15 év után nyugovóra tér a Faithless - derül ki közleményükből. A turnéjuk végállomása április 8-án Londonban lesz, március 21-én pedig Budapesten láthatja őket utoljára a magyar közönség. A nekrológunkban a kevésbé ismert oldaláról mutatjuk be a brit elektronikus zenekart.
„Talán igen, talán nem” – szólt Sister Bliss sejtelmes válasza egy februári interjúban, amikor arról kérdezte a Lángoló Gitárok című lap újságírója, hogy megint 4 évet kell-e várni a következő Faithless lemezre (A The Dance című albumuk 2010-ben jelent meg, előtte 2006-ban jegyezték a To all new arrivals-t) . Egy hónappal később, március 17-én érkezett a bejelentés, hogy az elektronikus zenekar feloszlik. Pedig az Insomnia, a God is a Dj és a We come 1 című toplistás slágerek révén közismertté vált együttes plakátjaival országszerte találkozhatunk, március 21-én ugyanis Budapesten is fellép a formáció. Az utolsó koncertjükre a hírek szerint áprils 8-án kerül sor turnéjuk végállomásán Londonban.
Még a Sziget Fesztivál 2011-es előzetesében is szerepelt szokásosan a Faithless, hisz évek óta visszatérő vendégek voltak a legnagyobb magyar fesztiválon. A jelek szerint azonban erre már nem kerül sor. A zenekar végét a honlapjukon magyarázza meg Maxi Jazz: „15 év és hat album után úgy érzem, elértük azt a pontot, hogy becsukjuk a könyvet, amit kölcsönvettünk és visszavigyük a könyvtárba. A rajongóinkkal együtt a leghihetetlenebb, legmeghatóbb élményeket élhettük át…és sosem gondoltuk volna, hogy ez a kis affér ilyen sokáig tarthat” – írja a Faithless frontembere. „Úgy van ez, mint a dalírásánál, egész egyszerűen tudja az ember, hogy mikor van vége” - folytatja a zenész.
A hivatalosan háromtagú zenekarnak két tagját ismerheti a nagyérdemű közelebbről, a klippekben főképp a szőke Sister Bliss és a „fekete” Maxi Jazz jelent meg. Ám Rollo Armstrongról is illik megemlékezni, ő is részt vett a az együttes életében az alapítás óta, és producerként illetve dalszövegíróként nem csupán a Faithless-t, hanem húgát Didot is sikerre vitte. A brit énekesnő bár dallamos popzenéjével merőben más stílust képvisel, közös produkcióban is szerepelt a „hitetlenekkel” 2008-ban.
A Faithless másfél évtizedes története alatt nem csupán a zenei világot kavarta fel. Politikai megnyilvánulásaikkal kultúrforradalmárként is nyilván tartják őket. A 2006-os lemezük egyik dalához szóló klipben például a háború értelmetlenségét jelenítik meg, méghozzá igen drasztikus módon: a Bombs (azaz bombák) című videóban elmosódik a határ a boldog momentumok és a gyilkos pillanatok között. Az MTV erőszakos, nyugalmat megzavaró tartalma miatt betiltotta a videót.
Ám nem is kell olyan messzire menni, 2011. február elején még konkrétabb lépésre szánta el magát a zenekar, amikor lemondta turnéjának izraeli koncertjét. Kulturális bojkottnak titulálták az akciót, és a palesztinokkal való szolidaritás jegyében egy Youtube videót is közzé tettek, melyben az Apartheidhoz hasonlítják az izraeli-palesztin viszonyt. Dave Randall a Faithless gitárosa, aki a zenekaron belül az emberi jogok szószólója, így indokolta döntésüket a Mail&Guardian hasábjain: “A zenészeknek és művészeknek rendelkezésükre áll egy platform, ahol beszélhetnek elveikről. Ha már lehetőségünk van megszólalni, a felelősségünk, hogy megmutassuk mi történik a világban, és akár javaslatokat tegyünk arra, hogyan lehetne változtatni.”