2006. október. 08. 16:31 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 08. 16:44 Kult

Wolf Lepenies kapta a német könyvszakma idei Béke-díját

Az európai kulturális együttműködés, a kultúrák közötti párbeszéd és ezen keresztül az európai egyesülés előmozdításáért egy "berlini világpolgár", a magyarországi irodalmi körökben is nagy tekintélynek örvendő Wolf Lepenies szociológus kapta a német könyvvszakma idei Béke-díját vasárnap délelőtt Frankfurtban.

Az egyik legrangosabb német irodalmi, egyben társadalmi, s külföldieknek is adható kitüntetést - immár hagyományosan - a világ legnagyobb könyves seregszemléjének tartott frankfurti könyvvásár zárónapján adták át a 65 éves tudósnak, a berlini Wissenschaftskolleg (Tudományos Kollégium) egykori vezetőjének.

Ugyanezt a díjat kapta 2004-ben Esterházy Péter magyar író, aki - mint az akkori indoklásban szerepelt - "nem csak hazáját, Magyarországot határozta meg újra Európa közepén, hanem Európát is az irodalomban."

A ma elsősorban egyetemi professzorként és közíróként szereplő Wolf Lepeniesnek - ugyancsak a hagyományoknak megfelelően - a német alkotmányozás bölcsőjének számító Szent Pál temlomban adták át a díjat, amely 25.000 eurós jutalommal is jár. A templom ma kulturális rendezvények színhelyéül és a német parlamentarizmus történetét bemutató múzeumként szolgál.

A kitüntetést adományozó Német Könyvkiadók és Könyvkereskedők Egyesülése az indoklásban kiemelte egyebek között azt is: Lepenies egész életművével bizonyította, hogy az erkölcs és a tudomány egymástól feloldhatatlanul elválaszthatatlan. Wolf Lepenies 1986 és 2001 között állt a berlini Wissenschaftskolleg élén. A kollégium vezetőjeként Németországban egyedülálló tudományos és kulturális műhelyt alkotott, ahol az amerikai Princeton egyetem mintájára évente számos tudós és irodalmár gyűlt össze a világ minden tájáról, így Magyarországról is.

De Lepenies nem elégedett meg ezzel, hanem segítette hasonló intézetek láncolatának létrehozását Kelet-Európában is. A rendszerváltozás után a magyar fővárosban felállított Budapest Kollégium egyik alapítója volt. Ily módon a fordulat után rendkívül fontos szerepet játszott a magyar tudományos és szellemi élet felpezsdítésében is. Személyesen is rendkívül elkötelezett a magyar tudósok, illetve művészek iránt, amit jelez: a Nobel-díjas Kertész Imre legutóbbi rangos németországi kitüntetésének átadásakor ő tartotta a laudációt. Kertész Imre egyébként a berlini kollégium ösztöndíjasa volt, amikor megkapta az irodalmi Nobel-díjat.

A német könyvszakma csúcsszerve 1950 óta adományoz díjat olyan német vagy külföldi személynek, aki mindenekelőtt az irodalomban, a művészetben és a tudományban kiemelkedő érdemeket szerzett a béke és a párbeszéd eszméjének érvényre juttatásában. 

Magyar írók közül Konrád György 1991-ben, Esterházy Péter pedig 2004-ben részesült a könyves szakma Béke-díjában. Az elmúlt évek kitüntetettjei között szerepelt egyebek között Jorge Semprun spanyol író és politikus, Mario Vargas Llosa perui író, Jürgen Habermas német filozófus és az azóta elhunyt Susan Sonntag amerikai írónő. A tavalyi esztendő kitüntetettje a hazájában üldözött, a véleményszabadságért és az emberi jogok tiszteletben tartásáért küzdő török író, Orhan Pamuk volt.

hvg360 Farkas Zoltán 2024. december. 04. 09:30

Egy megatárca veszélyei, avagy Matolcsy György diadalai az első Nemzetgazdasági Minisztérium élén

Unortodoxia bármi áron: ez jellemezte a 2010-es évek elején felálló első gazdasági csúcsminisztériumot. Most, hogy a Pénzügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium újbóli tervezett összevonásával visszatérhet ez a struktúra a kormányba, felidézzük Matolcsy György miniszteri tevékenységének csúcspontjait a IMF-fel vívott háborútól a magánnyugdíjpénztárak beszántásáig.