2010. december. 31. 14:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 31. 15:37 Kult

„Hol élsz te?” - 2010 mégsem a mi évünk volt

Pécs volt Európa kulturális fővárosa, elhunyt Schwajda György, megszavazták az új médiatörvényt, Budapesten koncertezett Ozzy Osbourne és Lady Gaga, de fesztiválokban sem volt hiány: dübörgött a VOLT, a Balaton Sound és idén is megtelt a Sziget. Kulturális kitérő az év utolsó napján.

2010. Január elején a Ruhr-vidékkel és Isztambullal karöltve Pécs lett Európa Kulturális Fővárosa. Ruzsa Csaba, a Pécs2010 Menedzsmentközpont ügyvezető igazgatója induláskor elmondta: 350 kulturális programmal készülnek, ezekre összesen egymillió látogatót várnak. A rendezvénysorozat büdzséje 50 milliárd forintot tett ki, ebből 35 milliárdot szántak infrastrukturális fejlesztésre: nagyberuházásokra - a közel ezer fő befogadására alkalmas Pécsi konferencia- és koncertközpont kialakítására, a Zsolnay kulturális negyed rendbetételére, a Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont létrehozására -, valamint útépítésre, épület- és szállodarekonstrukcióra, közterek és parkok helyreállítására, további 9 milliárd forintot pedig kommunikációs és reklámköltségekre. A beruházások többsége a programsorozat indulásáig nem fejeződött be. Ahogy a Welt című konzervatív német napilap fogalmazott témába vágó cikkében: „Pécs Magyarország gazdasági és erkölcsi válságának tükörképe". A Már nincsenek álmaim című írás szerzői csalódottságról, szertefoszlott reményekről írtak, és arról, hogy a projekt nyugati mércével mérve már az elején kudarcot vallott.

Január közepén robbant a bomba: átverték a Syma-csarnokban megrendezett The Ultimate Thriller Show látogatóit, az eseményt lebonyolító szervezőiroda, a Danubius Music cég ugyanis azt ígérte, hogy a közönség Michael Jackson zenészeit és tértáncosait láthatja majd a színpadon, a fellépők viszont valójában csak hírből ismerték a 2009 júniusában elhunyt popkirályt. A borsos jegyárak - a legolcsóbbat 13 ezer forintért árulták - fokozták a Jacko-rajongók elkeseredettségét.

2010. február 8-án átadták a 41. Magyar Filmszemle díjait: Hajdu Szabolcs Bibliothéque Pascal című filmje kapta a fődíjat, az Arany Orsót, a külföldi kritikusok Gene Moskowitz-díját, a legjobb operatőri elismerést és a diákzsűri díját. Dyga Zsombor Köntörfalak című mozija szintén négy kategóriában tarolt: megkapta a legjobb rendezői díjat - megosztva -, a legjobb férfi alakításért járó elismerést Elek Ferenc, a legjobb vágónak járó Arany Ollót Czakó Judit zsebelte be, ezenkívül a Film.hu internetes közönségszavazásán is a Köntörfalak bizonyult a legnépszerűbbnek. A Bibliothéque Pascal hónapokon belül meghódította Európát - levetítették a Berlinalén - , majd Amerikát és Ausztráliát. 2011-ben Hajdu Szabolcs filmjét nevezték az Oscar-díjra: a Bibliothéque Pascal képviseli Magyarországot a legjobb idegen nyelvű film kategóriában.

Március 19-én kezdetét vette a Budapesti Tavaszi Fesztivál, ám a szervezők idén komoly anyagi gondokkal küzdöttek, több produkciót az utolsó pillanatban ki kellett húzni a programból. Mint arról a HVG beszámolt (2010/11. szám), 2010-ben a turisztikai szakállamtitkárság a tavalyi 250 millió után idén csak 200 millió forinttal támogatta a BTF-et, a Budapesti Fesztiválközpont Nonprofit Kft. a szponzori pénzekkel együtt összesen 1,28 milliárd forintból gazdálkodhatott. Összesen 130 programot kínált az idei a seregszemle (a 25. évfordulón ez a szám megközelítette a 180-at) - írta a HVG.

