2010. november. 11. 21:10 Németh András Utolsó frissítés: 2010. november. 12. 13:24 Kult

A klónok támadása - videóval

Bár a tiszteletre hivatkoznak a népszerű zenekarok számait újrajátszó együttesek, a másolás üzletnek sem rossz.

„Besétáltam és magammal találkoztam” – jegyezte meg Robert Plant, a Led Zeppelin egykori énekese, miután meglátta a színpadon Billy Kulkét, a Letz Zep frontemberét. Az egyik régi Zeppelin-számot előadó Kulkéról pedig megjegyezte: még a hangja is jó. A közelmúltban Budapesten is megfordult Letz Zep csak egyike a világhírű zenészeket másoló tiszteletzenekaroknak (tribute band). A brit csapat mellett egyebek közt a Led Zepplica, a Whola Lotta Led, a Led by Zeppelin, a Lets Zeppelin és a Fred Zeppelin is az 1968 és 1980 közötti rockbanda számainak újrajátszásából él. A másolók közül kiemelkedik két klón: a csak hölgyekből álló Lez Zeppelin, illetve a régi rockslágereket reggae-stílusban játszó Dread Zeppelin.

A Kiss Forever 2006-ban a Szigeten

A John Bonham dobos halála után felbomlott, s azóta 2007-ben egyetlen koncert erejéig összeállt Led Zeppelin – Bonhamet a fia, Jason pótolta – a tribute bandek egyik kedvenc célpontja, ám a svéd Abba sem panaszkodhat, százszámra alakultak a tízéves együtt zenélés után 1982-ben feloszlott kvartett dalait életben tartó együttesek. Az egyik legismertebb az 1988 óta létező Björn Again nevű csapat, amely november végén a párizsi L'Olympia színpadán lép fel a mára már kissé kifakult, a Ca plane pour moi című dallal betört belga Plastic Bertrand társaságában.

A Björn Again – a többi tiszteletcsapathoz hasonlóan – főként magánrendezvényeken lép fel, az Abba-dalokból élő formáció például egy egyiptomi magánbuli és egy pozsonyi Volvo-fogadás után megy tovább a francia fővárosba. Az Abba-klónok egyébként állítólag szerepeltek egy Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök számára rendezett magánpartin is, ahol a kormányfő és vendégei maguk is beszálltak az éneklésbe.

Az első ilyen tiszteletbandák a fél évszázaddal ezelőtt alakult Beatles 1970-es felbomlása után jelentek meg – Beatles-klónokból manapság is több ezer koncertezik világszerte. De a gombafejűek, a Led Zeppelin és az Abba mellett az összes ismert együttesnek megvannak a maguk kópiái (videónkon egy eredeti és Björn Again-féle ABBA-t láthatnak).

 

A több-kevesebb lelkesedéssel manapság is koncertező amerikai Van Halent a Fan Halen pótolja, a Pink Floyd dalait a Pink Fraud vagy a Machine adja elő, az ausztrál AC/DC slágereiből a BC/DC él, míg a Kiss-repertoárral például a Mini Kiss turnézik. Érdekes színfoltnak számít a Gabba, amely a Ramones amerikai punkzenekar stílusában dolgozza fel az Abba egészen más világot képviselő dalait. S bármily különös is, nem csak a félig vagy teljesen visszavonult zenészekre specializálódnak a másolók: a napokban Budapesten is fellépett, igencsak aktív Lady Gaga dalait is tucatnyi tribute band játssza, részben azt kihasználva, hogy az amerikai énekes még ha akarna sem tudna eleget tenni az összes koncertmeghívásnak.

Ugyanez a helyzet a gyakran turnézó amerikai Green Dayjel: a sokasodó másolók közül a GreenDayz emelkedik ki. A tribute-együttesek az online zenepiacra is betörtek, az eredetiek mellett jól fogynak az utánzók által felvett dalok.

 

A sokak által csak hamisítványegyütteseknek nevezett csapatok egyik fő jellemzője, hogy a külsőségekben is alkalmazkodni akarnak a nagyokhoz, ezért egy Kulkéhoz hasonló „Robert Plant-replika” főnyereménynek számít. Ha a hasonlóság korántsem teljes – mint például a Björn Again esetében –, az együttes honlapján csak hátulról, illetve távolabbról készített képeken látszanak a sztárpótlók. A bandák frontemberei és a többi zenekari tag hónapokat tölt a tükör előtt, hogy betanulja a kedvencek mozgását, s még a hangszereknek is hasonlítaniuk kell az eredetiekre: a Letz Zep például Jimmy Page kétnyakú gitárjának másolatával járja a világot.

A zenekarok mindent elkövetnek, hogy bebizonyítsák a rajongóknak, az igazi csillagok jóváhagyásával játsszák az évtizedek óta forgalomban lévő számokat. A legismertebb tribute-együttesek honlapjain ezért kötelezőek a „tisztelet tárgyaival” készített közös felvételek, s megtalálhatók az igaziak támogató nyilatkozatai is. Az idolok pedig a jelek szerint hajlandóak pár jó szót ejteni a másolókról, akik rendesen fizetik a jogdíjakat, s ezzel nemcsak életben tartják a számokat, hanem plusz- jövedelemhez is juttatják a szerzőket és az eredeti előadókat.

 

Tiszteletegyüttesek Magyarországon is élnek és virulnak. A Petőfi Csarnokban évente rendeznek tribute-fesztiválokat, és a mások zenéire szakosodott csapatok egyre több helyen jutnak fellépési lehetőséghez. Az egyik legismertebb ilyen zenekar a Deep Purple számait ismétlő – egy dal címét átvevő – Cry Free, illetve a Linkin Park magyar változata, a Piknik Park, a Pink Floydot játszó Keep Floyding, a Kisst imitáló Kiss Forever és az AC/DC magyar hangja, az AB/CD. A legszellemesebb nevet alighanem az Iron Maiden hazai klónja, az Iron Maidnem választotta, amely négy másik társsal együtt tavaly létrehozta a Magyar Tribute Egyesületet.

NÉMETH ANDRÁS

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?