2006. augusztus. 14. 10:08 Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 14. 10:10 Kult

Sikert sikerre halmoz a brit filmipar

Rendkívül sikeres volt a tavalyi év a brit filmipar számára, s az összbevétel egyharmadát a hazai gyártású filmek hozták. A toplistát a Harry Potter és Tűz Serlege vezeti, amelyen világszerte összesen 808 millió dollárt kasszírozott a gyártó.

Az Egyesült Királyság Filmtanácsának jelentése szerint minden negyedik brit állampolgár havonta egyszer mozizott, s a hazai filmek sikeressége mellett nőtt az idegen nyelvű alkotások nézettsége is.

Az angol mozikban tavaly több mint kétszáz filmet vetítettek, 32 féle idegen nyelven. A legnépszerűbbnek ezek közül a Hitler végnapjait bemutató Downfall bizonyult. A legkedveltebbek a komédiák voltak, majd a fantáziafilmek és drámák következnek a műfaji népszerűségi rangsorban.

A világ húszas filmtoplistáján nyolc brit film szerepel, köztük a Harry Potter és a Tűz Serlege, a Galaxis útikalauz stopposoknak, valamint a Büszkeség és balítélet.

A húsz legjobb angol film világszerte 3,3 milliárd dolláros bevételt eredményezett, ezzel 14,3 százalékos piaci részesedést ért el. A filmeket 600 milllióan látták. (2004-ben a bevételek összege 2,6 milliárd dollár volt, a piaci részesedés 10,3 százalék.)

A statisztika szempontjából azokat a filmeket tekintik egyesült királyságbelieknek, amelyeket az Egyesült Királyságban forgatnak, főbb szerepeiket hazai színészek alakítják, és a felvevőgép mögött is a szigetország szakemberei állnak, illetve amely alkotásokat brit stábbal és szolgáltatókkal készíttetnek külföldi producerek.

Az Amerikai Mozgókép Társaság (MPAA) adatai szerint a filmipar bevétele tavaly világviszonylatban 9 százalékkal csökkent.

euractiv.hu

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.