Műemléki világnap: programok országszerte
Több mint kétszáz műemlék, kiállítóhely, múzeum nyitja meg kapuit a hétvégén díjmentesen, vagy jelképes belépődíjért a vasárnapi műemléki világnaphoz kapcsolódva. A világnap hétfői programjai közé tartozik a szakma díjainak átadása Budapesten.
Budapesten négy fürdőben, a Lukácsban, a Gellértben, a Széchenyiben és a Rudasban vezetett esti sétákat szerveznek. A Budapesti Történeti Múzeum a Budavári Palotában Reneszánsz életképek címmel rendez palotatörténeti vezetést, reneszánsz viselettörténeti bemutatót és - felvehető ruhákkal - történelmi táncházat.
Vidéken többek között az érdi Magyar Földrajzi Múzeumban, Móron a Bozóky Bormúzeum-Pincészetben, Győrött a Városi Művészeti Múzeumban, Veszprémben a Laczkó Dezső Múzeumban, Zircen a Bakonyi Természettudományi Múzeumban szerveznek programokat. Számos kastély is ingyen, vagy jelképes, 110 forintos áron lesz látogatható, köztük a Vay-kastély és múzeum Vaján, a nádasdladányi Nádasdy-kastély, a dégi Festetics-kastély, Sárváron a Nádasdy-vár, Ozorán a reneszánsz Pipo-várkastély. Az ódon borospincék a budai Várban, a Királyi Borház és Pincemúzeumban, vidéken pedig Móron, Nyúlon, Palkonyán és Kőszegen nyitják meg kapuikat.
Az Árpád-kori templomok közül többek között a tornaszentandrási ikerszentélyes templom, Csarodán a mosolygó szentek freskójával díszített református templom, Márokpapin a kívülről is festett Árpád-kori templom, valamint a Bodrogközben "a tündérek által épített" karcsai református templom várja a látogatókat. "Rejtett kincsei" jegyében szervez programokat hétfőre a Kiscelli Múzeum: az intézmény egész nap jelképes összegű belépőért tart tárlatvezetéseket.
Hétfőn a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH), az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Építészettörténeti és Műemléki Tanszéke tudományos konferenciát szervez az egyetem dísztermében, ahol születésének százötvenedik évfordulóján Möller István építészre emlékeznek. A tudományos ülés előtt lesz a műemlékvédelmi, örökségvédelmi, illetve a régészeti örökség megőrzésében nyújtott kiemelkedő teljesítményekért odaítélt szakmai elismerések átadása. Ugyancsak hétfőn adják át a KÖH Dercsényi Dezső-sajtódíját, valamint az ICOMOS-díjakat a legkiválóbb helyreállításért, és gazdára talál a Citrom-díj is.
A műemléki világnapot az UNESCO nemzetközi műemlékvédelmi szervezete, az ICOMOS kezdeményezésére 1984 óta ünneplik világszerte. Április 18-án különböző rendezvényeken hívják fel a figyelmet a műemlékekre, elsősorban azokra, amelyek megmentéséhez segítségre van szükség.