2010. szeptember. 30. 12:30 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 30. 20:26 Kult

Meghalt Tony Curtis

85 éves korában elhunyt Tony Curtis magyar származású hollywoodi filmszínész. Halálhírét lánya, Jamie Lee Curtis szóvivője erősítette meg egy amerikai internetes oldalnak.

Harry Houdini szerepében az 1953-as Houdini című filmben
AP

Tony Curtis Bernard Schwartz néven született New Yorkban, 1925. június 3-án. Édesapja magyar volt, Mátészalkáról származott, ám feleségével együtt emigrált, és az Egyesült Államokban Emanuel Schwartz néven kezdett új életet. Fia akkor vette fel a Tony Curtis nevet, amikor színészi pályája beindult. (Először James, majd Anthony Curtis néven szerepelt, végül a Tony Curtis mellett döntött.)

A vásznon eleinte kalandos történetek jóképű, bátor és ellenállhatatlan hőseként tűnt fel, ám 1957-ben A siker édes illata című filmben nyújtott alakítását követően beindult a szekér: pályája során összesen 140 filmben szerepelt.

Az Amerikai Filmakadémia Oscar-jelöléssel ismerte el tehetségét: 1959-ben A megbilincseltek című drámában nyújtott alakításáért jelölték a díjra (Sidney Poitier volt a partnere).

1960-ban, Stanley Kubrick filmjében, a Spartacus-ban Kirk Douglas, Laurence Olivier, Peter Ustinov és Jean Simmons mellett tűnt fel a vásznon. A nagysikerű angol krimivígjáték sorozatban, a Minden lében két kanálban (1971) Roger Moore partnereként - Danny Wilde szerepében - kergette a nőket és kapta el a bűnözőket, hitelesen hozva a lezser, gazdag, kalandvágyó agglegény figuráját.

Van, aki forrón szereti
MTI/ AP

Több nagysikerű filmvígjáték (Verseny a javából, Leszállás Párizsban, Goodbye, Charlie) után már kevesebbet foglalkoztatták a hollywoodi álomgyárban. Ekkor kezdett hódolni szenvedélyének, a festészetnek. Hogy a vászon túloldalán is megállta a helyét, arra bizonyték az 1994-es londoni kiállításának mérlege: képeit igen jó áron kapkodták el. 

Curtisre sokan a Van, aki forrón szereti című vígjáték szaxofonosaként emlékeznek, amelyben Marilyn Monroe-val és Jack Lemonnal játszott együtt. Monroe-hoz az életben is gyengéd szálak fűzték: The Making of 'Some Like It Hot' című önéletrajzi kötetében Curtis arról vallott, hogy Monroe 1958-ban tőle várt gyermeket. Akkoriban mindketten házasok voltak: Monroe a híres drámaíróval, Arthur Millerrel élt, Tony Curtis pedig első feleségével, Janet Leigh színésznővel. Hogy a gyermek valójában kié volt, sosem derült ki, mert Monroe 1958 decemberében elvetélt.

AP

Tony Curtis hatszor nősült, házasságaiból összesen hat gyermeke született. Legismertebb lánya, Jamie Lee Curtis apja nyomdokain haladva színésznő lett. Ezt a pályát választotta egyébként Curtis két másik gyermeke is: Kelly és Allegra. Utolsó felesége, Jill Vandenberg - akit 1998-ban vett el - több mint négy évtizeddel volt fiatalabb nála.

„Alapvető életfelfogásom a humor, képtelen vagyok haraggal vagy komolysággal szemlélni az életet” - nyilatkozta korábban Curtis, aki azt vallotta, hogy élete legjobb és legrosszabb pillanatai a nők társaságában teltek.

Aranyköpések

„Hollywood a legszenzációsabb körhinta, amit valaha építettek” - nyilatkozta korábban Tony Curtis. További aranyköpéseit itt olvashatja.

A színész többször járt Magyarországon, egy ízben Mátészalkára is ellátogatott. 1988-tól díszelnöke volt a Dohány utcai zsinagóga rekonstrukciójának elősegítését célzó Emanuel Alapítványnak, amelyet anyagilag is támogatott. 1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjével tüntették ki.

Két éve azzal keltett feltűnést, hogy elvállalta a Magyar Turizmus Zrt. hazánkat népszerűsítő, amerikai piacra szánt reklámfilmjeinek főszerepét, a rá épülő kampány főleg az idősebb amerikaiakat célozta meg. Tavaly áprilisban ismét Budapesten járt: a könyvfesztiválon bemutatta Hollywood hercege című önéletrajzi könyvét, valamint festményeit.

Jelenet a Van, aki forrón szereti című filmből: