Ismeretlen 56-os dokumentumfilmek is előkerültek
A Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesülete (MADE) egy vetítéssorozatban gyűjti össze az ’56-os forradalom eszméivel, eseményeivel, történelmi, szociológiai kérdéseivel és annak következményeivel foglalkozó filmeket. Az eddigi száz nevezett film között ezidáig ismeretlen anyagok is vannak.
Közel száz nevezés érkezett a 13 NAP REMÉNY elnevezésű dokumentumfilm fesztiválra. A rendezvény célja összegyűjteni, egyúttal minősíteni azokat a filmeket, melyek az ’56-os forradalom eszméivel, eseményeivel, történelmi, szociológiai kérdéseivel és annak következményeivel foglalkoznak.
A beérkezett alkotásokból szakmai előzsűri válogatja ki azt a 25-30 alkotást, melyek a fesztivál versenyprogramját képezik. Az előzsűri tagjai Ungváry Rudolf író, Szilágyi Erzsébet egyetemi tanár, Vékás Péter operatőr – rendező, Markó György történész és Petrovszki Zoltán filmszerkesztő.
Ungváry Rudolf, az előzsűri elnöke a beérkezett pályázati anyagok ismeretében elmondta, hogy a felhozatalt több szempontból is nagyon értékesnek találja: „A nevezett dokumentumfilmek a forradalom minden részletére kitérnek, még az ország legeldugottabb részéből is értékes információkat közvetítenek az 56-os történésekről. A pályázati anyagok sokszínűségére jellemző, hogy ugyanúgy találkozhatunk analitikus, elemző alkotásokkal, mint olyanokkal, amelyek emelkedett, lírai hangvételben közelítik meg a témát. Általánosságban minden filmre elmondható, hogy 100 év múlva is nézhető lesz, sőt, az idő múlásával felértékelődik majd.”