Kálomista: „nem volt rendszerváltás a filmszakmában”
Hosszú folyamat eredménye, hogy a hazai filmgyártás ott tart, ahol tart, és hogy a Magyar Mozgókép Közalapítvány nem kapta meg a 3,5 milliárd forintos többletforrást - mondta a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában Kálomista Gábor producer.
A parlament döntése értelmében a Magyar Mozgókép Közalapítvány 2011-ben mindössze 1 milliárd 30 millió forintból gazdálkodhat, holott az idei éves költségvetés - amely 5,12 milliárd volt - után az MMKA jövőre 6,4 milliárddal kalkulált.
Kálomista Gábor, a Magyar Producerek Szövetségének elnöke szerint a Magyar Mozgókép Közalapítvány jelenlegi helyzetéhez hozzájárult az elkapkodott elnökválasztás, a túlköltekezés, valamint az, hogy az elmúlt évben legalább 30 magyar film született, ám jelentős eredményeket nem produkált a szervezet.
„2004-ben született egy filmtörvény, lefektették az alapelveket, hogy hogyan, mi alapján támogatják a magyar filmeket, 2006-ban viszont a beharangozott 6,5 milliárd forintos támogatást az akkori kormány 3,5 milliárddal csökkentette” - mondta Kálomista, hozzátéve, hogy a beígért 6,5 milliárdot viszont elkezdték költeni. „Februárban 2,8 milliárd forintos adósságról beszéltek, majd kiderült, hogy valójában 8 milliárdról van szó. Ki kell deríteni, hogy milyen filmekre ment el a nem létező pénz” - mondta, hozzátéve, hogy a normatív támogatási rendszer jó kiindulási alap lehet.
„Nyomon kell követni a filmek utóéletét, hogy milyen hazai és külföldi fesztiválokon indulnak, hogyan alakul a nézőszám, a külföldi forgalmazás” - véleménye szerint ez elengedhetetlen a minőségi filmgyártáshoz. „Nem volt rendszerváltás a filmszakmában, ez a baj. A közalapítvány - amelyet 1990-ben hoztak létre - elavult forma, meg kell újítani, így lehet továbblépni” - mondta Kálomista, hangsúlyozva, hogy addig, amíg a száz nézőt bevonzó alkotásokra a készítők inkább ráhúzzák a művészfilm- jelzőt ahelyett, hogy elismernék a bukást, nem lehet jelentős fejlődésre számítani.