Kult MTI 2011. március. 29. 10:58

Párizs fejlődéséről nyílt kiállítás Budapesten

Francia építészeti-városfejlesztési kiállítás látható a Budapesti Építészeti Központban, a FUGÁ-ban Grand Pari(s) címmel, emellett előadásokat tartanak a Francia Intézetben.

Egy nemzetközi építész- és kutatócsoport olyan terveket készített Párizs átalakításáról, amely az agglomeráció fejlesztését és az üvegházhatás csökkentését szolgálja. A tárlat bemutatja Párizs fejlődését a 12. századtól napjainkig, és elemzi a csoport terveit. Parkok és zöld terek kialakítása, az alternatív energiaforrások felhasználása, az elektromos autók használatának támogatása és az úthálózatok bővítése olyan lépések, melyek elősegítik az agglomeráció, az elővárosok fejlődését is. 

Az április 18-ig nyitva tartó kiállítás második részében megtekinthető, hogyan képzelik el a szakemberek az úthálózatok átalakítását, a terek jobb kihasználását, miközben megőrzik a régi értékeket és műemlékeket - közölte a Francia Intézet. Nicolas Sarkozy francia államfő az építészeti és örökségvédelmi központ avatóján 2007-ben kívánságát fejezte ki egy olyan átfogó program elkészítésére, amely több építésziroda és nemzetközi szakértő tapasztalatát egyesítené a Nagy Párizs új, átfogó fejlesztési programjával összefüggésben. 

Bákuti András

Tíz építész- és várostervező iroda kezdett dolgozni 2008. júniusától két kutatási témán, az első a kiotói egyezmény utáni 21. századi világváros létrehozását, a másik a város jövőbeni fejlődésének irányait elemzi. A francia építészeti és örökségvédelmi központ a kutatás eredményeiből nagyszabású kiállítást szervezett a Cité-ben, a tárlatnak később elkészült az utazó változata, ez látható most Budapesten. 

A tárlathoz kapcsolódóan a Francia Intézet ingyenes előadásokat szervez. Francois Decoster építész április 5-én Az öröklött párizsi metropolisz címmel értekezik, majd április 12-én A Nagy Párizs tervei - a párizsi metropolisz új kihívásai címmel Francis Rambert, a francia építészeti és örökségvédelmi központ igazgatója tartja meg előadását.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.