Harmadik típusú találkozás az Arctic Monkeys-zal
Harmadik album. A megmondók szerint ekkor válik el, hogy innentől kezdve lefele, vagy felfele. Az Arctic Monkeys fütyül a grammozásra, szerintük mindez csak humbug. Hogy sikerül-e a planéta teljes birtokba vétele, még kérdés. Az viszont már most biztos, a Mercury-díjas debütöt és a BRIT Awards-szal megkent Favourite Worst Nightmare-t csak beetetésnek szánta a sheffieldi négyes.
1.2.3…Start
Most nem kezdjük taglalni, hogy az AM üstökösszerű felfutásában mekkora szerepet játszott a net, meg ez az egész a blog mizéria. Talán csak annyit, hogy a kivételes verbális képességgel és dalszerzői vénával megáldott Alex Turner és haverjai még ’05-ben felpakoltak a hálóra egy demót (Beneath The Boardwalk), ami aztán annyira bejött a népeknek, hogy nem számított kúl arcnak Londonban, aki nem töltötte le. Az A&R-szakik először csak lestek, majd kapcsoltak és eléjük toltak egy szerződést. A négyes a Dominóhoz került, onnan meg a címlapokra. A proli-realista ’06-os Whatever People Say I Am, That`s What I`m Not, minden idők leggyorsabban fogyó bemutatkozó albuma lett. A második, talán kevésbé karcos, ugyanakkor jóval cizelláltabb Favourite Worst Nightmare, még inkább felfutott, az AM meg még inkább be. Aztán jött egy kis relax, miközben Turner egy szemernyit sem kapcsolt ki, inkább haverjával, a főállású Rascals-vezérrel, a Favourite Worst Nightmareen is pengető Miles Kane-nel új projektbe fogott.
Az időgép
Arctic Monkeys Egyszerű srácok a telepről. Az elején. |
Még ki sem jött a hatvanas évek korhangulatát, hangszeres megoldásait hűen és pontosan megidéző The Age Of The Understatement, mikor tavaly áprilisban Turner bejelentette, stúdióba vonul az AM, de csak úgy szórakozgatnak, semmi komoly.
Azért a korábbi dalokból felvettek egy hat számos demót, de aztán leálltak, mivel Alex épp a LSP utómunkálataiban volt nyakig elmerülve. A hobbyzenekarként indult LSP stílusbravúr debütálása akkora ász volt tavaly, hogy simán jutott be a Wan2 év végi listájára is.
Vissza a jövőbe
Lehordva és istenítve Az egyszerű srácok többmillió eladott lemez után © Wikipedia |
Néhányan a sárga földig lehordták őket, mások persze istenítették. a számot. Május 19-én a zenekar közzé tett egy alig hét perces kisfilmet, az NME Video Blogján, melyen Matt Helders egy kanapén ücsörögve dumál, metrózik, és legnagyobb spanjával, P. Diddy-vel pörög a rapper Miami villájában. A beszélgetésükből nem sok minden jön le, talán csak az, hogy mennyire bírják is ők egymást. A mindig keménykedő Diddy belemondja a kamerába, hogy aki ujjat húz az AM-szal, az nála is kihúzza a gyufát. Jaj. Az egészből csupán az utolsó fél perc a lényeg, mikor is Alexet látjuk, a készülő lemez sessionje közben, ahogy egy ígéretesnek tűnő daltöredékre vokálozik. Turnerék július 2-án hozták nyilvánosságra az új album trekklistáját, rá pár napra pedig bejelentették a lemez címét. Humbug. Mi ez? - tették fel a kérdést többen, és a „POP legrosszabb lemezcíme” bélyeget sütötték a korongra. Mások, angol humort véltek felfedezni a címben, egy blogger pedig simán csak annyit jegyzett meg, „mit is várhatunk egy olyan bandától, mely magát Sarki Majmoknak nevezi”.
Július 30-án az AM webkoncertet adott, melyet az nme.com is közvetített. Négy számot játszottak a Humbugról, ráadásként pedig Nick Cave vérfagyasztó Red Right Handjét is lenyomták. A srácok most épp a 23 állomásos, Kanadát is érintő amerikai turnéjukat zavarják le. A körút október 5-én fejeződik be Dallasban, addigra nyilván kiderül, hogy az egész majomkodás humbug volt-e, vagy sem.
A Wan2 megvizsgálta három nagyobb és három kisebb zenekar harmadik lemezét, hogy kiderüljön, ki hol tart / tartott annál a bizonyos vízválasztónál. Ja, és hármat, akik belefulladtak a vízbe.
Őskövületek
The Beatles – A Hard Day’s Night (1964)
A plecsnit egyébként az a királynő adta át, akit Lennon ’63-ban még simán kigúnyolt a Királyi Varieté műsorában. A Beatles ázsióját mi sem bizonyítja jobban, mint, hogy maga az edinburghi herceg intézett bocsánatkérő táviratot hozzájuk, mikor egyik nyilatkozatában félreérthető megjegyzést tett a zenekarra. Ez volt az első, kizárólag Lennon-McCartney számokat tartalmazó Beatles korong, és ez az album taposta ki az utat a brit invázió olyan zenekarai előtt, mint az Animals, a Kinks, a Cream és a Stones.
The Rolling Stones – Out of Our Heads (1965)
The Who – Who Sell Out (1967)
Friss leletek
The Strokes - First Impressions of Earth (2006)
Előrejelzés: Ha van egy csöppnyi eszük, a negyedik korong végleg a garázsban marad.
The Killers – Day & Age (2008)
Előrejelzés: A Killers nyerő szériában van, a következő album nyilván emel a téten.
Razorlight – Slipway Fires (2008)
Előrejelzés: Ha Borrell tovább folytatja a fülbemászást és a klimpírozást könnyen eljuthat a Keane mélységeibe.
Evolúciós zsákutcák
Akik el sem jutottak a harmadikig
The Stone Roses
A Smiths vonalat továbbgondoló manchesteriek minden idők egyik legjobb bemutatkozását produkálták ’89-ben. Igaz, senki nem vette észre, hogy korszakhatárhoz ért a brit gitárzene. Ian Brownék ’94-ben még egy kvázi Led Zep-tribute-tel blamálták magukat, majd megfojtotta őket saját teremtményük, a britpop.
Libertines
A Libertines szerzőpárosát, Carl Baratot és Pete Doherty-t anno az indie Lennon-McCartney-jaként aposztrofálta a sajtó. A ’02-es Up The Bracket, és a 2004-es Libertines is csúcsok, koszosak, szétesettek, odakentek, nyeglék, de kúlok, mindenek felett. Aztán a túl sok tű és fű őket is kicsinálta.
The Long Blondes
A 2006-os Someone To Drive You Home után olyan neveket emlegettek Dorian Cox és Kate Jackson énekescsajok kapcsán, mint Blondie és Siouxsie Sioux. A 3(lány)+2(fiú) felállású sheffieldi ötös második, 2008-as Couples című lemez megjelenése után aztán kiderült, hiába a három csaj, az erekció nem tartható fenn.
Radics Gábor
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)