2007. szeptember. 21. 14:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 21. 14:51 Kult

Megvált a "nemzeti" jelzőtől a Kogart kortárs gyűjteménye

A júniusban még Nemzeti Kortárs Gyűjteményként beharangozott projekt neve Kogart Kortárs Művészeti Gyűjtemény lett. Az erről szóló döntés a "nemzeti" jelzőről a sajtóban lezajlott vita nyomán már korábban megszületett.


Kovács Gábor, a Bankár Holding Rt. elnök-vezérigazgatója, a Kogart (Kovács Gábor Művészeti Alapítvány) létrehozója a hvg.hu-nak elmondta, noha mintegy két hónapja döntöttek a névváltoztatásról, azt nem tartották szükségesnek külön is kommunikálni. "Nem gondoljuk annyira jelentős kérdésnek az elnevezést" - mondta Kovács Gábor, aki a héten a Demokrata című hetilapban már beszélt erről a változtatásról. Mint jelezte, a névváltásban a sajtóban lezajlott vita is közrejátszott.

Egyebek mellett a HVG, a hvg.hu és a Műértő című művészeti lap is szóvá tette, hogy a nemzeti jelző használata egy alapvetően magánkezdeményezlésként indult gyűjteményépítési projektnél problematikus. Ezzel kapcsolatban a művészeti élet szereplői, egyes közgyűjtemények képviselői is kifejtették nézeteiket az említett fórumokon.

"Utolsó stádiumban van a gyűjtemény szervezeti- és működési szabályzatának kidolgozása" - mondta a hvg.hu-nak Kovács Gábor. Kifejtette, az eredeti célok és elképzelések nem változtak, a részletek kimunkálása zajlik.

A júniusban publikált elképzelések szerint öt év alatt, évente legalább száz kortárs művész főműveinek megvásárlásával állna össze a kollekció. A Kogart a vásárlásokba nagyvállalatokat vonna be, a művek tulajdonosa a Kogart lesz, amely kiemelten közhasznú alapítvány. A vásárolt művekből minden évben kiállítást szerveznek, illetve jótékony célra el is árvereznek bizonyos műveket.

A Kogart Kortárs Művészeti Gyűjtemény pontos működési módjáról - mint az alapító jelezte - heteken belül tájékoztatást adnak, amikor "kimennek a levelek, megkeresések a vállalatokhoz".   

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?