2010. június. 11. 13:25 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. június. 11. 13:13 Kult

Christo, a csomagolóművész hetvenöt éves – fotó

Christo, a bolgár származású amerikai performer, szobrász, képzőművész, a „csomagolóművész” házaspár férfi tagja hetvenöt éve, 1935. június 13-án született.

A Christo és Jeanne-Claude művészpáros világhírű épületek becsomagolásával lettek világhíresek, műveik monumentalitására jellemző, hogy az előkészületi munkák sokszor évtizedekig eltartottak.

Bulgáriában, Gabrovóban született Christo Dzsavacsev néven. Apja tudós volt, anyja a szófiai Képzőművészeti Főiskola titkárnője. A szófiai Képzőművészeti Főiskolán 1952 és 1956 között tanult, majd a prágai Képzőművészeti Akadémiára került. 1957-ben "megszökött" a kommunista országból, egy megvesztegetett vasutas gyógyszerszállító vonaton juttatta Ausztriába. Bécs után Genf, majd Párizs következett.

 

Christo és Jean-Claude 2008-ban egy denveri kiállításon. A csomagolás folytatódik
AP

A francia fővárosban portréfestéssel próbálta fenntartani magát. Híres párjával, későbbi művésztársával (akivel különös módon ugyanazon a napon születtek), 1958-ban találkozott. Ezután már csak Jeanne-Claude-dal dolgozott. Első közös munkájukat Kölnben állították fel. majd a Vasfüggöny című alkotás következett. A hatóságok beleegyezése nélkül, tiltakozásul a berlini fal ellen egy párizsi utcát olajoshordókkal zártak el.

Bár Christónak ezzel párhuzamosan egy kiállítása is futott Párizsban, mégis ezzel az "útzárral" irányította magára először a nemzetközi figyelmet. Következő alkotása Sydneyhez köti, ahol a tengerpartot csomagolta be 130 munkás, 9300 négyzetméter szintetikus anyag segítségével 17 ezer munkaóra alatt. Következő alkotásainak számai ennél már csak impozánsabbak. 1972-ben Colorado államban 381 méter széles narancssárga függönyt feszített ki, melynek a Valley Curtain nevet adta. 1976-ban Kalifornia állam északi részén 40 kilométer hosszú, 5,5 méter magas fehér kerítést készített, amely a tengerig tartott. 59 magánbirtokost kellett meggyőzniük, engedélyeket beszerezniük, úgyhogy a projekt lebonyolításához 9 ügyvédet fogadtak fel. A felhasznált anyag mennyisége 200,000 négyzetméter volt. Florida néhány szigetének polipropilénnel történő becsomagolásához 603,850 négyzetméter rózsaszín anyagot vettek igénybe.

Az "Esernyő-projektben" Kaliforniában 1760 sárga, Japánban 1340 esernyőt állítottak fel egyidejűleg. 1995-ben valósult meg a Reichstag becsomagolása, melynek engedélyezési procedúrája két évtizedet vett igénybe. A megfagyott vízesést szimbolizáló burkolatra 5 millió ember volt kíváncsi.

Christo 1995-ben Praemium Imperiale-díjat kapott. 2005-ben valósult meg a Kapuk a New York-i Central Parkban.

2009. november 19-én meghalt Jeanne-Claude. Mivel megígérték egymásnak hogy művészetük továbbra is fennmarad, folytatja a közösen elkezdett két tervet. Az egyik az Over The River (A folyón át) elnevezésű, amely az Arkansas folyó Colorado állami szakaszát érinti, valamint a The Mastaba című installáció, amely az Egyesült Arab Emírségekben létesül.

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.