Tilos: nem kommentáljuk az ORTT döntését
Nem hosszabbította meg a Tilos Rádió műsorszolgáltatási jogosultságát az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT). Ezt csütörtökön Tirts Tamás, a testület KDNP által delegált tagja közölte. A Tilos egyelőre hivatalos értesítést nem kapott a döntésről.
Tirts kifejtette: az ORTT az elmúlt 12 évben mindig mindenkinek megadta az automatikus hosszabbítást. A szabályok értelmében a műsorszolgáltatási jogosultság lejárta előtt 14 hónappal egy alkalommal lehet kérelmezni az automatikus hosszabbítást. A rádió szerződése jövő novemberben járna le, ezért nyújtottak be kérelmet.
A szakpolitikus az ORTT szerdai döntését úgy értékelte, hogy a testület megkezdte "jogszerű működését". Tirts, aki március óta tagja a médiahatóságnak, azt mondta, az ORTT azokkal a szankciókkal, büntetési lehetőségekkel, amelyekkel élhetne, az esetek 80 százalékában nem él, vagy nem az elvárható szigorúsággal.
Felidézte, hogy a rádióadón 2003. karácsonyán a hívő emberek érzékenységét sértő mondatok, a keresztények kiirtására vonatkozó kijelentések hangzottak el.
Tirts Tamás kérdésre válaszolva reményének adott hangot, hogy pályázatot írnak majd ki a Tilos Rádió frekvenciájára. Ha ezt a rádióadó megnyeri, "senki nem akarja őket kizárni" - fogalmazott.
A hvg.hu megkeresésére, a Tilos Kulturális Alapítványtól Csabai Gábor nem kívánta kommentálni sem a döntést, sem a KDNP-s politikus szavait. Mint elmondta, hivatalos értesítést nem kaptak még a döntésről. "Most tanulmányozzuk a jogi helyzetet" - válaszolta arra kérédsre, hogy mit kívánnak tenni a döntés kézhezvétele után.
A Tilos öt évvel ezelőtti, emlékezetes - s most Tirst által is hivatkozott - botrányáról azt mondta, régóta lezártnak tekintik. "Akkor a magyar médiatörténet legsúlyosabb szankcióit, összesen hármat szabtak ki a Tilosra. A büntetés a költségvetésünk felét elvitte, ez olyan nagyságrend, mintha ma a Magyar Rádiót két és félmilliárdra büntetnék" - tette hozzá. Egyben elmondta, a Tilos struktúráját, műsorkészítési gyakorlatát akkor felülvizsgálták, működését sok tekintetben átalakították. Ma kisebbségi, emberi jogi műsorok jelentősebb számban készülnek a Tilos műhelyében, a rádió ez irányú tevékenysége sokkal erősebbé vált.