2008. augusztus. 28. 18:51 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 28. 18:34 Kult

Nyoma veszett egy több millió dollárt érő festménynek

Két amerikai kiállítás és kulturális intézmény között nyoma veszett Fernand Léger francia kubista festő (1881-1955) Nő és gyermek című, 1921-ben alkotott, több millió dollárt érő képének.

A mű egy előkelő női művészeti főiskola, a Boston közelében működő Wellesley College gyűjteményének része volt. A kollégium által fenntartott Davis múzeumot 2006-ban restaurálták, ezért a Léger-képet kölcsönadták Oklahoma művészeti múzeumának egy kiállításra, amely 2007-ig volt megtekinthető - ott még látható volt Léger műve.

Amikor a kiállítás bezárt, a festményt ládába tették, a ládát visszavitték a Wellesley College-ba, de mivel a felújítás a Davis múzeumban még nem ért véget, hónapokon át nem bontották ki. A kollégiumi illetékesek csak akkor jöttek rá, hogy nincs benne Léger-kép, amikor egy katalógust próbáltak készíteni a múzeum kincseiről.

Ekkor felhívták az oklahomai múzeumot: "Nincs véletlenül önöknél a mi Léger képünk? "Nincs, de miért kérdi?" - válaszolta saját beszámolója szerint Matthew C. Leininger, az oklahomai múzeum illetékese, aki a Boston Globe című lapban mondta el, hogyan zajlott a beszélgetés. "Mert nem találjuk" - felelte a Wellesley College munkatársa. "Te jó ég!" - hangzott az oklahomai válasz.

A múzeum biztosítója helyt adott a kártérítési kérelemnek. Tavaly Léger hasonló képei átlag 2,8 millió dolláros árat (450 millió forint) értek el, a biztosító képviselője szerint "ehhez hasonló összeget" fizettek ki.

Kim Bottomly, a Wellesley College elnöke nyilatkozatban szögezte le, hogy az értékes és pótolhatatlan kép elvesztése nagy szomorúságot okozott az egész közösségnek. A reményt azonban nem adták fel, továbbra is kutatnak az eltűnt kép után.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.