2011. február. 27. 19:21 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 27. 22:17 Kult

Ágyú dörrent el Szegeden

Ágyúszóval kergették el a telet vasárnap Szegedről; a Tisza-parti város hagyományos téltemetésén a télbanyát is máglyára vetették, s ki-ki a saját bújától és bajától is megszabadulhatott.

A rossz idő elűzésére szükség is volt, hiszen csütörtökön és pénteken arasznyi hó esett a csongrádi megyeszékhelyen és környékén. A fesztivál nem volt eredménytelen, vasárnap már elő-előbukkant a nap.

A Szegeden az 1930-as években is még élő, s öt esztendeje felelevenített hagyomány szerint tél végén rongyokból és szalmából télbanyát készítenek, melyre egy papírdarabra felírva mindenki a rátűzheti azt a bút és bánatot, amitől szeretne megszabadulni. A bábut zajkeltés és vigadalom kíséretében cipelik keresztül a városon, és végül a Tiszába vetik vagy elégetik. A néphit szerint a papírra rótt szenvedés és nyűg a boszorkával együtt elég a máglyán, és füstbe száll.

Tóth Andrea bábkészítő művész banyáját már a fesztivál pénteki nyitónapján közszemlére tették, s vasárnap délutánra elborították a papírdarabok. Azt nem tudni, mi került a bánatcédulákra, hiszen írójukon kívül nem olvashatja el őket senki; ha mégis megteszi, azzal magára veszi a rajta szereplő bajt.

Idén is több százan gondolták úgy, ekképpen szabadulnak meg a rossz időtől és a bánattól. A télbanyát utolsó útjára kísérő menet indulására ágyúszó adta meg a jelet. A bábut cipelő sokaságot muzsikusok és gólyalábasok vezették keresztül a belvároson. A telet megszemélyesítő kiszebáb útja a Dóm téren ért véget, ahol rituális szertartás közepette máglyára vetették és megégették.

hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?