2008. július. 02. 13:00 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 02. 13:33 Kult

Programcsúcs a forróságban

Új Wong Kar-Wai film a mozikban. Po, aki jobban üt, mint Ötvös Csöpi. Cohen és Glass: két este közös művekkel a MüPában. Ülj ki és nézz: Tér-film-zene több nagyvárosban. Zsebben a fény: Lucien Hervé fotói. Return To Forever: a jazzlegenda visszatér. Utoljára zúz Pesten a Ministry. Napfivér, Volt, Lővér.

Kell a romantika
My Blueberry Nights - A távolság íze

JUde Law és Nora Jones
Kávé és bánat
Odakint kánikula, a fesztivál-rakendrollból már most elég, a nejloning ráég a hátunkra?
Irány a hűvös moziterem! Új Wong Kar-Wai film a mozikban. Ráadásul Norah Jones is játszik benne, az édes hangú, törékeny.  Be fogja aranyozni a  hétvégédet! Ezek után bármi
ről szólhat. Tényleg.

Ehhez képest: Jeremy egy New York-i kávéház tulajdonosa, az egyik vendége, Elizabeth tőle tudja meg, hogy a barátja ott járt egy másik lánnyal. Az összetört szívű, megcsalt lány estéről estére betér a kávézóba, remélve, hogy volt barátja eljön az otthagyott lakáskulcsáért. Éjjelente sokat beszélgetnek Jeremyvel, kiderül, hogy a fiú azért nem ment még el a városból, mert azt reméli, hogy volt barátnője egyszer visszatér hozzá. Egy nap Elizabeth váratlanul elhagyja New Yorkot, Memphisbe, majd Las Vegas-ba költözik. Szeretné újra megtalálni régi önmagát, és eltávolodni volt barátja emlékétől. De Jeremy-től nem akar elszakadni, képeslapokat küld a fiúnak, és beszámol azokról az emberekről, akikkel a sors összehozza. Jeremy-nek egyre jobban hiányzik a lány, de mivel a képeslapokon nincsen cím, nem tudja, hol keresse... 

hongkongi-kínai-francia film, 2007, r.: Wong Kar-Wai


Bepancsol a mancs
Kung Fu Panda

© UIP Dunafilm
Jobban verekszik, mint Ötvös Csöpi, sármosabb, mint Balu medve. Ki ő? Po. És pont.

A rendkívül lelkes, eléggé nagydarab és kissé esetlen Po a legnagyobb kung fu rajongó ami nem éppen előny, ha az ember - vagyis panda - a családi levesbüfében dolgozik naphosszat. Ám váratlanul őt választják ki arra, hogy teljesítsen egy ősi jövendölést, így Po álma valóra válik: bekerül a kung fu világába, és együtt gyakorolhat bálványaival, a legendás Őrjöngő Ötössel -Tigrissel, Daruval, Sáskával, Viperával és Majommal - gurujuk, Shifu mester vezetésével. Nem is sejtik, hogy a bosszúszomjas és alattomos hóleopárd, Tai Lung már útban van feléjük, és Pónak kell mindenkit megvédenie a közeledő veszélytől. Valóra tudja váltani álmát, és kung fu hős lesz belőle? Po teljes szívével - és terjedelmével - a feladat megoldásán fáradozik, és végül rájön, hogy leggyengébb pontjai lesznek a legnagyobb erényei.


amerikai animációs film; 2008, r.:John Stevenson, Mark Osborne

 

...ha találkoznak
Philip Glass’s Book of Longing
Leonard Cohen költeményei és rajzai alapján

Leonard Cohen és Philip Glass
Urak, kotta nélkül
© MüPa
Külön-külön is zseniálisak. Egyedi világot hoztak létre műveikkel. Lássuk, mire mennek együtt.

Philip Glass harmincéves volt 1967-ben, amikor európai és indiai tanulmányútja után New Yorkban létrehozta a Philip Glass Ensemble-t. Repetitív szerkezetű alkotásai révén a közvélemény hamarjában a kortárs minimalista irányzatba sorolta, de Glass korántsem rajongott e kifejezésért, és igyekezett is mihamarább kibújni alóla. A hetvenes évektől operák, szimfóniák, színházi és filmzenék tucatjait alkotta, melyek népszerűsége és kereskedelmi sikere a popsztárok albumaival vetekedett (Einstein on the Beach, Satyagraha, Koyaanisqatsi, Kundum, csak a legismertebbeket említve). Sőt! Glass nyitottságát mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy kezdettől a világ- és a könnyűzene olyan képviselőivel is együtt dolgozott, mint például Ravi Shankar, Foday Musa Suso, Brian Eno, David Bowie, Linda Ronstadt, Paul Simon, Suzanne Vega vagy az Aphex Twin.

