán levelet küldött Tarlós Istvánnak, amelyben magyarázatot kér a főpolgármestertől az ügy miatt.
Tarlós István főpolgármester hétfőn arra mutatott rá: az, hogy egy új elem jelenik meg a színházi palettán, anélkül, hogy a meglévők közül bármit eltörölnének, nem jelentheti a főváros kulturális sokszínűségének szűkítését. Leszögezte: senki nem akar semmilyen irányzatot megszüntetni.
Tarlós István felsorolta, kiknek a műveit szeretné színpadra vinni Dörner György, megemlítve közöttük Csokonai Vitéz Mihályt, Németh Lászlót, Illyés Gyulát, Katona Józsefet, Vörösmarty Mihályt, Gyurkovics Tibort, Sütő Andrást, Nyírő Józsefet, Hernádi Gyulát, Petőfi Sándort és Márai Sándort. "Tessék megmondani - fordult az újságírókhoz -, melyik szerző minősíthető a felsoroltak közül fasisztának?"
Dörner György kedden az MTI-nek azt mondta, hogy a kinevezése által keltett erőteljes negatív visszhang - a tiltakozások, az aláírásgyűjtés, a meghirdetett demonstráció - nem bizonytalanította el, eszében sincs visszalépni. Arra a kérdésre válaszolva, mennyiben tervez politikai színházat, kiemelte: az ember a létével politizál, már azzal, hogy hova, milyen családba születik. "A színház lényege is a politizálás, ha más nem, a kultúrpolitizálás" - közölte Dörner György, aki úgy fogalmazott: "a kultúra eszközeivel egy területnek szeretnék helyet adni a fővárosban, amely nem talál hazára".
Az Új Színház vezetőváltásával foglalkozó anyagainkat itt olvashatják el.