2008. június. 03. 11:40 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. június. 03. 11:52 Kult

Hegedűs D.: az önkormányzatok cirkuszt csinálnak a színházakból

Cirkusz, ahogy ma az önkormányzatok a szakmai vélemény kizárásával választanak színházigazgatókat, gyakran politikai elkötelezettségük alapján - jelentette ki a Blikk keddi számában a MASZK Színész Egyesület elnöke, Hegedűs D. Géza színész-rendező.

Hegedűs D. a közelmúlt politikai indíttatású színházi igazgatóválasztásaira reflektál; a Győrtől Kaposvárig több helyütt botránnyá dagadó ügyekre.

A Vígszínház tagja, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára szerint az a legnagyobb baj, hogy a politika határozza meg a mindennapjaikat.

"Azt szeretnénk elérni, hogy a művészi munka ne legyen kiszolgáltatva egyéb érdekeknek. Az önkormányzatoknak a pályázat kiírásánál szakmai szempontból is véleményeztetni kell azokat" - fejtette ki az egyesület elnöke, aki példaként a székesfehérvári Vörösmarty Színház esetét hozta fel.   

Mint felidézte, az ottani önkormányzat csak látszólag volt kíváncsi a véleményükre, hiszen már megvolt a saját politikai szempontjaik alapján kiválasztott jelöltjük, akit természetesen a közgyűlésben többségben lévő képviselők megválasztottak.

Legutóbb Gáti Oszkárnál telt be a pohár, aki a Győri Nemzeti Színház évzáró társulati ülésén szólalt fel a szerinte megfélemlített színészek érdekében. Kirohanása egész lavinát indított el - olvasható a cikkben.
 
Hegedűs D. Géza törvényben biztosíttatná a jogot egy szakmai bizottságnak, hogy megvétózza az önkormányzatok politikai alapú igazgatóválasztását.
 
"Ez így egy cirkusz, visszaélés a szakmai tudásunkkal. Azt szeretnénk, ha a szakmának vétójoga is lenne, és hogy a nagy múlttal és szaktudással rendelkező művészeket ne tapasztalatlan emberek irányítsák" - hangoztatta a Blikknek nyilatkozva Hegedűs D. Géza.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.