2011. szeptember. 07. 21:20 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 07. 21:21 Kult

Gyülekeznek a világsztárok Torontóban

Hollywoodi sztárok, Oscar-reményekkel induló filmek, összesen 336 alkotás 65 országból 11 nap alatt - csütörtökön kezdődik a világ egyik legjelentősebb mustrájának számító Torontói Nemzetközi Filmfesztivál.

Az idei seregszemle, amelyre olyan sztárokat várnak, mint George Clooney, Brad Pitt, Rachel Weisz, Michelle Williams, Glenn Close, Robert De Niro és Viggo Mortensen, különösen nagy hangsúlyt helyez a dokumentumfilmekre és a zenei alkotásokra. A hagyományokhoz híven számos Oscar-reménység is bemutatkozik a fesztiválon, amely idén 123 világpremiernek ad otthont. Brad Pitt Moneyball című baseballfilmjével érkezik a kanadai nagyvárosba, Ocean's-filmekbeli társa, George Clooney pedig két alkotással is jelen van a mustrán: Alexander Payne The Descendants című családi drámájával és legutóbbi saját rendezésével, a The Ides of March című politikai sagával.

Rachel Weisz Clooneyn is túltesz, hiszen három filmjét is vetítik Torontóban: az 50-es években játszódó, The Deep Blue Sea című drámát, az Anthony Hopkins és Jude Law szereplésével készült, 360 című szexthrillert, valamint a fesztivál zárófilmjének választott Page Eight című brit kémmozit, amelyben Bill Nighyval és Ralph Fiennesszel látható. Fiennes is két filmmel mutatkozik be a fesztiválon: a Page Eight mellett saját Shakespeare-rendezésével, a Coriolanusszal, amelyben Vanessa Redgrave és Gerard Butler mellett maga is szerepel. Redgrave egy másik Shakespeare-filmben is látható lesz: I. Erzsébet angol királynőt alakítja az Anonymous című alkotásban, amely azzal az elmélettel játszik el, miszerint a híres szerző darabjait valójában Edward De Vere, Oxford grófja írta.

A programban szereplő több mint 260 játékfilm között ott lesz az Albert Nobbs című dráma, amelyben Glenn Close egy férfi komornyikként munkát vállaló 19. századi ír nőt játszik; a Robert De Nirót, Jason Stathamet és Clive Owent felvonultató Killer Elite; a Freud és Jung kapcsolatát bemutató David Cronenberg-film, az A Dangerous Method Michael Fassbenderrel, Viggo Mortensennel, valamint Keira Knightleyval a főszerepekben; valamint Sarah Polley legújabb rendezése, a Take This Waltz. Polley szerint - aki Torontóban nőtt fel és ma is ott él - azért számít különlegesnek a kanadai fesztivál, mert a filmipar által uralt cannes-i vagy velencei seregszemlével szemben itt a rajongók töltik meg a vetítéseket, így a rendezők sokkal jobban meg tudják ítélni a reakciókból, filmjük hogyan teljesít majd a való világban.

Jelzésértékű, hogy a 36. Torontói Nemzetközi Filmfesztivál nyitó alkotása - a seregszemle történetében először - egy dokumentumfilm, méghozzá egy zenei dokumentumfilm, Davis Guggenheim From the Sky Down című alkotása, amely a U2 1991-es, Achtung Baby című albumának születését mutatja be. Az idei fesztivál ugyanis igen nagy figyelmet szentel a dokumentumfilmeknek, köztük is a zenei alkotásoknak: a U2 mellett Paul McCartney, Neil Young és a Pearl Jam is megjelenik a mozivásznon. A dokumentumfilmes szekcióban olyan rendezők új művei is bemutatkoznak, mint Werner Herzog, Wim Wenders, Alex Gibney vagy Morgan Spurlock. A külföldi filmek között ott lesz Torontóban a Cannes-i fesztiválról kitiltott Lars von Trier Melankólia című alkotása, valamint a magyar és a lengyel nevezés is a 2012-es idegen nyelvű Oscar-díjra: Tarr Béla A torinói ló és Agnieszka Holland Sötétségben című filmje.

A fesztivál elé nemcsak a rajongók, de a filmes szakemberek is nagy várakozással tekintenek Cannes és Sundance optimista hangulata és az elmúlt év független filmes sikerei után. A Hysteria című filmhez készült fesztiválelőzetest több mint 400 ezerszer nézték meg - mondta példaként Cameron Bailey, a seregszemle társigazgatója, aki szerint a filmek torontói szereplése jó előrejelzést ad a filmforgalmazók számára egy-egy alkotás észak-amerikai szerepléséről. Michael Barker, a Sony Pictures Classics társelnöke szerint a tavalyi nehéz év volt a filmeladások terén, de a piac jelenleg "nagyon erős", az emberek optimisták és sok cég akar filmet venni. "Kielégíthetetlen igény van a filmekre" - vélekedett.