Legújabb műve, a 2007-ben bemutatott Book of Longing Leonard Cohen azonos című – a kilencvenes években egy zen buddhista kolostorban készült verseit és rajzait tartalmazó – kötetén alapul. Az olykor meditatív, olykor erotikus, olykor játékos, olykor pedig provokatív verseket a billentyűs Glass-szal együtt nyolctagú zenekar és négy énekes idézi meg, de a közönségnek Cohen hangját és a Glass-operákhoz méltó látványt sem kell nélkülöznie.

július 3.-4., Bp., MüPa

 

Kié itt a tér?
Tér-film-zene fesztiválok országszerte

© Stiller Ákos
 
"...Én azt hiszem, ennél nemesebb vállalkozás nem nagyon akad ma Magyarországon. ... a Parlament előtt a magyar közönség ingyen találkozhat a legkülönbözőbb műfajú kulturális termékekkel" - kommentálja Szinetár Miklós a fesztivál ötletét, s mit is mondhatnánk? Igaza van. A Kossuth teret végre arra használnánk, amire való.

Hanem... Mióta ominózus mondatait elmondta, a helyzet - khöm - történelmileg máshogy alakult. Úgyhogy a Tér-film-zene idén már elköltözött a térről, hogy a  Westend City Center bevásárlóközpont tetejére települjön. Ott is jó (?), ha már más köztér nem adódik.

Nemcsak Budapesten, de Debrecenben, Szombathelyen és Győrött lesz idén Tér-film-zener feszt. Már hagyományos ez is, akár nyár több más szabadtéri eseménye.

A július 4-én induló Tér-Film-Zene Fesztivál budapesti helyszínéül ezúttal a belváros szívében található Westend City Center bevásárlóközpont Millennium tetőkertje szolgál, ahol a 20 m2-es óriáskivetítő és a nyugágyak mellett a felnőtteket sörterasz, a gyermekeket pedig játszótér is várja. Természetesen idén is rendelkezésre állnak az információs és vendéglátó pavilonok, esős idő esetén pedig esőkabátot is biztosítanak a szervezők.

Részletes program itt!

 
Zsebben a fény
Lucien Hervé fotói a Mai Manóban


Szajnapart;1948
© Mai Manó Ház
A tavaly elhunyt Hervét az építészeti fotográfia megújítójaként ismeri a világ. Most az ő életművének egy-egy töredékét - válogatva párizsi képsorozatából és franciaországi művészek portréiból - láthatja a hazai nagyközönség.

Lucien Hervé különlegessége abban rejlik, ahogy az építészet filozófiáját látja és teszi láthatóvá fotográfiában mások számára is. Abban, ahogy képes volt együtt lélegezni az építészeti formákkal és olyan konstellációt látott meg a természetes környezet és az épített terek vagy akár azok formái között, amely néha még magát az építészt is meglepte.

A részletekben rejlő teljességet egyszerű, tiszta eszközökkel ragadta meg. A fény közeli barátja lehetett vagy - felesége szerint - egyszerűen a zsebében hordta, mert kompozícióinak, képei szerkezetének alapszintű formálója.

 július 7.-szeptember 7.; Bp., Mai Manó Ház



Retúr
Return to Forever

Return To Forever
Ilyenek voltak
© Live Nation
Chick Corea alapította zenekar az évek folyamán több tagcserét is megélt, a billentyűs zenei agy mellett csupán Stanley Clarke basszusgitáros volt állandó közreműködő. Több zenész, közöttük Al di Meola is ebben az együttesben vált ismertté.

Az 1972-es induláskor főként latin behatású jazz zenét játszottak, a dalok többsége instrumentális szerzemény volt – de ez nem is szokatlan a jazz világában.

Első lemezük megjelenését már nem csak a szaksajtó üdvözölte dicsérő kritikákkal, hanem a nagyközönség is felfigyelt a különleges csapatra.
73-ban, második albumuk Spain című világslágerrel már egyértelműen kirobbanó sikernek örvendett és a Return To Forever a 70-es évek meghatározó jazz formációjává vált, koncertjeik az egész világon telt házak előtt zajlottak.