Április 19-én érkezett a hír, hogy 67 éves korában rendkívül gyors lefolyású, gyógyíthatatlan betegségben elhunyt Schwajda György író, dramaturg, rendező, a kaposvári Csiky Gergely Színház igazgatója. Ő írta többek között a Csoda című abszurd kisregényt, a Himnusz című tragikomédiát, valamint Tímár Péter Legényanya és Mihályfy Sándor Indul a bakterház című filmjének forgatókönyvét.  

Ámosz Oz
László Éva Lilla

Négy napig az irodalomé volt a főszerep Budapesten: április 22-én megnyílt a XVII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál a Millenárison. A rendezvény díszvendége Izrael volt, a héber nyelven író Ámosz Oz itt dedikálta legújabb könyvét. A négynapos eseményen 24 ország 167 kiadója képviseltette magát, akadtak „elsőbálozók” is: vietnámi, szaúd-arábiai és osztrák kiadók. 

„A fesztivál teljes költségvetése 90 millió forint” - mondta a megnyitó előtt a hvg.hu-nak Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) Fesztiválirodájának igazgatója, hozzátéve, hogy a könyvfesztivál állami támogatása évek óta 15 millió forint körül alakul. A látogatók számából ítélve - 60 ezren voltak kíváncsiak a kiadók kínálatára - az idei seregszemlét egyértelmű sikerként könyvelte el az MMKE.  

Az amerikai Raleigh Studios és az Origo Film Group 170 milliárd forintból megépült - 40 ezer négyzetméter alapterületű - budapesti filmgyártó komplexumát május elején mutatták be a nagyközönségnek. A XV. kerületi beruházás összköltségének 85 százalékát a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. fedezte, nem támogatott hitellel.

Életének 73. évében elhunyt Végvári Tamás színész, az Örkény István Színház társulatának tagja. A Jászai-díjas, Érdemes és Kiváló Művész pályafutása során a pécsi Nemzeti Színház, a veszprémi Petőfi Színház, a szegedi Nemzeti Színház, a Thália Színház, a budapesti Nemzeti Színház, a Katona József és az Örkény Színház társulatának tagja volt. Játszott többek között Shakespeare Hamletjében, Csehov Három nővérében és a Sirályban. Egyik utolsó szerepében Csermlényi Viktorként tűnt fel az Örkény Színház Macskajátékában. Több mint száz filmben és tévéjátékban játszott.

Kocsis Ágnes Pál Adrienn című filmje nemzetközi elismerésben részesült. A 63. cannes-i filmfesztivál Un Certain Regard (Egy bizonyos nézőpont) válogatásában elnyerte a Nemzetközi Filmkritikusok Szövetségének díját. „A zsűri könnyű helyzetben volt, mert egy nagyon egyenletes filmről van szó, ami megérinti az embert" - mondta a díjátadón Alin Tasciyan török kritikus, a zsűri elnöke.

Négyszáz újdonsággal jelentkezett 250 hazai és határon túli kiadó a június 7-ig tartó 81. Ünnepi Könyvhét és a 9. Gyermekkönyvnapokon . A szervezők 152 pavilont állítottak fel a Vörösmarty téren, de a központi helyszín mellett több fővárosi intézményben - például a Holokauszt Emlékközpontban - is a könyvhéthez kapcsolódó programokkal várták a látogatókat. Az eseményhez országszerte 50 város csatlakozott. A szervezők szerint az újdonságok összértéke 1 076 328 forint volt, a könyvek átlagos ára pedig 2753 forint.

Június 3. és 12. között rendezték meg Magyarország legnagyobb színházi seregszemléjét, a POSZT-ot (Pécsi Országos Színházi Találkozó). Az idei versenyprogramba hét nagyszínpadi és hét kamaraszínházi produkció került be, többek között a budapesti Örkény István Színház Arturo Ui feltartóztatható felemelkedése, a Pécsi Nemzeti Színház Az elveszett levél és a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház A revizor című előadása.

