Kult hvg.hu 2011. szeptember. 23. 13:40

Egy hét múlva nyit az „év fotókiállítása” – kicsomagoltuk a Kertész-polaroidokat

A világhírű magyar fotóművész, André Kertész képeiből nyílik kiállítás szeptember 30-án a Magyar Nemzeti Múzeumban. A tárlat anyaga már Budapesten van, néhány érdekes felvétel kicsomagolásánál ott jártunk.

André Kertész Retrospektív – Az év fotókiállítása címmel szeptember 30-tól a Magyar Nemzeti Múzeumban is látható lesz az a tárlat, amely 2010-ben a párizsi Jeu de Paume-ban nyílt meg az 1925-től 1936-ig Párizsban alkotó magyar fotográfus munkásságának öt évtizedét felelevenítve.

A kiállításon is megtekinthető képek kicsomagolás után
Pataky Zsolt

Kertész Andor 1894. július 2-án született Budapesten. Tizennégy éves volt, amikor rátalált a „szerelem”: ekkor kapta édesapjától első fényképezőgépét. Az első világháború alatt önkéntesként a hadseregben szolgált: a frontra vezényelt katonák mindennapi életét képein is megörökítette. Fotóit rendszeresen közölték a lapok, például az Érdekes Újság. 1925-ben utazott Párizsba, hogy pályafutását a magyar valóságtól távol folytassa. Párizsi korszaka igen termékeny volt: pezsgő tárasasági életet élt, barátai közé tartozott Picasso és Marc Chagall is.

Törött lemez, Párizs, 1929 (André Kertész először 1964-ben hívta elő) - Zselatinos ezüst nagyítás az 1970-es évekből
Pőcze Attila, Vintage Galéria jóvoltából

1936-ban, amikor Európában forró lett a talaj, New Yorkba költözött feleségével, ám művészete csak a hatvanas, hetvenes években bontakozott ki, mert Amerikában eleinte nehezen boldogult. 1964 áttörést hozott: ekkor nyílt kiállítás az akkor már két éve visszavonultan élő fotográfus képeiből a Museum of Modern Artban. Utána Stockholmban, Tokióban, Londonban és Budapesten is volt tárlata. 1985-ben halt meg New Yorkban, előtte egy évvel még hazalátogatott: Esztergomban járt.

A tárlat szeptember 30-tól december 31-ig tekinthető meg a Magyar Nemzeti Múzeumban.