Ezt a sikert néhány zenekari tag már nehezen viselte, a tagcserék folytán csatlakozott a bandához Lenny White dobos, aki addigra már Miles Davis együttesében szerzett hírnevet magának.  A zenekar a jazz-rock felé tolódott és újabb albuma felkerült az amerikai pop-slágerlistára is (!).


Az 1974-es albumra csatlakozott az együtteshez az akkor 19 éves Al di Meola és ezzel kialakult a klasszikus felállás. Az új lemezre már minden tag írt dalokat és meg is lett az eredménye: elnyerték vele az Év Legjobb Jazz Albumáért járó Grammy díjat.

1976-ban kijött a legendás Romantic Mania album, mely a legjobban eladó Return To Forever anyag volt pályafutásuk során és a kritikusok szerint technikailag tökéletes előadást lehet rajta hallani.

Az utolsó albumuk 1977-ben került a boltokba, oly sok év után ismét tartalmazott vokális dalokat is, érdekesség, hogy Chick Corea felesége énekelte fel őket.

A formáció ezután feloszlott és bár még néhányszor színpadi előadásra összeálltak, de felvétel már nem készült. Szóló karrierjük ellenben fantasztikus magasságokba emelte mind a négy zenészt ….

2007 végén jelentették be a csapat újra egyesítését. 2008 nyarán turnéra indulnak, s ezen apropóból egy különleges antológiai is világot lát majd..

július 5.; Bp., Budapest Sportaréna

 

 
Uccsó szívás
Ministry

Zúzás: mi egyebet is hagyhatnánk a végére?

Egy amerikai metállegenda, a Ministry búcsúturnéja során július 8-án, kedden a Petőfi Csarnokban koncertezik. A zenekar nem először lép fel Budapesten, már láthatta a csapatot a Sziget Fesztivál közönsége is.
 
A Ministry eredetileg szintipop formációként indult 1981-ben. A kubai születésű Al Jourgensen, az együttes későbbi frontembere volt a kezdeményező. Az évek során a zenekar eljutott a metálig, azon belül is az úgynevezett industrial metált és az alternatív metált művelte. 


 
A kemény rock szintén számos világszerte ismert szereplője vallotta magát Al Jourgensen követőjének. Köztük van többek között a Magyarországon is járt Marilyn Manson, valamint Rob Zombie.
 
A Ministry két évvel ezelőtt játszott a Sziget Nagyszínpadán. A mostani turnéjuk Amerikából indult, de jelenleg már Európát járja a zenekar, amely nagyon gyakran keményen fellépett George Bush elnök politikája és a háború ellen.
 
A jövő heti budapesti koncerten előzenekarként a Mangod Inc. mutatkozik be.
 
A Ministry közel negyven zenésszel dolgozott fennállása 27 évében. Az elmúlt bő negyedszázad leforgása alatt összesen tizenegy albumot jelentetett meg, a legutóbbit tavaly, ennek The Last Sucker volt a címe.


július 8.; Bp., PeCsa


Napfivér, Volt, Lővér
VOLT fesztivál, Sopron

 

© Stiller Ákos
Nincs mese, a VOLT-on minden évben esik. Minden évben sártenger, hidegzuhany. De persze kit érdekel mindez, ha jó a program? Márpedig évről-évre stabilan hozza magát a VOLT, s még többet is: a Lővér bukolikusabb, mint a Sziget, több titkot és bungalót rejt. A kínálat pedig talán kevésbé main stream (?), bár, ki mondja meg mi az és mi nem. Fohászkodjunk Napfivérhez, bárki legyen is ő, hogy idén ne zuhogjon.

És közben lássuk a programot! Pár ínyencség: a Dreadzone húzós elektroja szerdán, a cypress Hill gonosz ritmusai csütörtökön, az Exploited őspunkja ugyanakkor, a Layo and Buschwacka finomságai pénteken, az Offspring örök lázadói szombaton.... és még 245 más hallani és látnivaló.
 
Összesen tehát kétszázötven program: zenekarok, dj-k, és más is, mint zene, azaz színházi előadások, kiállítások a VOLT-on Sopronban. És persze a remény, hogy a VOLT-on idén nem fog esni.
 

Július 2.-5.; Sopron, Lővér camping

Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.