2007. december. 04. 19:33 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 04. 19:16 Kult

NKA: 100 millió forint a kortárs képzőművészet támogatására

A kortárs képzőművészet speciális támogatási programjára 2008-tól 100 millió forintos keretösszeget fordítana a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) - mondta Harsányi László elnök kedden, egy galériások, műgyűjtők, művészek és újságírók számára szervezett budapesti rendezvényen.

"Egy induló, és a remények szerint hosszabb ideig létező, új program körvonalait dönthetnénk el együtt" - tette hozzá Harsányi László a résztvevők segítségét kérve a program támogatandó céljainak és a lebonyolítás részleteinek kidolgozásában.

A majdani pályázati rendszerben hozzáférhető 100 millió forint felhasználásának feltétele lenne, hogy a közös programok finanszírozásában megjelenjen a magánszféra - hangsúlyozta az NKA elnöke, megjegyezve, hogy az elképzelés kiemelten fontos része a fiatal művészek elindítása, a bemutatkozás lehetőségének megteremtése. Harsányi László beszélt arról, hogy évek óta létezik az igény a magánkezdeményezések, a magántőke, az üzleti szféra bevonására a kortárs művészet támogatásába, de eddig rendszerszerűen működő megoldás nem született.

Mint mondta, a magántőke bevonására elvileg két lehetőség van. Az egyik az, hogy az állam adókedvezményt ad a művészeti támogatások után, erre azonban jelenleg nem lehet számítani - mutatott rá. A másik - az NKA terveiben is szereplő - lehetőségről szólva elmondta: olyan programokat keresnének közösen, amelyekbe szívesen fektet be a magántőke, és az üzleti szféra támogatását egészítenék ki költségvetési forrásból, akár minden egyes forinthoz egy állami forintot hozzáadva.

Hangsúlyozta, hogy nem ez az új program lesz a kortárs művészet egyetlen támogatási módja, hiszen a Képzőművészeti Kollégium éves költségvetése mintegy 300 millió forint. Erre épül ez a 100 millió forint, kifejezetten a most meghatározandó a célokra - mutatott rá.

Mint mondta, a vélemények nagyon eltérőek arra nézve, hogy a támogatás mire irányuljon, az egyik elképzelés szerint a kortárs művészet külföldi megjelenítését támogatnák. Egy másik lehetőség a közgyűjteményeket, közösségeket gazdagító műalkotás-vásárlás, de felmerült az is, hogy magánkezdeményezésként megvalósuló kiállításokhoz a többnyelvű katalógusokat finanszírozza az NKA - sorolta a lehetséges támogatási célokat Harsányi László. Kiemelte: a kulturális alap missziója vagy a művészek támogatása, vagy az új alkotások közösségekhez való eljuttatása. "A piac, a műgyűjtés nem a mi területünk, az a magánkezdeményezéseké" - hangsúlyozta, hozzátéve hogy keresik azokat az érintkezési pontokat, ahol a két törekvés együtt megvalósítható.

A hozzászólásokban a támogatás céljainak meghatározásakor többek között felmerült a díjalapítás, továbbá a külföldi vásárokon, kiállításokon való jelenlét lehetőségének megteremtése és az intézmények segítése abban, hogy nagyobb lehetőségük legyen a kortárs művek megvásárlására.