Körbetekerte már a Hősök terét turisták nélkül? Látta már a város legabszurdabb betlehemét? A romkocsma-túrák és az alternatív városnéző séták mellett a Cruise All Night Budapest csapatának köszönhetően most a bringanyeregben ülve is belekóstolhatunk az éjszakai Budapest nevezetességeibe.
Nem ez az első kezdeményezés, amelyik a főváros eldugottabb részleteinek bemutatására vállalkozik. A Budapest Beyond Sightseeing a VIII., illetve az V. kerületben vezényel le „szociokulturális kalandokat”. Legendák a múltból, szórakoztató történelem, interakció Budapesttel és egymással, személyes emberi találkozások, titkok és rejtélyek – mi már kipróbáltuk, megéri.
Hasonlóra vállalkozik a Kortárs Építészeti Központ is, amikor funkcióját vesztett középületekbe, elhagyott víztornyokba, illetve újrahasznosításra váró ipari létesítményekbe kísér el minket. Mindkét csapat részt vett a Budapest 100 néven futó programsorozatban is, amikor százéves épületek elzárt padlástereibe, családias belső udvaraiba nézhettünk be.
A Cruise All Night Budapest csapata ötvözi a bringás kultúrát a városnéző túrák világával. A szervezők útikönyveken kívül eső sztorikkal igyekeznek feldobni a sétákat, és igazi bennfentes feelinget nyújtó éjszakai élménybringázást kínálnak Pest belvárosában.
Hamarosan a budai oldalra is átmerészkednek, és a tervek között szerepel egy Pest külső kerületeiben szervezett túra is. Gallai Jóska, az egyik szervező a hvg.hu-nak elmondta: korábban dolgozott bringás futárként, és az ott szerzett tapasztalataiból igyekszik összeállítani az újabb útvonalakat.
Horthy és a fel nem épült felhőkarcoló
De miért is jó késő este három órán át tekerni a városban? Kipróbáltuk. Már annak is van valami izgalmas osztálykirándulás-hangulata, ahogy gyülekezik a csapat, kóstolgatjuk az ismeretlen kerékpárokat, aztán libasorban elindulunk az éjszakában.
Az első állomás az Egyetem tér, ahol rögtön megtudjuk, hogy az Egyetemi Templomot (Egyetemi Kisboldogasszony Templom) az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a pálosok alapították. Amikor azonban a 18. században megszűnt ez a rend, a templom az egyetem tulajdonába került.
Továbbtekerve a Belvárosi Plébániatemplom legendája is szembejön velünk. Pest legrégebbi templomáról van szó, Gellért-püspököt is ide temették 1046-ban. Az épületet állítólag arrébb akarták tolni, amikor az Erzsébet-hidat építették, ezt az ötletet pedig a híd 1945-ös pusztulását követő újjáépítés során is bedobták. Ebből végül nem lett semmi: a híd tengelyével kerülték ki a templomot.
Az is kiderült, hogy a Március 15-e térre az 1920-as években Horthy Miklós akart a templomnál négyszer magasabb felhőkarcolót építtetni, de ebből az ország gazdasági helyzete miatt nem lett semmi. Miközben hallgatjuk a városi sztorikat, kérdéseket is kapunk, ha pedig válaszolni is tudunk, csoki a jutalom. A könnyű fizikai munkához egy kis szellemi felpezsdülés is jár.
Turistamentes városnézés
Később végigtekerünk a meleg prostituáltak legforgalmasabb negyedén, összeszámoljunk, hány parlament is van valójában a Kossuth téren, megfejtjük, mi köze Peter Falknak Falk Miksához, felelevenítjük az őszödi beszéd kiváltotta eseményeket, és azt is megtudjuk, melyik a legtöbbet megrongált szobor Pesten.
Továbbhajtva kiderül, mi volt régen a Kodály körönd helyén, körbetekerünk a turisták nélküli Hősök terén, az 56-os emlékmű oszlopai között is vár ránk egy-két sztori, és egy egészen abszurd hangulatú betlehem is útba esik a Képzőművészeti Egyetem lezárt kertjében, az Epreskertben.
Nem lőjük le az összes helyszínt és történetet: három óra, nagyjából 17 kilométer könnyed tekerés, sok beszélgetéssel.