2009. december. 15. 20:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 15. 21:04 Kult

Az évtized legsikeresebb lemezei - videó

Idén - az elmúlt évekhez hasonlóan - világszerte jócskán visszaestek a lemezeladások, elsősorban az ingyenes letöltéseknek köszönhetően. Melyek voltak a legkelendőbb albumok az Egyesült Államokban? A Financial Times a lemezaladási adatokat is sorra vette.

A 2002 után piacra dobott lemezek közül mindössze egy tudta beverekedni magát az évtized tíz legjobb albuma közé Amerikában - írta a Financial Times hétfői számában, hangsúlyozva, hogy a kalózfelvételek, az ingyenes letöltések az elmúlt években szinte romba döntötték a lemezipart. A Billboard zenei magazin adatai szerint a lemezeladás 19,5 százalékkal esett vissza idén, ami a tavalyinál gyorsabb hanyatlást jelez. A helyzet súlyos, noha nincs minden veszve: a neves előadók korongjai továbbra is kelendőek. 
 
A Nielsen Soundscan összesítéséből kiderül, hogy a Beatles 1 című válogatáslemeze 2000-ben az amerikai eladási lista élén állt: 10,4 millió példány fogyott belőle, ezzel az évtized legsikeresebb lemeze lett (eladási szempontból). Ebben valószínűleg az is szerepet játszott, hogy ez volt az első, Beatles-számokat tartalmazó CD.


Az EMI kiadó korongja olyan előadók CD-jét utasította maga mögé, mint a kétezer környékén népszerű fiúbanda, az NSYNC, vagy Norah Jones, aki 2002-ben debütált Come Away with me című albumával, amelyből mára több mint 20 millió fogyott világszerte. Eminem két albumát is maga mögé utasította az eladási listán a gombafejűek már említett, 1 című lemeze, holott a Universal Music rappere korábban még az évtized legeladhatóbb művésze címet is elnyerte az Egyesült Államokban. 

Usher negyedik, Confessions című lemeze 2004-ben rekordot döntött Amerikában: soha még előadótól az r'n'b  műfajban nem kelt el egyetlen hét alatt 1,1 millió lemez. Nem véletlen, hogy a Confessions 2005-ben elnyerte a legjobb r'n'b albumnak járó Grammy-díjat.


A lemezeladások történetében idén is akadtak csúcspontok: az EMI kiadó közlése szerint a szeptemberben piacra dobott, 14 darabos Beatles-kollekció - feljavított hangminőséggel - eddig több mint 10 millió példányban kelt el világszerte. (Ára itthon 80 ezer forint körül alakul.) Michael Jackson albumaiból az énekes júniusban bekövetkezett halála óta 7 millió darab kelt el, csak az Egyesült Államokban. 

Susan Boyle, a 47 éves háziasszony, aki a Britain’s Got Talent című tehetségkutató műsorban tűnt fel - és végül a második helyen végzett -, múlt hónapban adta ki első lemezét, amelyből két hét alatt 1,2 millió kelt el. A hatalmas érdeklődés már a korong megjelenése előtt sikert jósolt: az egyik internetes áruház munkatársa korábban elmondta, hogy Boyle lemezére több előrendelés érkezett, mint bármely más művészére.


És hogy hány értékesített lemez kell ahhoz, hogy valaki feltornázza magát az eladási lista csúcsára? NOs, az év legkelendőbb albumából, Taylor Swift Ferlesséből 2,53 milliót adtak el. A kislemezek eladási listáját idén a Black Eyed Peas és Lady Gaga korongja vezeti. Utóbbi leginkább színpompás öltözékével és merész színpadi showjával hívta fel magára a közönség - és a világ - figyelmét. A jelek szerint megérte.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.