Az új igazgató sokkal jobb működést ígér az Iparművészetiben
Az Iparművészeti Múzeum modern arculatának kialakítását, a kortárs iparművészet, a design, a kreatív ágazatok bemutatását, egy 21. századi intézmény létrehozását ígérte a közelmúltban kinevezett főigazgató, Renner Zsuzsanna hétfőn Budapesten.
Az új főigazgató, aki december 1-jén foglalta el posztját, szakmai koncepcióját ismertetve kiemelte: a gyűjtemények történeti anyaga mellett a kortárs - magyar, európai és Európán kívüli - iparművészet és design, valamint az ázsiai kultúrák művészetének bemutatása kapna helyet a múzeumban.
Renner Zsuzsanna a célok között említette, hogy a múzeum prezentációs, gyűjtő és kutató helyévé váljon a kortárs iparművészetnek és formatervezésnek. Mindemellett továbbra is a múzeum feladatának nevezte nagy értékű történeti tárgyi anyagának megőrzését, fejlesztését, kutatását és bemutatását.
Beszélt arról is, hogy a szélesebb közönség elérése érdekében megerősítené a múzeumpedagógiát, a marketinget és az informatikai területeket. Fontos célkitűzésnek nevezte, hogy az intézmény a jövőben kompetencia- és tudásközponttá váljon, közreműködjön a felsőoktatásban.
A jövőben az intézmény gyűjteményeit, kiállításait nemcsak a múzeum épületében mutatnák be, hanem a vidéki múzeumokban is.
Renner tervei szerint az intézmény határozottabban beemeli stratégiájába fiókmúzeumainak működtetését. A Nagytétényi Kastélymúzeum és a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum önálló arculattal, de egymáshoz szorosan kapcsolódva működik együtt a jövőben.
"Azt szeretném, ha az Iparművészeti Múzeum felsorakozhatna a legjobban működő múzeumok közé" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a szponzori kör kialakítása létfeltétele lesz a múzeum működésének.
Kérdésekre válaszolva elmondta: a rekonstrukció pillanatnyilag - ebben az uniós pályázati periódusban - lekerült a napirendről, a tervek szerint annak szakmai előkészítését jövőre kezdik majd meg.
Mint emlékezetes, Takács Imrét, az előző főigazgatót szeptember legelején menesztette a minisztérium. Az Iparművészeti Múzeumban lefolytatott, "terv szerinti és soron kívüli felügyeleti ellenőrzések lezárása után" az oktatási és kulturális miniszter 2007. augusztus 31. napjával visszavonta Takács Imre főigazgató és Zádor Tamás gazdasági igazgató magasabb vezetői megbízatását - adta közre akkor az OKM. Hiller István az intézmény főigazgatói feladatainak ellátása érdekében miniszteri biztost nevezett ki Pálfi Ferenc személyében.
Takács menesztése szakmai felzúdulást keltett, többek között a Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Bizottsága is tiltakozott, a múzeumon belül a munkatársak is próbáltak kiállni vezetőjük érdekében.