Júniusban jelentette be az új kormány, hogy kezdeményezik az előadó-művészeti szervezetek támogatásáról szóló törvény módosítását. Ennek értelmében változik az is, hogyan és mi alapján sorolják kategóriákba a színházakat és az előadó-művészeti szervezeteket, illetve az is, hogy az egyes kategóriákba tartozó intézmények mekkora állami támogatásban részesülnek 2011-ben.

[[ Oldaltörés (Az év második fele: személycserék a kulturális intézmények élén, új médiatörvény ) ]]

Július elsején elkezdődött a Magyar Állami Operaház „átfazonírozása”. A megbízott művészeti igazgató, Kovalik Balázs szerződése 2010. június 30-én lejárt, nem is hosszabbították meg azt. Szeptember 15-én Harangozó Gyula balettművészt kérték fel az intézmény gazdasági-pénzügyi, művészi és működési tevékenységét átvilágító tényfeltáró bizottság vezetésére, Horváth Ádám operaénekest pedig fél évre miniszteri biztossá nevezték ki. Az új főzeneigazgató Győriványi Ráth György lett. (A kulturális szcéna legnagyobb veszteseiről, többek között az Operaház és a Magyar Mozgókép Közalapítvány átvilágításáról korábbi cikkünkben olvashat.)

Július első hetében elindult a soproni VOLT-fesztivál: négy és fél nap alatt 200 zenei program közül csemegézhetett a 79 ezer látogató. Fellépett többek között Billy Idol, a Prodigy, a Massive Attack, a Deák Bill Blues Band, a 30 éves Edda, az Omega, valamint az idén utolsókat rúgó Kispál és a Borz. Július második hetében - négy napra -  megtelt Zamárdi: a Balaton Soundon a hőség ellenére a szervezők kitehették a megtelt-táblát. A vízparti fesztiválon olyan fellépők szórakoztatták a közönséget, mint a Pet Shop Boys, a Pendulum, a The Chemical Brothers, a 2manydjs az Anima Sound System és a Péterfy Bori Love Band.

Bödey János

Július 11-én, életének 85. évében elhunyt Kállai Ferenc Kossuth-díjas, Érdemes Művész, a Nemzeti Színház örökös tagja, a nemzet színésze. Kállai Ferenc játszott többek között Shakespeare Macbeth, Móricz Zsigmond Úri muri, Büchner Danton halála, Gogol A revizor című darabjában. Egyik legismertebb szerepe Pelikán József gátőr volt, Bacsó Péter 1969-ben forgatott, A tanú című filmjében. (1994-ben aztán jött a második rész, a Megint tanú.)   

Az idei Sziget fesztiválon augusztus 9. és 16. között több mint 400 zenekar és dj lépett fel, többek között a Budapestre visszajáró külföldi nagyágyúk: a Madness, Faithless, Iron Maiden, Kasabian, Muse és az állandó hazai fellépők, mint a Ladánybene 27, a Tankcsapda, az Esti Kornél vagy a Péterfy Bori Love Band. A fesztivál "mínusz egyedik" napján búcsúzott a közönségtől a Kispál és a Borz.

Augusztus 11-ei hatállyal Szalai Annamáriát nevezte ki Orbán Viktor a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnökévé. Megbízatása 9 évre szól. Augusztus közepén Bánki Ilona lett az MTV új kulturális főszerkesztője. „A köztelevízió nehéz anyagi helyzetében sem mondhat le kulturális, művelődési, ismeretterjesztő és tudományos műsorairól. Lehetetlen gazdasági viszonyaink ellenére is próbálunk minőségi alternatívát nyújtani a kereskedelmi csatornákkal szemben” - nyilatkozta a kinevezés kapcsán Medveczky Balázs, a köztelevízió ügyvezető alelnöke.

