Elrejtettség: fókuszban az ortodox zsidóság élete
Nyakas Attila festőművész Elrejtettség című kiállítása az ortodox zsidóság rítusvilágát állítja a középpontba, de az egyetemes hit, a spiritualitás nagy kérdéseivel is foglalkozik.
A harminckilenc éves, kaposvári születésű Nyakas gyerekkora óta festőművésznek készült. Először Gerő Kázmér, Leitner Sándor, Szabados János, majd a Pécsi Tudományegyetemen, a rajz-festés szakon Kozák János, Császár Gábor, Rétfalvy Sándor, Pandúr József, Várkonyi György tanította. Már tizenévesen kizárólag az emberábrázolás foglalkoztatta: portrékat, aktokat és az ezekből létrehozott többalakos kompozíciókat vitt vászonra. Az utóbbi évtizedben ez a törekvése elmélyült; saját megfogalmazása szerint kizárólagos céljává vált, hogy „az embert mint formájában és rítusaiban isteni teremtményt ragadja meg, amint spirituális útjának tetőpontján megpillantja a Valóságot, s a fényre lép a látszatvilág homályából”. Mindezt nagyméretű festményekből álló sorozatokban foglalja össze.
Nyakas Attila gyermekkora óta foglalkozik vallástörténettel, a misztikus hagyomány fellelhető forrásait kutatja. Az alázat, amivel ezen értékekhez fordul, kizár mindenfajta öncélú absztrakciót, a témának rendeli alá a festői eszközök által adott formát, így a hűvös realista megközelítéstől az expresszív felfokozottságig többféle hangnemben festi képeit.
A kiállítás június 15-ig látogatható a budapesti Micve Klubban, a Frankel Leó úti zsinagóga épületében.
Forrás: gramofon.hu.