2009. július. 12. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 12. 22:15 Kult

Belehúznak az utolsó napon a Balaton Sound fellépői

Egy norvég lemezbemutató, a kilencvenes évek elektronikus zenéjének egyik ikonja, és a detroiti techno-szcéna szimbolikus figurája búcsúztatja az idei fesztivált. Természetesen hazai előadókból sem lesz hiány. Programajánló vasárnapra.

Aki csak a Nagyszínpad előadóiért utazik Zamárdiba, már annak is megéri az utazás, ugyanis az idei Balaton Sound talán legerősebb estéjére számíthatnak, akik nem terveznek máshol körülnézni a fesztiválon. Ez ugyan nagy hiba lenne, de nem rónánk fel senkinek, lévén, hogy egy kiváló magyar és két elsőrangú külföldi előadó is tiszteletét teszi a magyar tenger partján.

Pénteken lépett fel a hazai könnyűzene egyik leglendületesebb csapata a Barabás Lőrinc Eklektric, vasárnap pedig a velük jelentősebb átfedést mutató Irie Maffia lép majd a közönség elé. A 2005-ben alakult banda stílusában a reggae, a dancehall, a hip-hop és a funk elemei keverednek, a garantált szórakozásról pedig a képzett zenészek mellett a szavakat boszorkányosan pödrő Columbo, a mámorító hangú Sena, valamint a szókimondó Busa gondoskodnak.

A „maffiózók” után az idei Balaton Sound egyik legjobban várt csapata, a norvég Röyksopp lép a Nagyszínpadra. Koncertjük garantáltan friss hangzást hoz a Balaton partjára, ugyanis idén márciusban jelent meg legújabb albumuk, a Junior, amely a banda saját bevallása szerint előző két nagylemezük, a Melody A.M. és a The Understanding című korongok hangzásvilágát vegyíti. A szintipop, downtempo, electropop és dance műfajok között kalandozó zene andalító, mégis dinamikus, vidám, s ami ennél is fontosabb, bulizásra kiválóan alkalmas. Érdemes tehát kivárni, annál is inkább, mert a Röyksopp után egy hasonlóan nagy nevű művész teszi tiszteletét Zamárdiban.

A nyolcvanas évek óta aktív, rendkívül sokoldalú Moby világszerte ismertséget hozó elektronikát és rockot ötvöző lemezei mellett bátran lép át műfaji korlátokat. Ezt jól példázza, hogy David Bowietól, Bonon és a Public Enemy-n át Lou Reedig számtalan művésszel dolgozott már együtt, miközben saját rockbandája van New Yorkban, ráadásul filmek és fesztiválok létrehozásában vesz részt és mégl videojátékokhoz is ír zenéket. A Play című lemezzel 1999-ben széleskörű ismertséget kiharcoló amerikai zenész a Balaton Soundra a nyár elején megjelent Wait for me című lemezével érkezik, hogy teljes zenekari felállásban örvendeztesse meg rajongóit.

A tavaly elmaradt fellépését pótolja a Plastikmanként már a kilencvenes évek elején aktív, a detroiti-techno szcéna egyik legelőremutatóbb lemezlovasaként hírnevet szerzett szerzője, Richie Hawtin. A leginkább elvont minimál albumairól ismert brit-kanadai zenész az utóbbi időben a berlini electro-techno közönség szórakoztatásán ügyködik, fellépésére pedig Magdával és Heartthrobbal érkezik, akikkel mostanában komoly hullámokat gerjesztettek a német főváros klubéletében. A Minus néven 1998-ban saját kiadót alapító Hawtin a Balaton Sound közönségét várhatóan az electróba hajló minimál szettel szórakoztatja fellépőtársaival vasárnap hajnali fél kettőtől a Samsung Mobile arénában.

Az is megtalálja a számítását, aki vasárnapra már csak „levezetést” tervezett a Balaton Soundon. A Pesti Est Színpadon este hétkor ugyanis Magyarország jelenlegi egyik legsikeresebb „exportcikke”, Harcsa Veronika varázsolja majd el a közönséget. A tehetséges jazz-énekesnő 2005 óta zenél saját együttesével, amellyel még abban az évben kiadta első nagylemezét, amely 2007-ben Japánban is megjelent, You Don’t Know This című albuma pedig 2009-ben elnyerte a Fonogram díjátadón a legjobb jazz-lemeznek járó elismerést.

Ha pedig vasárnap este még bírja a lábunk, érdemes ellátogatni az Erik Sumo Band koncertjére, amely nem sokkal éjfél előtt kezdődik. Az Amorf Ördögök egykori frontembere, Tövisházi Ambrus saját projektjével már évek óta jelen van a magyar partikon és fesztiválokon, szerkesztőségünk VOLT-kommandójának már három éve is kellemes perceket szereztek a Lővér-kempingben.

A keményebb drum and bass és valamikor volt jungle kedvelőinek kedveskednek a szervezők a brit törtütemű szcéna a kilencvenes évek közepe körül ismertté vált dj-jének, Zinc-nek a meghívásával. A Faster című első saját szerzői albumával idén júniusban jelentkező Zinc, a Fugees brutális basszusságyba fektetett Ready or not remixével hívta fel magára a figyelmet 1996-ban, majd menetelt előre Dj Hype-al karöltve a True Playaz kiadó címere alatt. Hangzásvilágára leginkább a törtütemek és a legkülönbözőbb műfajok fúziója jellemző, melyek táncos, mégsem borús drum and bass hangzást eredményeznek.

A Merlin klubban évek óta a minőségi breakbeat és okos house bulikat prezentáló Hypnosis csapata garantált szórakozást ígér a fesztivál utolsó napjának éjjelére az MR2-MOL színpadánál. A finom houseok mellett régebbi break-klasszikusokat igérő főszervező Grasshop mellett a remekül táncoltató muzsikát játszó Marvin, a várhatóan mélyebb breakbeatet és dubstepet  játszó Psure és a jazzes house-os elszállásairól ismert Vittorio Waxman pörgeti majd a fekete korongokat és szintelen biteket.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.