Augusztus 29-én megnyílt a 12. Velencei Építészeti Biennále. A magyar versenyzők, Wesselényi-Garay Andor és Ferencz Marcel Borderline architecture címre keresztelt installációjukban a ceruzavonal köré álmodták a magyar pavilont: húszezer ceruzát, 90 kilométernyi spárgát és több száz építészeti és gyerekrajzot használtak fel.

Szeptember elején megnyílt a 11. ARC-plakátkiállítás a budapesti Ötvenhatosok terén. „Hol élsz te? Minek képzeled magad?” - tették fel a kérdést a szervezők, a pályázók pedig erre reflektálva aktuális társadalmi kérdésekre, populáris témákra - mint az az internet - vagy személyes problémákra keresték a választ képekben, kommentárokkal.

Szeptember 13-án, életének 87. évében elhunyt Szenes Iván író, dalszövegíró, zeneszerző. Pályája során csaknem kétezer dalszöveget írt, olyan slágerek fűződnek a nevéhez, mint a Nemcsak a húszéveseké a világ, a Kicsit szomorkás a hangulatom máma, a Kislány a zongoránál vagy a Találkozás egy régi szerelemmel.

Az Európai Örökség Napok keretében szeptember 18-án és 19-én korábban nem ismert vagy a nagyközönség elől elzárt épületekbe zarándokolhattak el az érdeklődők, országszerte 285 településen, 707 helyszínen. A Felemelő század, a „Nemzeti Styl” címmel zajló rendezvénysorozat a reformkor eszméinek állított emléket, a rendezvények, kulturális programok idén e téma köré szerveződtek.

Október elején két amerikai „szupersztár” is koncertet adott a Papp László Budapest Sportarénában: Katy Perry énekesnő és Ozzy Osbourne
heavy metal énekes, a legendás Black Sabbath együttes egykori frontembere.

Izgalmas programokat kínált a Műgyűjtők éjszakája október utolsó hétvégéjén a Falk Miksa utcában és környékén. Volt minden, mi szem-szájnak ingere: több évtizede ismeretlen kortárs műalkotások, magyar divatfotográfiák, mexikói zapoték indián szőnyegek és ezüst tárgyak, de a látogatók megtekinthették Moholy-Nagy László I. világháborúban készített 100 rajzát is.

Október végén „Tiltakozzunk az MR2 megszüntetése ellen” néven új csoport alakult a Facebookon, amelyhez napok alatt több mint 15 ezer felhasználó csatlakozott.

November 7-én zárult a 7. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál. Az 1500 eurós közönségdíjat A bűnösség vélelme (Presumed Guilty) című mexikói film nyerte. Roberto Hernandez és Geoffrey Smith 2008-as alkotása a mexikói igazságszolgáltatásról mesél, arról, hogy a vádlottak 93 százaléka nem találkozik bíróval, a fogvatartottak 93 százalékának nem mutatnak letartóztatási parancsot, a rendőrök pedig a letartóztatások száma szerint kapják bérüket. A  fesztiválon vetített kortárs európai, ázsiai és tengerentúli dokumentumfilm-termés egy szeletére 3900 látogató volt kíváncsi.

November 7-én a Papp László Budapest Sportarénában koncertezett Lady Gaga amerikai énekesnő A The Monster Ball címet viselő turné első állomása Stockholm volt (május 7-én). 

December első hetében a parlament úgy döntött, hogy elvonják a pénzt a Magyar Mozgókép Közalapítványtól, így az a korábban beharangozott 6,4 milliárd forint helyett jövőre mindössze 1 milliárd 30 millió forintos támogatást kap.

December 21-én hajnalban az Országgyűlés elfogadta a médiatörvény tervezetét, december 30-án pedig Schmitt Pál köztársasági elnök alá is írta azt. A sajtószabadság korlátozása ellen számos tiltakozó akciót szerveztek, a Beszélő című politikai és kulturális folyóirat december 22-én, Petri György születésnapján a sajtószabadság védelmében felolvasóestet tartott kortárs magyar írók, költők részvételével.