Oscar: Scorsese Téglája lett a legjobb
Martin Scorsese A tégla című filmje kapta a legjobb film és a legjobb rendezés Oscar-díját a vasárnapi (magyar idő szerint hétfő hajnali) akadémiai díjkiosztó gálán.
Martin Scorsese lett a 2007-es Oscar-díjkiosztó nagy nyertese, gengszterfilmje, A tégla öt Oscar-jelölésből négyben sikeres lett a Hollywoodban megrendezett ceremónián: elnyerte a legjobb rendezés, a legjobb film, a legjobb vágás és a legjobb adaptált forgatókönyv díját.
A tégla, amely a Szigorúan piszkos ügyek című hongkongi thriller nyomán készült, nem csak az Akadémia elismerését hozta meg Scorsese számára, de a nézők is rá szavaztak, a film rendezői pályafutása legnagyobb kasszasikere lett. Scorsesének azzal a műfajjal, a gengszterfilmmel sikerült valóra váltania álmát, amely végigkísérte egész rendezői pályáját. A 64 éves filmrendezőt korábban hatszor jelölték a rendezői díjra (többek között a Dühöngő bikáért, a Nagymenőkért és Az ártatlanság koráért), de most vehette át először az Oscar-szobrot rendezőbarátai, Francis Ford Coppola, George Lucas és Steven Spielberg kezéből.
A magyaroknak ezúttal nem termett babér: sem M. Tóth Géza Maestro című animációs filmje, sem Zsigmond Vilmos, a Fekete Dália operatőre nem kapta meg az Oscart. Az est mégsem múlt el teljesen magyarok nélkül: a Giuseppe Tornatore által Oscar-díjas alkotásokból készített filmösszeállításban feltűnt Szabó István Mephistójának egyik jelenete.
A Kodak Színházban hétfőre virradóra rendezett, Ellen Degeneres amerikai komikus vezette, üresjáratoktól sem mentes gálán ezúttal nem akadt olyan film, amely "letarolta volna" a mezőnyt, mint a korábbi években a Titanic vagy A gyűrűk ura.
A tégla lett a legsikeresebb négy Oscarral (a legjobb film és a legjobb rendező díján kívül a másik két szobrot a legjobb vágás és a legjobb adaptált forgatókönyv érdemelte ki), míg A faun labirintusa három díjat kapott, igaz, két technikai díj mellett csak a sminkekért jutalmazták.
Az est egyik nagy vesztese a hét kategóriában jelölt Bábel volt, amely csak Gustavo Santaollala filmzenéje révén került be az Oscar-díjas alkotások közé. Santaollala már tavaly is felmehetett a Kodak pódiumára, akkor a Túl a barátságon című film komponistájaként.
Az Amerikai Filmakadémia láthatóan a kortárs történelemmel foglalkozó alkotásokra figyelt oda a legjobban. Ezt bizonyítja a két főszerep-Oscar: Helen Mirren II. Erzsébetet alakította A királynőben, Forest Whitaker pedig az egykori véreskezű ugandai diktátort, Idi Amin Dadát Az utolsó skót királyban.
A közelmúltban, az egykori NDK-ban, titkosszolgálati miliőben játszódik Florian Henckel von Donnersmarck A mások élete című német filmje, amely a legjobb külföldi film lett. A dokumentumfilmek közül az Al Gore globális felmelegedés elleni kampányáról szóló Kellemetlen igazság, a rövid játékfilmek közül pedig az izraeli-palesztin konfliktust szatirikus formában bemutató, egy izraeli falafelárus család katona fiának és egy palesztin kebabsütöde pénztároslányának szerelméről szóló The West Bank Story (Ciszjordániai történet) végzett az élen.
A kommentátorok szerint Gore-nak, aki annak idején az Egyesült Államok nevében tárgyalt a Washington által azóta sem ratifikált Kiotói Egyezményről, még nagyon jól jöhet az Oscar-díj politikai karrierje szempontjából. A volt amerikai alelnök még a díjkiosztás előtt "környezetvédő show"-t rögtönzött Leonardo DiCaprióval, majd úgy tett, mintha be akarná jelenteni: indul a jövő évi amerikai elnökválasztásokon, végül azonban csak egy sokat sejtető mosollyal távozott a színről.
Megható pillanata volt a gálának, amikor Clint Eastwood átadta Ennio Morriconénak az életmű-Oscart. A színész és a zeneszerző, akik nélkül soha nem születhetett volna meg az olasz western, hosszú évek óta nem találkozott. A legendás muzsikus, aki feleségének ajánlotta az aranyszobrot, megemlékezett mindazokról, akik megérdemelték volna az Oscart, de soha nem kapták meg. "Számomra ez az Oscar nem végállomás, hanem új kiindulópont, hogy tovább javuljak a mozi szolgálatában" - mondta Morricone.
Szintén igazságot szolgáltatott az Oscar-zsűri Alan Arkinnak, akit már az 1960-as években is kétszer jelöltek Oscar-díjra. Arkin, akit a magyar közönség leginkább A 22-es csapdája Yossiarianjaként ismerhet, most A család kicsi kincséért kapta meg a legjobb férfi mellékszereplő díját.
A nagy favoritnak tartott, nyolc jelöléssel érkező Dreamgirls "fájdalomdíját" ugyancsak mellékszereplő, Jennifer Hudson vihette el - egyben ő volt az, aki énekével és csupa tűz megjelenésével a gála legizgalmasabb pillanatairól gondoskodott.
Immár az Oscart is begyűjtötte a világszerte óriási sikerű animációs film, a Táncoló talpak. A pingvinkalandok eddig 191 millió dollárt jövedelmeztek az Egyesült Államokban és 162 milliót külföldön.