Jónás Tamás költő kapja az Aegon-díjat
Jónás Tamás roma költő kapja Önkéntes vak című verseskötetért idén az Aegon Művészeti Díjat. A fiatal művész szerda este veheti át az elismerést, az ünnepségen Fullajtár Andrea színművész tolmácsolja verseit a díjalapító biztosítótársaság székházában.
A zsűri nevében Lévai Balázs kedden sajtótájékoztatón közölte, hogy részletes vita után végül egyhangúan döntöttek Jónás Tamás mellett. Széchenyi Ágnes irodalomtörténész, a bíráló bizottság tagja szerint Jónás Tamás kihívóan őszinte és provokatív költő, s említette verseinek szembeszegülő, József Attilá-s gesztusait.
Jónás Tamás elmondta: körülbelül egy hónapja tudja, hogy övé a díj. Bizonytalan érzésekkel fogadta a hírt, de már tud örülni neki. "Az ózdi kórházban születtem. Sokak szerint cigány vagyok, s mivel a sokak között ott van anyám és apám is, muszáj ezt a tény elfogadnom. Nem szeretek cigány lenni, mert olyan, mint egy gyógyíthatatlan betegség" - fogalmazott Jónás Tamás, aki érzékeny, sőt túlérzékeny embernek tartja magát. Első kötete 1994-ben jelent meg, több versét németül is kiadták, minthogy 2002-ben Herder-ösztöndíjas volt, 2006-ban pedig elnyerte a Writers in Residens alkotói ösztöndíjat Bécsben.
Fél év múlva Jónás Tamásnak is meg kell neveznie azt, akit az Aegon Művészeti Társdíjra jelöl, a társművészetek köréből. Már gondolt valakire, aki hasonló alkotói attitűddel él, mint ő - jegyezte meg.
Az alapítás óta a 3 millió forintos díj mellé egy kisplasztikát is kap a nyertes, most Major Janka, a Magyar Képzőművészeti Egyetem növendékének munkáját.
A cég 2006-ban alapította a díjat azzal a céllal, hogy elismerje a kiugró szépirodalmi teljesítményeket és felhívja a közvélemény figyelmét az alkotókra. A díjat élő magyar író kaphatja az előző évben újdonságként napvilágot látott, kiemelkedő jelentőségű szépirodalmi művéért.
Jelöltek voltak még az idei díjra:
Balázs Attila: Kinek Észak, kinek Dél; Esterházy Péter: Semmi művészet; Kántor Péter: Trójavariációk; Krasznahorkai László: Seiobo járt odalent; Márton László: Amit láttál, amit hallottál; Parti Nagy Lajos – Banga Ferenc: A pecsenyehattyú és más mesék; Péterfy Gergely: Halál Budán; Vajda Miklós: Anyakép, amerikai keretben; Závada Pál: Idegen testünk.